Çileğin Faydaları Nelerdir? Neden Çilek Yemeliyiz?


Çileğin Faydaları Nelerdir? Neden Çilek Yemeliyiz?

Neden Çilek Yemeliyiz?

Çilek, insanlar için en sağlıklı meyvelerden biridir. Çileğin rengi ve güzel görünümü aynı zamanda sulu ve tatlı tadı nedeniyle her insanı kendine çeker. Çilek çok zengin bir besleyici meyvedir ve C vitamini, mineraller ve karbonhidrat kaynağıdır

Çileğin, içinde barındırdığı şeker ve yağ oranı diğer meyvelere göre daha düşüktür. Bu sebepten çok çeşitli yemeklere eklenebilir. Marketlerden bisküvi veya başka işlenmiş yiyecekler almak yerine çilek almak, obezite ve 21. yüzyıldaki diğer sağlık sorunlarını önlemek için kesinlikle yapabileceğimiz en iyi seçimdir.

Ülkemizde çilek üretimi ilk olarak 1970’li yıllarda başlamış olup daha sonra 1975 yılında üretim artarak 16.000 ton, 2007 yılına geldiğimizde ise 250.000 tona kadar ulaşmıştır. Türkiye’de çilek üretiminin %45,54’ünü Marmara Bölgesi karşılarken, %30,39 Akdeniz, %13,71’ini ise Ege Bölgesi takip etmektedir.

Çilek içinde fazla oranda kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, sodyum, selenyum, manganez, magnezyum ve birçok diğer değerli besin bileşenini barındırır. Aynı zamanda folik asit ve mangan için ideal bir besindir. Yüksek oranda içerdiği lif de sağlığımız için çok faydalıdır.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çileğin faydaları saymakla bitmez.Aşağıdaki faydaları sadece bilinen özellikleridir.

Çilek Doyurucudur Ama Kilo Aldırmaz

İçinde barındırdığı lifin en önemli etkilerinden biri, sindirimi yavaşlatmasıdır. Bu da yedikten sonra daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bir porsiyon çilek lif bakımından yüksek, ancak kalorisi düşük olduğundan, kilo vermek isteyen veya formda kalmak isteyenler için mükemmel bir besindir.

Çilek Kanserle Savaşır

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsüne göre, diyet lifi kanser riskini “gözle görülür” şekilde düşürdüğünü ve bu meyvenin genel olarak akciğer, mide, ağız, yutak, gırtlak ve yemek borusu kanseri gibi kanser türlerinde riski azalttığını açıklamışlardır.

Çilek Kalp Krizlerini Önler

Harvard Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırma, düzenli olarak çilek ve yaban mersini yiyen kişilerde kalp krizi riskinin büyük ölçüde azaldığını gözlemledi. Bu 18 yıllık çalışma genç kadınlara odaklandı ve belirli yiyecekleri ne sıklıkla yediklerini izledi. Bilim adamları, en çok çilek ve yaban mersini yiyen katılımcıların, en az yiyen katılımcılara göre kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 34 daha az olduğunu keşfettiler. Bunun sebebi çileğin muhtemelen kan damarlarını daha elastik hale getirdiği ve kan basıncını düşürdüğü için olduğu söylenmektedir.

Çilek Enerjinizi Arttırır

Çilek, hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülebilen harika bir basit karbonhidrat kaynağıdır. Bu nedenle, öğleden sonra veya egzersiz öncesi atıştırmalık için mükemmel bir seçimdir.

Uzun süre güçlü kalmanızı ve enerjinizin hiç bitmesini istemiyorsanız çilek yerken yanında Antep fıstığı veya fıstık ezmesi gibi sağlıklı bir yağ kaynağıyla birleştirebilirsiniz.

Çilek Göz Sağlınızı Güçlendirir

Çileklerin belki de en etkileyici besleyici yönü inanılmaz C vitamini içeriğidir. Tek bir porsiyonu günlük değerinizin 4’ünü içerir. C Vitamini, katarakt riskini azaltarak, sağlıklı oküler kan damarlarını teşvik ederek ve yaşa bağlı görüntü kaybını yavaşlatarak görüşünüze yardımcı olur.

Çilek Vücudunuzu Onarmaya Yardımcı Olur

Çileklerdeki C vitamini, vücudun her yerindeki dokuları büyütmek ve onarmak için önemlidir. C vitamini yaraları sarar, sağlıklı kemik ve dişlerin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kıkırdak, bağ, tendon, kan damarları ve cildi korumak için gerekli olan kolajen üretimini de destekler.

Çilek Kolesterolünüzü Düşürür

İtalya’da ve İspanya’da bazı üniversiteler çileğin kolesterol üzerinde bazı güçlü etkilere sahip olduğunu keşfetti. Sağlıklı gönüllülerden oluşan bir ekip, kolesterollerini nasıl etkilediğini görmek için bir ay boyunca her gün yarım kilodan fazla çilek (yaklaşık üç porsiyona eşdeğer) tüketti. Ayın sonunda, katılımcıların kolesterol seviyeleri önemli ölçüde azaldı.

Çilek Beyninizi Zinde Tutar

Uzmanlar düzenli bir şekilde tüketilen çileğin yaşlılıktaki zihinsel düşüşe engel olduğunu söylemektedir. On yıl süren bir çalışmada, düzenli olarak çilek tüketen katılımcıların hafıza kaybını ortalama iki buçuk yıl geciktirdiğini keşfetti. Düzenli olarak çilek tüketmenin, beyin iltihabının azalması ve zekanın iyileştirilmesi gibi birçok faydası olduğunu keşfettiler.

Faydalı Meyveler Çileği Tanıyalım : Çocuk Videoları


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir