Bebeklerde Diş Çıkarma


Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Artık zamanı geldi bebeklerinizin katı gıdaya geçişindeki ilk belirtiler bu anlar işte! Diş çıkarmalar bütün bebeklerde farkı gözlemlenebilir kimisi zahmetsiz ve rahat kimisi yorucu ve huysuz yönde belli ederler. Fark edemeyeceğiniz küçük bir ayrıntı bile bebeğinizin diş çıkardığı ipucunu verebilir. Bu ipuçlarını 7 şekilde anlayabilirsiniz.

Diş Çıkarma Belirtileri: Bebeğinizin Diş Çıkardığını Nasıl Anlarsınız?

1. Normalden Daha Fazla Isırma Eğilimi

Bu diş çıkarma belirtisi bebeğinizi sürekli ısıran sevimli bir canavara dönüştürecektir. Her şeyi, ısırır, plastik kaşıklardan oyuncaklara, göğsünüze kadar ulaşabileceği her şeyi. Isırırken elinden oyuncağını alırsanız sizlere sinirlenir. Bu dönemde alınabilecek en güzel önlem “Diş Kaşıyıcısı Oyuncakları”.

2. Aşırı Salya Üretimi

Diş çıkarma döneminde bebeklerinizde aşırı salya üretimi gözlemleyebilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur bunun nedeni bebekler diş çıkarırken içinden diş çıkacağından şişkin olan diş etlerini yağlamak için ekstra tükürük üretirler.

3. Ağrı Hissetmeleri (Özellikle Geceleri)

Diş çıkarma belirtisi yazımızda sürekli söylediğimiz gibi bütün bebeklerde farkı gelişim gösterebilir. Ağrı süreci de bunlardan bir tanesi bazı bebekler aşırı ağrılı yaşadığı bu dönemi bazı bebekler ağrısız olarak geçirirler.

4. Uyku Düzenindeki Sapmalar

Diş çıkaran bebeklerde uyku düzeni çok düzgün olan bir bebeğin bile uyku düzenini anormal şekilde değiştirebilir ve sık sık uyku bölünmesi yaşatabilir. Diş çıkarma rahatsızlığından dolayı, bebekler genellikle daha az uyuyacak ve sabah erken kalkacaklardır. Şüphesiz bu diş çıkarma belirtileri ile ilgili kimse tarafından istenmeyen zamanlardır.

5. Ateş, Kızarıklık, Öksürük ve İshal

Bebeklerin diş çıkarma döneminde 37 derece civarında hafif bir ateş normal kabul edilir. Ateşlenmelerde 37 üzeri ateşler diş çıkarma döneminde bebeklerin bağışık sistemlerinin düşük olmasından herhangi viral enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Bu gibi durumları doktor gözetiminde geçirmekte büyük fayda vardır. Boğazındaki deformasyonlardan dolayı, zedelenmeye ve öksürüğe neden olabilir. Bazı bebeklerde, ishale varıncaya kadar belirti gösterebilir.

6. Azalan İştah

Bebekler diş çıkarma döneminde diş etleri çok hassas olduğu için genellikle yemek istemezler. İlk etapta panik yapılmadan püre ve sıvı yiyeceklerle takviye yapmak gerekir. Bebeğin beslenmesindeki azalış artarsa doktorunuzu arayın ve doktor tavsiyesinde bu dönemi geçirin.

7. Kulakların Çekilmesi ve Yanak Kaşıması

Bebekler oldukça becerikli olabilir ve kendi kendine masaj uygulayabilir. Sinir yollarında olan çeneleri ve yanakları çekerek ve kaşıyarak, bazı acı ve ağrıyı hafifleten karşı yöntem oluştururlar.

Bebek Diş Çizelgesi: Hangi Bebek Dişleri Önce Gelir?

bebek dişleri

Bebeklerde Diş Çıkarma – Makaleler

admin