Bencil Dev Masalı


bencil dev masalı

Bencil Dev Masalı

 Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzak köylerin birinde bir Dev yaşarmış. Büyük bir köy evinde yaşayan bu devin çok güzel bir bahçesi varmış, ama kimsenin bahçesine girmesine asla izin vermiyormuş.

Bir gün dev, komşu köydeki arkadaşını ziyaret etmeye karar vermiş fakat dev çok zor hazırlandığı için arkadaşında uzun süreli kalmaya vermiş. Dev yedi yıl sonra arkadaşının evinden geri dönmüş. Dev, çocukları bahçede oynarken görünce öfkeyle kalın sesiyle “Ne yapıyorsunuz burada?”diye bağırmış; çocuklar da kaçmışlar. Dev, “Bu bahçe benim bahçemdir benden başka kimsenin buraya girmesine izin vermem.”diye bağırdıktan sonra bahçenin çevresine koskoca bir duvar örmüş ve birde üzerinde “Bahçeme girenler cezalandırılacaktır.” yazan tabela asmış.

Dev gerçekten çoktan bencil biriymiş;

Kendinden başka kimsenin mutlu olmasını istemiyormuş.

Günler geçmiş, çocuklar çok üzülmüşler. Kendi aralarında “Keşke o güzel bahçede tekrar oynayabilseydik. Hiçbir yer orası kadar güzel değil.” diye düşünmüşler. Kış geçtikten sonra her yere bahar gelmiş ama Dev’in bahçesi hala yeşermemiş. Çocuklar yok diye kuşlar da artık oraya gitme istemiyorlarmış. Üstelik tüm dolular da devin bahçesine yağıyormuş.  Bencil Dev, kışta kalmış bahçesine bakıyor, bahçesine baharın gelmemesine çok şaşırıyormuş.

Bahar da yaz da geçmiş Güz her bahçeye meyve vermiş ama Dev’in bahçesinde hiçbir meyve oluşmamış hiçbir çiçek açmamış.

Bir sabah Dev güzel bir şarkı sesi duymuş. Bu ses penceresinin dışında öten küçük bir kuş sesiymiş.  Dev kuş sesi duymaya duymaya kuş sesinin nasıl bir şey olduğunu unutmuş.  Bu ses ona dünyanın en güzel müziği gibi gelmiş.

Dev, herhalde “ilkbahar geldi” diye dışarı bakmış. Duvarın küçük bir deliğinden çocuklar içeri girivermişler, ağaçların dallarında oturuyorlarken görmüş. Çocuklar ağaçlara çıkmışlar, ağaçlar da çocukların gelmesiyle baştan başa çiçeklere bürünmüş.

Ama bir köşe hala kış mevsimiymiş. Orada bir çocuk duruyormuş küçük çocuk ağaca yetişemiyormuş acı acı ağlıyormuş. Dev

Bahçesine ilkbaharın neden uğramadığını anlamış. Bencilliği yüzünden oraya bahar gelmiyormuş.

Dev çocuğa yardım etmek istemiş;

Bunun üzerine Dev o küçük çocuğu da ağacın üzerine çıkarmak için merdivenden aşağı inip bahçeye çıkmış. Ama çocuklar onu görünce öyle korkmuşlar ki hepsi oradan kaçmaya çalışmış. Ve bahçeye kış geri dönmüş.  Ama o küçük çocuğun gözleri yaşla dolu olduğu için Dev’in geldiğini görememiş ve oradan kaçamamış. Dev ona gizlice yaklaşıp çocuğu ağacın tepesine çıkarmış. Ağaç, hemen çiçek açmış kuşlar da gelip ötmeye başlamış.

Dev, hemen koca bir balyoz alıp bahçesinin duvarlarını yıkmış ve bahçesini çocukların oyun alanı haline getirmiş. Öteki çocuklar da koşa koşa geri dönmüşler, bahar da onlarla birlikte tekrar bahçeye dönmüş.

Çocuklar ile Dev, bütün gün oynamışlar.  Ama Dev’in ağaca çıkardığı çocuğu arayıp bulamamışlar.

Dev, ” Hani ağaca çıkardığım çocuk?” diye sormuş. Çocuklar, “Bilmiyoruz, gitmiş,” demişler. Dev, “Ona söyleyin, yarın kesinlikle gelsin,” demiş ama çocuklar onun nerede oturduğunu bilmediklerini, kendisini daha önce hiç görmediklerini söylemişler.

Her akşam okul kapanınca, çocuklar gelip Dev’le oynuyorlardı. Ancak Dev’in sevdiği küçük çocuk artık hiç görünmüyormuş.

Uzun yıllar geçmiş ve dev yaşlanmış ve güçsüzleşmiş. Bir kış sabahı, dev aynı çocuğu bir ağacın altında görmüş. Çocuğa sevinç içinde koşmuş. Çocuk bahçede oynamasına izin verdiği için ödül olarak devi Cennet Bahçesine götüren bir melekmiş.

Bencil Dev Masalı – Yazar: Oscar Wilde

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir