Duduş Kestane Topluyor Masalı


Duduş Kestane Topluyor Masalı

Duduş Kestane Topluyor Masalı

Bir zamanlar Duduş adında küçük bir kız varmış. Annesi, onu ormanda kestane bulması için göndermeye karar vermiş ve Duduş’u yanına çağırıp “Al kızım sana bir sepet, bu sepetin içinde atıştırmalık yiyecekler ve eldivenler var.” demiş. Duduş “Ne yapacağım ben bu sepetle?” diye sormuş. Annesi “Sepetteki yiyecekleri acıkınca yiyeceksin. Eldivenleri de kestane toplarken kullanacaksın çünkü kestanelerin üzeri eline batabilecek dikenlerle doludur.” diye cevaplamış.

Duduş, sepeti elinde ormana doğru yürümeye başlamış. Yolda bir yavru sincap görmüş. Yavru sincap “Açım! Açım! Açım!” diye ağlıyormuş. Duduş, sincabın haline çok üzülmüş hemen yanına gitmiş. “Tamam küçük sincap ağama sepetimin içinde yiyecek var, seninle paylaşabilirim.” demiş, sepetindeki yiyeceğin yarısını sincaba vermiş. Sincap karnı doyduğu için çok sevinmiş, Duduş’a teşekkür edip oradan uzaklaşmış.

Duduş kestane aramak için yoluna devam ederken. Sırtının üstüne düştüğü için hareket edemeyen bir kirpi ile karşılaşmış. Kirpi “Yardım edin! Yardım edin! Hareket edemiyorum.” diye bağırıyormuş.  “Tamam” demiş Duduş “Sana yardım edeceğim ama sırtında dikenlerin var nasıl tutabilirim ki seni?” diye düşünürken aklına sepetindeki eldivenler gelmiş. Eldivenlerini giymiş, kirpiyi tutarak düz çevirmiş. Kirpi, Duduş’a teşekkür ederek oradan ayrılmış.

Duduş ormanda yoluna devam ediyormuş, uzun bir süre yürümüş ama kestane bulamamış. “Annem benden kestane istedi ama hiç kestane yok!” diye düşünmüş. Birdenbire, önünde durduğu ağacın tepesinden bir ses duymuş. Babası ve annesiyle birlikte yavru sincap Duduş’ un yanına koşuyorlarmış. Sincabın babası “Sen benim yavruma yiyecek bir şeyler verdin ve karnını doyurdun. Şimdi yardım etme sırası bizde. Bizimle gel, kestanelerin nerede olduğunu biliyoruz.” demiş.

Duduş sincapları takip etmiş;

Sincaplar daldan dallara sıçramışlar Duduş da onları takip etmiş. Kocaman bir ağacın yanına kadar beraberce gelmişler. Ağacın gövdesinde büyük bir delik varmış ve Duduş içeri bakınca içinde bir sürü kestane olduğunu görmüş. Baba sincap “Burası bizim yiyecek depomuz, kış için bütün yemeklerimizi burada biriktiririz. İçinden istediğin kadar kestane alabilirsin.” demiş. Duduş “Ama eldivenlerim yok. Eldivenlerimi bir kirpiye yardım etmek için kullandım ve bu kestaneler çok dikenli. Ne yapacağım şimdi ben?” diye söylenmiş.

Tam o sırada ilerden yavaş yavaş gelen kirpiyi görmüşler. Kirpi, Duduş’ un yanına kadar gelmiş “Yardım etme sırası şimdi bende. Merak etme ben de dikenli olduğum için kestaneler bana zarar vermez. Şimdi kestaneleri sepetine dolduracağım.” demiş. Ağacın içinde bir sürü kestaneyi sırtına koymuş ve Duduş’ un sepetine doldurmuş. Duduş hem sincaplara hem de kirpiye çok teşekkür edip eve doğru yola çıkmış.

Annesi, Duduş’ un sepetinin kestaneyle dolu olmasını görünce çok sevinmiş ve “Teşekkür ederim kızım, verdiğim görevi başarıyla yerine getirdin.” demiş.

Duduş Kestane Topluyor Masalı – Masal Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
85
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
54
kahkaha attım
sevdim sevdim
53
sevdim
şaşırdım şaşırdım
18
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı