Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?


Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmelidir?

Bir çocuğun yatak odasını dekore etmek, özellikle geçiş çağındalar ise zor olabilir. Yatak odaları, çocuğun iyi bir uyku gelişimi ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Yatak odalarının rahatlatıcı bir alan olmasını sağlamak, yatma süresini iyileştirmek için mükemmel bir yoldur. İşte maksimum etki almak için çocuğunuzun yatak odasını dekore etmenin en iyi yolları.

Renk

Bazı renklerin farklı duygular uyandırdığı ve çocuklardaki belirli güçleri arttırdığı düşünülmektedir. Bir yatak odasında en fazla yarar sağlayan renkler:

  • Mavi– Kalp atış hızını, kan basıncını ve öfke / endişe duygularını azaltan sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Çocuğunuzun stresli yatma süresi veya davranışsal sorunları varsa, bu rengi bolca kullanın.
  • Yeşil– Huzur ve sağlığın rengi olan yeşilin okuma yeteneğini ve çocuğun konsantrasyonunu arttırdığı söylenir. Aynı zamanda çocukların kendilerini zinde hissederek uyanmalarına yardımcı olur.
  • Sarı– Motivasyon ve mutlulukla ilişkilendirilir. Limon gibi soluk bir renk tonu konsantrasyona yardımcı olur, ancak çok fazla parlak sarı hayal kırıklığına neden olabilir. 
  • Pembe– Soluk pembe sakinleşir ve çocuğunuzun uykuya dalmasında yardımcı olur. Tüm odayı bu renge boyamaktan kaçının çünkü çocukların aşırı pembe renkte konsantrasyon bozulma ihtimali vardır ve sonunda endişe duymalarına neden olabilir.
  • Kırmızı- Kırmızı renk, isteyeceğiniz tam tersi etki olan öfke ve odak eksikliği ile ilişkili olduğundan kırmızıdan kaçınmak daha iyidir. 
  • Turuncu- Turuncu rengi, genellikle dost canlısı ve iyimser bir renk olsa da tonun parlaklığı çocukları aşırı uyarabilir.

Bir Çocuğun Yatak Odasının Dekore Edilmesi

Çocuğunuz yatak odasını uyumak, oynamak ve ders çalışmak için kullanacaktır. Odadaki bölgeleri oluşturmak için farklı renkler kullanmak, bu alanlarda gerçekleştirilecek bu faaliyetler için sınırlar oluşturulmasına yardımcı olabilir. Mavi bir uyku bölgesi için ideal renk iken sarı ve yeşil oyun ve çalışma bölgelerinde harikalar yaratacaktır.

Çocuğunuza belli şeyleri yapması için bu renk alanların oluşturulması, bu faaliyetlere odaklanmalarına yardımcı olacak ve yatma zamanı rutinlerini iyileştirecektir. Uyku bölgesini bilmek sadece uyumak içindir, bu ortamda uykulu olmalarını şart koşar. Odayı dekore etmenin dışında çocuğa ya da bebeğe uyku rutinlerini oluşturmak gerekir. Bunun için “Çocuklar için Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

cocuk odasi2

Odayı Karanlık Tutun

Çocuklar karanlıkta daha iyi uyurlar, bu nedenle özellikle yaz aylarında yatak odalarına gelen ışığı sınırlandırmak önemlidir. Sokak lambaları, güneş ışığı ve diğer evlerden gelen ışıklar, çocuğunuzun uykusunu rahatsız edebilir. Karartma perdeleri veya panjurlar, ışık kaynaklarını dışarıdan engellediği için bu soruna mükemmel bir çözümdür.

Çocuğunuz karanlıkta uyumaktan korkuyorsa, bir gece lambası koyabilirsiniz. Uzmanlar loş bir kırmızı gece lambasının kullanılmasını tavsiye ederler. Loş, kırmızı ışığın beyne daha az etki ettiği kanısındadırlar.  Ayrıca odada TV veya tablet gibi cihazlardan herhangi bir ışık yayan cihaz kesinlikle bulunmamalıdır. Bu cihazlar çocuğun dikkatini dağıtıp odak sorunu yarattığı için çocuğun kendini daha uyanık hissetmesine neden olabilir. Her yazımızda önemini belirttiğimiz bir rutini sakın unutmayın. Çocuklara kitap ya da masal okuyun ya da kendilerinin okumalarına izin verin. Bunun önemi hakkında Neden çocuklarımıza yatmadan önce masal okumamız gerekir?” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Etrafı Toplayın

Sizler dağınık bir odada uyumak istemeyeceğiniz gibi aynı durum çocuklarınız için de geçerlidir. Çocuk odası derli toplu olmalıdır.Bir kaostan ziyade sakin bir ortam yaratmak önemlidir. Her eşyanın düzenli bir yeri olması, bir çocuğun yatak odasını düzenli tutmak için kesin bir yoldur. Eşyaları dolaplara sığmayacak kadar çok ise karton kutu sistemi ya da plastik düzen kapları kullanılmalıdır. Neyin nerede olduğu kesinlikle çocukla paylaşılmalıdır. Çocuğunuzun kendi özel bölgesinde, kendi eşyalarının nerede olduğunu bilmeye hakkı vardır.

Yine, bir rutin burada çok önemlidir. Çocuğunuzun oyuncaklarla oynaması için zaman belirlemelisiniz ve oyun sırasının bir parçası olarak ”düzenli toplama zamanı” eklemelisiniz. Çocuğunuz bunu okulda da yapacağı için büyük olasılıkla kendi odalarında daha kolay adapte olacaktır.

Onları Odayı Oluşturmaya Dahil Edin

Bir çocuğun yatak odası, çocuklukları boyunca büyüyüp öğrenecekleri kişisel ve en özel alandır. Tasarım seçimlerinizi yapmanıza ve dekorasyon sürecine çocuklarınızı dahil ederek sizlere yardımcı olmalarına izin verin. Bu, onların odanın gerçek sahibi olmalarını ve orada zaman geçirmekten keyif almalarını sağlayacaktır.

Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilmelidir? – Makaleler

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir