Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı


Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı

Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı

Bir zamanlar annesiyle birlikte yaşayan Alaaddin adında fakir bir çocuk varmış. Bir gün, zengin bir yabancı, Alaaddin’lerin evine gelmiş ve annesine “Ben tüccarım. Arabistan’dan geldim. Çocuğunu biraz iş için yanımda götürmek istiyorum. O kadar çok para ödeyeceğim ki artık fakir olmayacaksınız. “demiş.

Alaaddin’in annesi, paraya gerçekten ihtiyacı olduğu için tüccar ile anlaşmış. Ancak, tüccar olduğunu söyleyen adamın aslında bir sihirbaz olduğunu bilmiyormuş.

Ertesi gün, Alaaddin eşyalarını toplamış ve tüccarın yanına gitmiş. Birkaç saat boyunca seyahat ettikten sonra tüccar durmuş. Alaaddin şaşırmış, çünkü durdukları yer bomboşmuş ve kimsecikler yokmuş.

Tüccar cebinden renkli bir toz çıkarmış,yere atmış ve bir anda her yer dumanla kaplanmış. Duman dağıldıktan sonra Alaaddin, ileride mağaraya benzeyen bir yer görmüş ve tüccar, Alaaddin’den mağaranın içine girmesini istemiş. Alaaddin’e “Mağaranın içinde çok fazla altın göreceksin, belki de hayatında göremeyeceğin kadar. İstediğin kadar alabilirsin. Birde mağaranın içinde eski bir lamba göreceksin. Onu benim için çıkarmanı istiyorum.” Demiş. Alaaddin şüphelenmiş ise de adamın dediğini yapmış ve mağaraya girmiş.

Mağaranın içinin,tıpkı tüccarın dediği gibi altınlarla dolu olduğunu görmüş. Ceplerini aldığı kadar altınla doldurmuş. Daha fazla altın alamayacağını anladığı zaman ise lambayı aramaya başlamış. Lambayı bulduğunda, lambanın oldukça eski ve kirli olduğunu görmüş. 

Lambayı aldıktan sonra kendisine yardım etmesi için tüccara seslenmiş. Tüccar,”Önce lambayı ver” demiş. Alaaddin, tüccara önce lambayı verirse, onu orada bırakacağından korkup ‘Lütfen önce beni çıkar’ demiş.

Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı
Tüccar çok sinirlenmiş;

Cebinden çıkardığı tozu mağaranın girişine atmış ve mağaranın girişi büyük bir kaya ile kapanmış. Alaaddin çok korkmuş, içeride beklemeye başlamış ve birilerinin gelip yardım edeceğini umarak bağırmış. Ancak uzun zaman geçmesine rağmen gelen giden olmamış. 

Alaaddin tek başına otururken, lambayı temizlemeye başlamış. Aniden, garip bir sis mağarayı doldurmuş ve birisi ‘Efendim, ben bu lambanın ciniyim. Dileğin nedir?’ diye konuşmuş. Bu sesin sahibi çok tuhaf görünen dev gibi bir adammış. Alaaddin önce çok korkmuş ama sonra düşünmüş ve cine ‘Beni evime götür’ demiş.

Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı

Birdenbire Alaaddin kendisini evde ve annesinin yanında bulmuş. Annesi ile birbirlerine sarılmışlar. Alaaddin annesine başından geçenleri anlatmış. Alaaddin daha sonra düşünmüş, cini tekrar çağırmış ve cin tekrar ortaya çıkmış, artık Alaaddin cinden korkmuyormuş. Bu sefer Alaaddin cinden büyük bir saray istemiş, dileğini kabul eden cin Alaaddin ile annesinin eski kulübesini, güzel bir saraya dönüştürmüş.

Zamanla Alaaddin ünlü bir zengin olmuş ve Sultanın kızı ile evlenmiş. Bu sırada tüccar, Alaaddin hakkında çok şey duymuş. Tüccar Alaaddin’in sarayına, eski kandilleri değiştirip yenisini veren yaşlı bir adam kılığında gelmiş. Alaaddin, prensese sihirli lamba hakkında hiçbir şey söylememiş.Prenses eski olan sihirli lambanın yerine yenisini almak için tüccara vermiş. Sihirli lambayı gördüğü anda tanıyan tüccar, lambayı prensesin elinden almış ve hızlıca oradan uzaklaşmış.

Tüccar lambayı ovuşturmuş ;

ve cini çağırmış.Cine ‘Alaaddin’in sarayını uzaktaki çöllere taşı’ demiş.Alaaddin eve döndüğünde sarayını da prensesini de annesini de yerinde bulamamış ve çok endişelenmiş.Böyle bir kötülüğü ancak kendisinden intikam almak isteyen tüccarın yapabileceğini düşünmüş ve tüccarın kendisine verdiği bir yüzük olduğunu hatırlamış. Alaaddin yüzüğü bulmuş ve ovuşturmuş. Yüzüğün içinden başka bir cin çıkmış. Cine ‘Prensesimin olduğu yere götür beni.’ demiş.

Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı

Alaaddin kendisini birdenbire çöldeki sarayında bulmuş. Prensesi ve annesi oradaymış. Onların güvende olduğunu görünce çok mutlu olmuş. Ancak kötü tüccar da oradaymış ve sihirli lamba da yanındaki masanın üzerinde duruyormuş. Tüccar ne olup bittiğini anlayamadan,Alaaddin hızla atlamış ve lambayı tutmuş. Lambayı çabucak ovuşturmuş ve lambadaki cin ortaya çıkmış.

Cin ‘Efendim, size tekrar hizmet etmekten çok mutluyum. Ne istiyorsunuz?’ diye sormuş. Alaaddin, tüccara bakmış ve ‘Bu kötü tüccarı, bir daha asla geri dönemeyeceği ve kimseye zarar veremeyeceği uzak bir yere göndermeni istiyorum. ‘ demiş.

Cin “Dileğiniz benim için emirdir.” Demiş. Kötü tüccar ortadan kaybolmuş ve bir daha asla geri dönmemiş.

Cin, Alaaddin’in sarayını eski yerine götürmüş ve sarayda Alaaddin, prenses, annesi ile cin hep birlikte sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Alaaddin Ve Sihirli Lambası Masalı –Masal Oku

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir