Çocuklar için Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları


Çocuklar için Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları

Çocuklar için sağlıklı uyku alışkanlıkları çok önemlidir. Bu ipuçları sağlıklı bir uyku için rutinleri kurmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki ipuçları çocuğunuzun uykuya dalmasına, uykuda kalmasına ve iyi uyku alışkanlıkları oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Tutarlı bir uyku programı ayarlayın

Çocuğunuzu okula gidip gitmediğine bakmaksızın, çocuğunuzun yatma süresi ve uyanma saati haftanın her günü aynı olmalıdır. Çocuğun her gün aynı saatlerde uyanması gün boyu enerjisini bilinçli harcamasına yardımcı olacağı gibi gece uykusu için otomatik olarak tetikleyici bir etken olacaktır.

Günlük egzersiz

Çocuklarınıza enerjilerini atacakları etkinlik ya da egzersizler yaptırın. Egzersizi genç yaşta günlük bir alışkanlık olarak edindirmek, çocuğunuza yaşam boyu sağlıklı bir rutin olmasına yardımcı olacaktır.

Aç karnına yatağa gitmemesi

Çocuğunuzun aç yatmadığından emin olun. Bir bardak süt, bir parça meyve veya tahıl ve süt gibi hafif bir atıştırmalık sağlayın. Uykuya müdahale edebileceğinden, yatmadan 1 ila 2 saat arasında ağır bir yemek yedirmekten kaçının.

Kafeinli ürünlerden kaçının

Çocuğunuzun öğleden sonra / akşam saatlerinde kafein içeren ürünlerden kaçınması gerekir. Kafein içeren ürünlerin, daha belirgin kola ve kahveden başka buzlu çay, enerji içecekleri ve çikolatalar olduğunu unutmayın.

Yatmadan önce 1 saatlik sessiz zaman geçirin

Her gece yatmadan önce, çocuğunuzun sessiz müzik dinleyerek veya kitap okuyarak sakin ve keyifli aktiviteler için 1 saate kadar çıkmasına izin verin. Hijyen ve banyo rutinleri yardımcı olabilir. TV izleme, ağır ödev veya bilgisayar oyunları sessiz zamanın bir parçası olmamalıdır. Sessiz zaman aktivitesinin hepsinin çocuğun yatak odasında olması gerekmez, ancak son 10-15 dakika çocuğun yatacağı yerdeki yatak odasında bulunmalıdır.

Diğer yatma zaman rutinleri

Sessiz zaman banyoya gitmek, dişleri fırçalamak, vb. içerebilir. Ayrıca, çocukların uyanık bir şekilde yatağa girmesi önemlidir. Böylece sürekli olarak uygun bir yerde uyumayı öğrenirler.

Yatak odası ortamı

Çocuğunuzun yatak odası sessiz, konforlu (21-23,5 °C) ve karanlık olmalıdır (karanlık bir yatak odasından korkan çocuklar için bir gece lambası kabul edilebilir). Bir televizyona ihtiyaç duyarak uyumak gibi kötü bir alışkanlığa başlamamaları için çocuğunuzun yatak odasına bir televizyon seti koymayın. Özel bir battaniye ya da doldurulmuş bir hayvan gibi güvenlik nesnelerinin (uyku arkadaşı) yatma rutininin bir parçası olmasına izin vermek iyidir. Çocuk Masalları yada Çocuk Hikayeleri okuyabileceğiniz gibi Sessiz zaman ve sadece uyumak için yatak odasını kullanın; Yatak odasını zaman aşımına uğramadan veya çocuğunuzu cezaya göndermek için kullanmayın. Yatak odasının, negatif değil, olumlu duygular ile ilişkili olması gerekir. Akşamın son etkileşiminde, bir kucaklama ya da öpücük verin, çocuğunuza iyi geceler deyin, çocuğunuzun yatak odasını kapatın ve odadan çıkın. Son etkileşim öngörülebilir, kasıtlı olmalı, Çocuğunuza kısa ve yeteri kadar sıcak ve güven verici. Evin geri kalanını sessiz ve nispeten karanlık tutarak yatak zamanını destekleyin.

Bebeğim için şekerleme iyi mi?

Şekerleme süresinin uzunluğu çocuğunuzun yaşına bağlıdır. Yeni doğan bebekler, günde birkaç saat, 2 yaşındakiler ise, her gün bir ila iki saat sürecek şekilde, bir ila ikiye bölünebilir. Öte yandan, çoğu 4-6 yaş grubu hiç kestirmeye ihtiyaç duymaz. Genel olarak, gün içinde çok fazla sayıda ya da uzun uykular, geceleri iyi uyuma yeteneğini etkileyebilir.

Çocuklar için Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları Makale Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
46
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
18
kahkaha attım
sevdim sevdim
26
sevdim
şaşırdım şaşırdım
86
şaşırdım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı