Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?


Herkesin bebeğinin hayatında özellikle görmek isteğin ilk anlar vardır; ilk gülüşü, ilk kıkırdaması, ilk adımları ve elbette ilk kelimesini dile getirdiği an gibi. Muhtemelen bebeğinizin dünyaya geldiği hastanedeki ilk geceden beri bebeğiniz her ağladığında “Keşke konuşup derdini söyleyebilse.” diye düşünüyorsunuz. Onu beslemeye çalıştığınızda doyup doymadığını anlamak için, uykusu gelip gelmediğini size söylemesi için ve tuvaletini yaptığında bezini değiştirmenizi uyarması için ve benzeri yaşam ihtiyaçları için sürekli bir an önce konuşmasını diliyorsunuz.Çocuğunuz ilk kez onunla ilgilendiğinizden beri sizinle iletişim kuruyor. Mutsuz olduğu zaman ağlıyor, sevinince kahkahalar atıyor ve istediği şeyleri işaret ediyor, ama muhtemelen bir sonraki seviyeye geçmesi konusunda heveslisin. Peki, bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Konuşmayı öğrenmek yavaş bir işlemdir ve anlamlı konuşmalar için yeterince büyük bir kelime haznesi oluşturmak uzun zaman alabilir. Çoğu çocuk ilk kelimelerini 11 ila 14 ay arasında söyler. Popüler ilk kelimeler, anne, mama ve baba gibi kolay kelimeleri içerir ancak yeterince sık duyduğu herhangi bir kelime de bu söylediklerinde biri olabilir.

16 aya kadar, kızlar ortalama 50 kelime söyleyebilir ve erkeklerin yaklaşık 30 kelime hazinesi vardır. Dil gelişimindeki bu aşamada, erkeklerin kadın yaşıtlarının iki ay gerisinde kalmaları yaygındır.

İkinci doğum gününde bebeğiniz 200 kelimeye kadar hafızasına alabilecekti. Bunların hepsini kullanmasa da konuşma becerilerine zamanla ekleyecektir. Ayrıca “daha ​​fazla muz” gibi iki veya üç kelimelik cümlelerle de konuşabilir. Üçüncü doğum gününde, daha karmaşık cümlelerle konuşacak ve sizinle daha ileri seviyede iletişim kurabilecektir.

Bebeğim Nasıl Konuşmayı Öğrenecek?

Bebeğinizin beyni, konuşmayı öğrenmek için nesneleri isimleriyle eşleştirebilmelidir. Bebeğinizin dili ve dudakları, belirli sesleri çıkarmak için gereken şekilleri oluşturma becerisine sahip olmalıdır. Bazı bebekler ilk sözlerini ilk doğum günlerinden çok önce söylerler, ancak diğerleri ne söylediklerini hala anlayabilmelerine rağmen dil ve dudaklarının kontrolünü geliştirmek için daha uzun sürebilir.

Bebeğiniz ilk önce “ooo” ve “aaa” gibi basit seslerin tekrarlanmasıyla birlikte, sadece birkaç aylık seslerle denemeye başlayacaktır. Yaklaşık üç aylıkken, örneğin ‘kaka’ veya ‘gaga’ gibi yinelenen seslerle dolu bir mırıldanmaya başlayacak. Hatta ‘anne’ veya ‘baba’ diye sesleniyor olabilir, henüz ‘anne’ veya ‘baba’ anlamına geldiğini bilmese de bu sesleri deneyebiliyor.

Yaklaşık dokuz aylıkken, daha karmaşık gevezelik sesleri çıkarmaya başlayacaktır. Muhtemelen henüz bir kelime kullanmayacak olmasına rağmen, gerçek konuşmanın ritmine ve tonuna hakim olacaktır. İlk kelimesini söylediğinde, kelime dağarcığının oldukça hızlı bir şekilde hızlandığını görebilirsiniz. 18 aylıkken, bir soruyu belirtmek için sözcüklerin sonunda sesini bile yükseltecek.

bebekler ne zaman konuşmaya başlar 2

Bebeğime Konuşmayı Nasıl Öğretebilirim?

Bebeğinize ilk defa merhaba demenizden beri konuşmasını öğretiyordunuz. Aslında, bazı uzmanlar bebeğin dil anlayışının rahimde başladığını düşünüyor. Her gün konuştuğunuzda, yeni kelimeler öğreniyor, ne anlama geldiğini anlıyor.

Bebeğinizin konuşmayı öğrenmesine yardımcı olmak için 9 ipucu;

 •  Erken İletişim Kurun– Bebeğiniz isteklerini dile getirmeden çok önce, sizinle iletişim kuruyor. Kucaklanmak için kollarını kaldırabilir, hayır için başını sallayabilir ya da istediği oyuncağı işaret edebilir. Çocuğunuzu iletişimsel yeteneklerini geliştirmeye teşvik etmek için bu erken iletişimi onaylayın ve yanıtlayın. Anlaşılması onunla iletişim kurmanın yeni yollarını öğrenmesi için motivasyondur.
 • Arkadaş Gibi Yaklaşın– Bebekler dinleyerek öğrenirler, bu yüzden geveze olur. Bebeğinize günlük işlerinizi yaparken ona kademeli bir şekilde anlatın. Ona her şeyin ne olduğunu ve neye yaradığını söyleyin. Ne kadar çok kelime duyarsa o kadar çok kelime anlar. Etrafta dolaşırken ilgilendiğiniz şeyleri işaret edin ve ona gününüzün nasıl geçtiğinden bahsedin.
 • Sık Sık Konuşun– Bebeğinizle ne kadar çok konuşursanız, maruz kalacakları o kadar çok kelime vardır. İletişim için hiçbir fırsatı boşa harcamayın. Dışarıdaysanız, bebeğinizi önünüzdeki askıda taşıyın veya iletişim hatlarını açık tutabilmeniz için ebeveynlere bakan bir bebek arabası kullanın. Bebeğinizi öne bakan bir bebek arabasına sokmak iletişimi kısıtlar, sadece sizi göremez, muhtemelen ne dediğinizi duyamaz.
 • Bebeğinize Kitap ve Masal Okuyun– Okumak çocuğunuzun kelime haznesini geliştirmesine yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Tabii ki, yeni doğan bebeğiniz ne dediğinizi anlamayacak ancak sesinizi duyduğunda kendini rahat hissedecektir. Büyüdükçe hikayeleri, masalları anlamaya başlayacak ve sizi okuyarak dinleyebilmesi için kelime haznesine eklenecektir. Okuma, bir yetişkin olarak bile dili geliştirmek için harika bir yoldur, bu nedenle bebeğinizi yetişkinliğe götürecek kitap sevgisini geliştirmek harikadır.
 • Şarkı Söyleyin – Şarkılar, tekerlemeler ve ninniler bebeğiniz için söylenecek en harika şeylerdir. Sizin sesinizi çok sevecektir (ne kadar kötü olursa olsun) ve eşlik eden eylemleri tekrar etmekten keyif alacaktır. Tekrarlanan eylemlerin yanı sıra, bebeğinizin şarkıya katılmaya çalıştığını da görebilirsiniz.
 • Bebek Seslerini Taklit Edin– Bebeğiniz belli bir ay gelişimi sonrası her bebeğin çıkarmaktan keyif aldığı anlamsız “agu” tarzı bebek sesleri çıkaracaktır. Seslerini ve seslerinin ritmini tekrarlayın ve bir kopya oyunu oynayın. Bebeğiniz tüm dikkatini size verecek ve onu anladığınız için doğru yolda olduğunu anlayacaktır.
 • Bebeğinizi Dinleyin– Bebeğiniz sizinle iletişim kurmaya çalışırken, tüm dikkatinizi ona verin. Bu sadece konuşmayı öğrenmesine olan güvenini geliştirmesine yardım etmeyecek aynı zamanda nasıl iyi bir dinleyici olunacağını da öğretecektir.
 • Ayrıntılı Cümle Kurun– Çocuğunuz bir kelime kullanarak iletişim kurabildiğinde, ona tam cümleleriyle cevap verdiğinizden emin olun. Eğer ‘bebek konuşması’ kullanıyorsa, uygun kelimeleri kullanmaya devam etmelisin. Henüz tam cümleleri konuşamıyor veya doğru kelimeleri söyleyemiyor olsa da doğru cevap vererek bir öğrenme fırsatı yaratacaksınız.
 • Devrik Cümleden Kaçının– Konuşma işi tamamen sırayla ilgili, bu yüzden çocuğunu genç yaştan itibaren ona kuracağınız cümlelerde anlam kaybı olmaması gerekmektedir.

Konuşmayı Öğrenirken Sakınması Gerekenler;

 • Arka Plandaki Gürültü– Bebeklerin dikkatini kolayca dikkati dağıtabilir, bu nedenle TV ve radyoyu kapatın ve bebeğinizin söylediklerinize odaklanmasına sağlayın.
 • Ekran Süresini Sınırlandırın– Uzmanlar, iki yaşın altındaki çocukların TV izlememesi gerektiğini ya da az süreyle izleyebileceklerini savunuyorlar. Araştırmalar, bazı durumlarda televizyon izlemenin dil gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabileceğini söylüyor.
 • Sürekli Düzeltme– Bebeğiniz yeni kelimeler öğrendiğinde, birkaç hata yapmak zorundadır. Tüm kuşlara “cikcik” diyebilir veya tüm çocuklara “abi” diyebilir. Zamanla, sizi ve diğer insanların konuşmasını dinleyerek farklı alt kategoriler arasında ayrım yapmayı öğrenecektir ancak şimdilik onu cesaret kırıcı olabileceği için çok sık düzeltme yapmayın.

Her Yolu Deniyorum Fakat Olmuyor;

Çocuğunuzun konuşma gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Dil gecikmesi veya işitme problemi ne kadar erken teşhis edilirse, o kadar erken tedavi başlayabilir.


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir