Altın Yumurtlayan Kaz Masalı


altın yumurtlayan kaz masalı

Altın Yumurtlayan Kaz Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, uzak diyarların birinde yoksul bir köylü çiftçi ve karısı mutlu bir şekilde yaşarlarmış. Bu çiftçi kazlarını çok severmiş, her gün kazlarını güzelce beslermiş. Çiftçinin bir kazı varmış ki bu kazını diğerlerinden ayrı tutarmış. Bu kaz diğerlerinden çok daha özelmiş. Özelliği ise bu kazın altın yumurtluyor olmasıymış, çiftçi her gün altından olan yumurtayı alır ve ilçedeki kuyumcuda götürüp satar ve parasını alırmış.

Bu durum uzun bir süre böyle devam etmiş ve yoksul çiftçi giderek zenginleşmeye başlamış. Çiftçi gün geçtikçe zenginleşmiş ve artık para kazanmak için çalışmaya gerek duymamaya başlamış. Çiftçi artık altın yumurtlayan kazının yumurtalarını satarak geçiniyormuş.

Çok zaman geçmeden çiftçi, kazandığı parasını gereksiz şeylere harcamaya başlamış. Artık bir altın yumurtadan kazandığı para çiftçiye yetmemeye başlamış. Çiftçi altın yumurtlayan özel kazını eskiden olduğu kadar sevip okşamıyor ve onu diğer kazlardan ayrı tutup sevmiyormuş. Çiftçi bir süre sonra bu özel kazın karnının hazineyle dolu olduğunu düşünmeye başlamış. Eğer bu kazın karnındaki hazineyi alırsa ömür boyu zengin ve varlıklı bir şekilde yaşayacağını düşünmüş.

Çiftçi aç gözlü olmaya başlamış;

Çiftçi gün geçtikçe aza tamah etmeyen ve gözü bir türlü doymayan aç gözlü bir insana dönüşmeye devam etmiş. Kazın karnındaki hazine fikri çiftçinin aklından bir türlü çıkmamış. Günün birinde çiftçi, aç gözlülüğüne yenik düşerek altın yumurtlayan kazın kümesinin önüne gitmiş. Altın yumurtlayan kaz çiftçiyi o şekilde görünce korkmuş ve kaçmaya başlamış. Kaz önden kaçmış, çiftçi de arkasından kazı kovalamış. Çiftçi yapacağı şeyin sonuçlarını hiç düşünemeden ve aç gözlülüğüne yenik düşerek, altın yumurtlayan kazını yakalamış.

Altın yumurtlayan kazını yakalayan çiftçi, kazın karnını açmış ve büyük bir merak içinde içine bakmış. Çiftçi bir de ne görsün? Altın yumurtlayan kazın karnı ne altınla doluymuş ne de büyük bir hazine varmış. Çiftçi yaşadığı bu olay sonunda aç gözlülük yaptığını anlamış ve pişman olmuşsa da iş işten çoktan geçmiş. Altın yumurtlayan kazını kaybeden çiftçi için bu yaşadıkları büyük bir ders olmuş ve aç gözlülüğün ne kadar kötü bir şey olduğunu en sonunda anlamış.

Masal OkuYazar : Ezop


admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir