18 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalktı mı?


18 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalktı mı?

18 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalktı mı ? 18 yaş altı çocuklar ve gençler nasıl sokağa çıkabilecek?

18 yaş altına uygulanan sokağa çıkma yasağı, son kabine toplantısının ardından yeniden güncellendi. Karara göre 18 yaş altı ile ilgili yasak, ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırıldı. 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı kalktı mı, 18 yaş ve altı ne zaman sokağa çıkacak?

Türkiye’de corona virüsünün yayılmasında etkili olan 18 yaş altındaki kimselerin sokağa çıkması yasaklanmıştı. 18 yaş altında bulunan kimseler, haftanın iki günü belirli gün ve saatlerde sokağa çıkabiliyordu. Son yapılan kabine toplantısı ile birlikte, yaklaşık üç aydır süren 18 yaş altı sokağa çıkma yasağında yeni döneme girildi.

Türkiye, corona virüs ile mücadelede yeni normale ilişkin atacağı adımları duyurdu.

1 Haziran’da başlayan normalleşme adımları ile birlikte 20 yaş altına uygulanan kısıtlama 18 olarak güncellenmişti. 

Son kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile ilgili 18 yaş ve altı çocukların ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırıldığı duyurdu. 

0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla ebeveynleri ile dışarı çıkabilecek.

Çocuklarda Maske Kullanımı

Maskeyi birlikte seçin

Çocuğunuza maske takmasını söylemek pek bir yere varmayabilir. Maske almaya birlikte gidin ya da internetten sipariş verirken onun seçmesine izin verin. Maskeyi olduğundan daha eğlenceli hale getirmek için süslemesini önerebilirsiniz. Çıkarma yapıştırmak, yırtmayacak yumuşak kalemlerle boyamak ya da en sevdiği çizgi film karakterinin resmini koymak gibi fikirler üretilebilir. Çocuk, maskeyi kendisinin bir eşyası olarak kabul ettiğinde, üzerinde kontrolü olduğunda daha kolay benimseyecektir. Kendisi seçsin, boyasın, süslesin ve maske artık onun olsun.

Maskenizi takın

Çocuklarımız her zaman bizi örnek alırlar. Ayrıca maske takmanın sadece onlara uygulanan bir durum olmadığını da anlamaları önemlidir. Evin içinde, birlikte olduğunuz zamanlarda çeşitli bahanelerle maskenizi takın. Kapıyı açıp çöpü dışarı koymak gibi basit gerekçeler olabilir. Ayrıca evdeki herkesin maskesini takıp birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz. Bu sayede çocuk, maskenin sadece kendisinin değil çevresindekilerin de taktığı bir koruyucu olduğunu anlayacaktır. Çocuklarınızın yanında maskeden şikayet etmeyin, rahatsız ve sinir bozucu olmasından bahsetmeyin, çünkü çocuk bu duygularınızı da örnek alacaktır.

Çocuk Haberleri


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir