Bremen Mızıkacıları Masalı


bremen-mizikacilari-masali


Bremen Mızıkacıları Masalı

Bir varmış bir yokmuş, çok uzaklarda bir çiftlik varmış. Bu çiftlikte yaşlı bir eşek ve huysuz sahibi yaşıyormuş. Eşek eskiden sahibine her işinde çok yardımcı oluyormuş ama yaşlandıkça sahibinin isteklerini yerine getiremez olmuş. Artık sahibi eşeğe çok kızmaya başlamış ve eşek buna çok üzülüyormuş. Bir gece eşek, sahibi uyurken kaçmaya karar vermiş. Eşeğin planı müziği çok sevdiği için yakında olan Bremen şehrine gidip orada müzisyen olarak çalışmakmış. Sahibi uyuduktan sonra eşek çiftliğin tahtadan olan kapısını açmış ve Bremen şehrine gitmek için yola çıkmış.

Eşek tek başına yollara düşmüş;

Eşek yolda bir süre gittikten sonra karşısına yaşlı bir köpek çıkmış. Köpek o kadar yaşlı ve yorgun gözüküyormuş ki eşek ona acımış ve yanına gitmiş “Ne yapıyorsun burada köpek kardeş?” diye sormuş. Köpek, “Çok yaşlandım artık kimse beni yanında istemiyor.” demiş.

Eşek “Bak köpek kardeş ben de çok yaşlandım. Sahibimden ayrıldım şu an müzisyen olmak için Bremen Şehrine gidiyorum eğer istersen sen de benimle gelebilirsin.” demiş. Yaşlı köpek, eşeğin bu teklifine çok sevinmiş ve hemen kabul etmiş. Beraber yola devam etmişler.

Eşek ve köpek mutlu bir şekilde yola devam ederken koca bir ağacın altında durmakta olan kediyle karşılaşmışlar. Eşek, kedinin yanına kadar gitmiş ve ona “Ne yapıyorsun burada kedi kardeş?” diye sormuş. Kedi “Eşek kardeş artık yaşlandım fareleri bile kovalayamıyorum çok canım sıkılıyor yapacak bir şey bulamıyorum.” diye cevap vermiş. Eşek “Ben ve köpek Bremen şehrine müzisyen olmaya gidiyoruz eğer istersen sen de bizimle gelirsin ve bir orkestra kurabiliriz.” demiş. Bunu duyan kedi çok mutlu olmuş ve eşeğin teklifini düşünmeden kabul etmiş.

Üç arkadaş müzisyen olma hayaliyle Bremen şehrine doğru giderken bir çiftlik evi görmüşler. Çiftliğin tahta çitleri üzerinde duran bir horoz ciyak ciyak ötüyormuş. Eşek, öten horozun yanına gitmiş “Hey horoz kardeş neden bu kadar bağırıyorsun?” diye sormuş. Horoz, “Sorma, sahibim her gün onları uyandırmazsam beni çiftlikten atacağını söyledi.” diye cevap vermiş. Eşek “Horoz kardeş sen niye böyle her gün yoruluyorsun? Bak biz müzisyen olmak için şehre gidiyoruz. Oraya varınca bir orkestra kuracağız. Sen de bize katıl ve bizim orkestramızda müzisyen ol.” demiş. Horoz sevincinden kanatlarını çırpmış ve “Hadi çabuk yola çıkalım! Çok heyecanlandım.” demiş.

bremen-mizikacilari2-masali

Gece olana kadar yürümüşler. Ormanın içine gelince artık yorulduklarını hissetmişler ve bir yerde dinlenmeye karar vermişler. Tam bir ağacın altında uzanacaklarmış ki kedi ağaca tırmanmış “Hey arkadaşlar ileride ışıkları yanan bir ev gözüküyor. Belki o evde yiyecek bir şeyler bulup karnımızı doyurabiliriz.”diye seslenmiş. Dört arkadaş bunun iyi bir karar olduğunu düşünüp eve kadar yürümüşler.

Evin yanına geldiklerinde ilk eşek içeri bakmış ve arkadaşlarına dönüp “İçeride adamlar var fakat kötü adamlar yiyecek istesek vermezler. Acil bir plan yapmalıyız.” demiş.  

Hayvanlar eve doğru yönelmişler ;

Eşek, ön ayaklarını pencereye dayamış, köpek eşeğin sırtına çıkmış, kedi de köpeğin sırtına çıkmış, horoz da uçarak kedinin başına konmuş. Daha sonra hepsi bir ağızdan şarkı söylemeye başlamışlar eşek anırmış, köpek havlamış, kedi miyavlamış, horoz da durmadan ötmüş. Bunun üzerine yüklendikleri cam da kırılınca bizim dört arkadaş evin içine yuvarlanmışlar.

Bu olanları gören kötü adamlar ne olup bittiğine anlam veremeden korkarak evi terk etmişler. Dört arkadaş içeride buldukları yemeklerle karınlarını doyurmuşlar ve yorgunluktan uyuya kalmışlar.

bremen-mizikacilari3-masali

Kötü adamlar gecenin ilerleyen saatlerinde eve dönmüşler. Evin ışıklarını kapalı görünce birbirlerine “Herhalde o evimize gelen şeyler gitmiş.Baksanıza ışıklar yanmıyor.” demişler. İçlerinden birisi eve girme cesaretini göstermiş. Karanlık odalarda yürürken ilk karşısına kedi çıkmış ve karanlıkta pençelerini adamın paçasına geçirmiş. Adam korku içinde öbür odaya koşarken yolda köpekle karşılaşmış köpek adamı bacağından ısırmış. Adam karanlık mutfağa kendini zor atmış ama burada da onu eşek bekliyormuş. Eşek, adamı görünce kuvvetli bir çifte atmış. Adam yediği çiftenin etkisiyle havalanmış tam yere düşünce kurtulduğunu sanmış ki horoz adamı gagalamaya başlamış. Adam, en sonunda kapıyı bulmuş ve arkasına bakmadan evden koşa koşa kaçmış.

Arkadaşlarına doğru zar zor koşmuş;

Kötü adam arkadaşlarının yanına varınca “Çabuk olun buradan gidelim! İçeride neler olduğunu anlamadım bile ama buradan kaçalım ve canımızı kurtaralım.” diye bağırmış. Bunu duyan kötü adamlar hemen oradan koşarak kaçmışlar ve bir daha o eve geri dönmemişler. Bizim dört müzisyen adamları kovaladıktan sonra geri kalan yaşamlarını bu evde yaşamışlar. 

Bremen Mızıkacıları isimli bir orkestra kurmuşlar ve hayatlarının sonuna kadar mutlu olmuşlar.

Bremen Mızıkacıları -Yazar : Grimm Kardeşler


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir