Sürekli Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı ?


Sürekli Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı ?

Sürekli Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı ?

Yazı İçeriği

Ağlama Hakkında

Bebeklerde Ağlama

Yeni Yürüyen Çocuklarda Ağlama

Okul Öncesi ve Okul Dönemindeki Çocuklarda Ağlama

Ağlama ve Duygularınız

Çocukların Önünde Ağlamanız

Çocuklar, doğduğu andan başlayıp bütün gelişim sürecinde ağlama eğilimi gösterebilirler. Ağlama şekilleri her yaş döneminde farklılıklar gösterebildiği gibi değişik sebeplerden olur. Ancak bunu bilmeniz çocukların ya da bebeklerin ağlamasını tamamen kontrol altında tutmanıza yardımcı olmaz. Biz ebeveynler için sevindirici tek şey çocuklar büyüdükçe ağlama eğiliminin azalacağıdır.

Ağlamak

Bütün çocuklar acıkınca, yorulunca, hastalanınca ya da ilgi çekmek için ağlayabilirler. Bebekler, yeni yürüyen çocuklar ve okul öncesi çocuklar şefkat beklentisi vb. sebeplerden kendilerini ağlayarak göstermeye çalışabilirler.

Bu çocuk kategorilerinden bebekler en zor tespitin yapıldığı kategoridir. Bunun sebebi kendilerini ifade edememeleridir buna bağlı olarak neye ihtiyacı olduğunu anlamak zor olabilir.

Çocuğunuz ağladığında ilk yapmanız gereken şey hasta olmadığını ya da incinmediğini kontrol etmenizdir. Emin olamadığınız takdirde ilk yapmanız gereken şey doktorunuzla görüşmektir.

Çocuğunuz başka bir nedenle ağlıyorsa bunu kesmenin çeşitli yolları mevcuttur.

Bebeklerde Ağlama

Bebekler ağlama yeteneğiyle doğar ve bu yeteneği iletişim kurmanın ana yolu olarak görürler.

Her 10 bebekten 1’i genelden çok ağlarlar. Bu çok kavramı günde 3 saatten fazla demektir. Yaşına girmemiş bebekler genelde öğlen saatlerinde ve akşam saatlerinde ağlama eğilimindedirler. Bu eğilim sizler için gün içindeki en stresli dönemler olabilir. Özellikle akşam yemeği hazırlama, ev işleriyle uğraşma ya da daha büyük bir çocuğunuz varsa onun ihtiyaçlarını karşılama sürecinde geriye düşmeniz gibi çeşitli stres yaratacak durumlar oluşturabilir.

Bebeğinizin ağlamasını nasıl kontrol altına alabilirsiniz?

İlk ve bilinen en geçerli adım tabi ki bebeğinizin açlık, yorgunluk, uykusuzluk, alt değiştirme kavramlarını kontrol etmektir. Bu adımları kontrol ederek zamanla bebeğinizin ağlama nedeni ve farklı ağlama nedenlerini anlamaya başlayacaksınız.

Ağlayan bebekleri susturmak için işinize yarayabilecek püf noktaları;

 • Bebek arabası yöntemi; Bebeğinizi bebek arabasına ya da kanguruya koyup yürümeye çıkın. Bu hem sizin için hem bebek için sakinleştirici bir ortam yaratacaktır. Hem stresten uzaklaşırsınız hem de oksijen almak ikinize de iyi gelecektir. Ağlamayla en kolay mücadele hareket halinde olmaktan geçer.
 • Yardım isteme; Bebeğinizin çok ağladığı saatlerde aile bireylerinden ya da yakın bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Bu yardım sırasında kendinize ayıracağınız 5 dakika bile sizi stresten biraz da olsa uzaklaştıracaktır.
 • Ayakta kalın; Yapacak hiçbir şey bulamıyorsanız bile bebeğinizi kontrol altında güvenli bir yere koyun ve 5 dakika dinlenin. Bebeğinizin birkaç dakika ağlaması ona zarar vermez sizde bu sırada çözüm için plan yapabilirsiniz.
 • Banyo yaptırmak; Bebeğinizin ılık su ile teması onu rahatlatabilir ve uyumasına da yardımcı olabilir. Banyo yaptırmayı oyun gibi bir etkinliğe çevirmeniz ilerde de çok işinize yarayacaktır.
 Ağlayan bebeğiniz, onu rahatlattığınız zaman dünyanın güvenli bir yer olduğunu kavrayacaktır. Bebeğiniz size güvenecektir ve daha az ağlama eğilimine girecektir. Sürekli kendi halinde ağlamaya bırakılan bir bebek, ailesiyle güvenli bağlanma kavramını zor oluşturabilir.

Yeni Yürüyen Çocuklarda Ağlama

Yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle aynı nedenlerden ağlarlar. Ancak bu ağlamalara kıskançlık, hayal kırılığı, utangaçlık, yabancılama gibi duygusal sebepler eklenecektir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda eğer fiziksel olarak uygunsa, aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir;

 • Çocuğunuzun yorgun olabileceğini düşünüyorsanız dinlenmesine yardımcı olun. Sakinleştirici bir müzik dinletmeniz ya da masal okumanız ona sakinleştirici bir ortam oluşturacaktır. Bu konuyla ilgili Masalların Çocuklar Üzerindeki Önemi adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.
 • Ağlama yatma vaktinde oluyorsa. Uyutabilmek için ufak rutinler oluşturmalısınız. Bunun için Çocuklar İçin Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Çocuğunuz kızgınsa ya da sinir krizi geçiriyorsa, sakinleştirmek için sessiz ve huzurlu bir ortam oluşturmalısınız.
 • Çocuğunuz sinirliyse birlikte çözüm yolu bulmalısınız. Örneğin, “Neden sinirli olduğunu bana anlatabilirsen beraber bir çözüm yolu bulabiliriz.” gibi telkinlerde bulunabilirsiniz. Sinirlendiği duygunun ne olduğunu anlamak ve çocuğa bu duygunun neden oluştuğunu anlatmak onun kendi karakter gelişiminde faydalı olacaktır.

Eğer çocuğunuz huysuzluk, mutsuzluk, sıkkınlık gibi duyguları yaşıyorsa bu duygulardan uzaklaştırmak için çeşitli aktiviteler yapın. Dışarı yürüyüşe çıkın, oyun oynayın, banyo yaptırın, dans ettirin demin ağlayan çocuğun nasıl eğlendiğine kendiniz bile şaşıracaksınız.

Okul Öncesi ve Okul Dönemindeki Çocuklarda Ağlama

Çocuklar büyüdükçe daha az ağlama eğiliminde bulunurlar. Çocuğunuz konuşabildiği zaman, neden üzgün olduğunu ve neye ihtiyacı olduğunu söyleyebildiği için, anlık duygularını çözmeniz daha kolay olacaktır.

Okul öncesi veya okul çağındaki çocuğunuzun ağlamasını çözmek için ipuçları;

 • Çocuğunuza sakinleşmesi için bir şans verin, sonra onu neyin bu kadar üzdüğünü sorun. Duygularını ona tekrar ederek ilgilendiğinizi gösterin. Örneğin, ‘Üzgün ​​hissediyorsun çünkü Duru seninle oynamıyor. Bunu anlayabiliyorum.’ gibi.
 • Çocuğunuza durumla başa çıkması için başka yollar sunun. Örneğin, ‘Duru yerine Doruk’la oynamak isteyebilirsin.’ gibi.
 • Çocuğunuzun bazen ağlamanın uygun olmadığını anladığından emin olun. Örneğin, üzücü bir şey olduğunda veya canı acıdığında ‘Ah, ben de kafamı çarpsam ağlardım.’ gibi.

Çocuğunuz normalden çok ağlıyor ya da üzülüyorsa, kesinlikle doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Ağlamayı sürekli sorun olarak görmeyin. Hem
çocuklar hem de yetişkinler için, ağlama önemli bir kayıp, acı veya üzüntü ile
baş etmenin sağlıklı bir yolu olabilir. Çocuğunuz da bu duyguları size
ifade ettiğinde dinlemeye çalışın. O zaman onu rahatlatabilir ve duygularının
iyi olduğundan emin olabilirsiniz.

Ağlama ve Duygularınız

Bebeklerde ve çocuklarda ağlamak, ebeveynlerin profesyonellerden en çok yardım istediği konulardandır.

Çocuğunuz çok ağlıyorsa, kendinizi depresyonda hissediyor olabilirsiniz. Eğer böyle hissediyorsanız veya çocuğunuzu incitmekle ilgili düşünceleriniz varsa, acil olarak uzmanlar yardım istemeniz gerekmektedir.

Siz ya da başka tanıdığınız durumla başa çıkamıyorsa Alo 183- Sosyal Destek Hattı gibi kurumlardan yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Bazen başka bir kimsenin çocuğu bir süre devralmasına size yardımcı olur. Yapabiliyorsanız, eşinizden eve gelmesini veya gelip yardım etmesi için bir arkadaşınızı veya akrabanızı çağırabilirsiniz.

Ebeveynlik, özellikle çok ağlayan bir çocuğunuz
varsa, gerçekten zor bir iş olabilir. Zaman geçirmek ve yardım istemek,
kendiniz ve çocuğunuz için yapabileceğiniz olumlu şeylerdir.

Çocukların Önünde Ağlamanız

Çocuğunuz, sizi izleyerek hüzün, öfke ve mutluluk gibi duyguları ne zaman ve nasıl ifade edeceğini öğrenir. Duygularınızı görmek, çocuğunuza annenin ve babanın da duyguları olan insanlar olduğunu öğretir.

Ancak çok ağlıyorsanız veya nedenini bilmeden ağlıyorsanız, doktorunuzla depresyon veya doğum sonrası depresyon konusunda yardım almak için konuşmanız gerekebilir.

Sürekli Ağlayan Çocuğa Nasıl Davranmalı ? – Makale Oku

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir