Elma Ağacı ve Çiftçi Masalı


çiftçi-ve-elma-agaci

Elma Ağacı ve Çiftçi Masalı

Bir zamanlar ormanın yanında bir köyde bir çiftçi yaşarmış. Eski bir elma ağacının ve diğer bitkilerin, ağaçların ve güzel çiçeklerin olduğu büyük bir bahçesi varmış. Çiftçi, küçük bir çocukken, zamanının çoğunu elma ağacıyla oynayarak geçirmiş. O günlerde, elma ağacı ona en seçkin elmaları vermiş. Ancak, zaman geçtikçe, elma ağacı yaşlanmış  ve meyve vermeyi bırakmış.

Çiftçi, ağaçtan elma alamadığı için ağacın işe yaramaz olduğuna karar vermiş. Bu nedenle, ağacı kesmeye ve ahşabını yeni bir mobilya yapmak için kullanmaya karar vermiş. Ağaç yaşlı ve kocaman olduğu için, onu iyileştirmeyi başaramayacağını ve onda harika mobilyalar yapacağını hissetmiş. Çocukken tüm çocukluğunu ağaca tırmanıp elmalarını yiyerek geçirdiğini unutmuş.

Şimdi elma ağacı mahallede birkaç küçük hayvana ev sahipliği yapıyormuş. Bu hayvanlar; sincaplar, serçeler ve çok çeşitli kuşlar ve böceklermiş. Çiftçi baltasını alıp ağacı kesmeye başlamış fakat bütün küçük hayvanlar aceleyle yanına gelmişler.

Hepsi çiftçiye yalvarmaya başlamışlar. Çiftçinin etrafında toplanıp “Lütfen ağacı kesmeyin. Bu ağacın altında küçükken sizinle oynardık. Burası bizim evimiz ve gidecek başka yerimiz yok.” diye yalvarmışlar.

Çiftçi kararlıymış. Baltasını havaya kaldırmış ve ağaca baltayla vurmaya başlamış.

“Lütfen evimi ve çocuklarımı doğrayıp mahvetmeyin” diye bağırmış minik sincap.

“Lütfen yuvamı doğrayıp parçalamayın” diye bağırmış küçük kuşlar.

“Lütfen elma ağacını kesmeyin” demiş çekirge.

Ancak çiftçi çocukluğunu ve hayvan arkadaşlarını unuttuğu için ağaca daha sert vurmaya başlamış. Bütün küçük hayvanlar çaresiz kalmışlar ve elma ağacını ne pahasına olursa olsun korumak istemişler.

Küçük hayvanlar, “Tarlalardan uzaklaşırken sizin için şarkı söyleyeceğiz. Küçük oğluna göz kulak olacağız. Ağlamayacak, aksine eğlenecek ve mutlu olacak. Şarkılarımızı beğeneceksiniz ve yorgun hissetmeyeceksiniz.” diye seslenmişler inatçı çiftçiye.

Ancak, çiftçi inadından sanki sağır olmuş. Minik hayvanların o kadar yalvarmasına rağmen, çiftçi ağacı kesmeye devam etmiş.

Çiftçinin dikkatini bir şey çekmiş;

Çiftçi, ağacın içinde parlak bir şey fark etmiş. Kontrol ettiğinde, bunun bir içi bal dolu arı kovanı olduğunu fark etmiş. Parmağına biraz bal almış ve ağzına koymuş. Balın tadı, içindeki küçük çocuğu uyandırmış. Birden çocukluğunun anıları aklına gelmiş ve balın tadı o kadar lezzetliymiş ki daha fazlasını istemiş. İçinde mutluluk duygusu uyanmış. Gülümsemiş ve bağırmış, “Dostlarım! bu balın tadı muhteşem.”

Çiftçinin tutumundaki değişikliği fark eden küçük hayvanlar hep birlikte konuşmuşlar: Arı, “Sana her zaman tatlı ve lezzetli bal yapacağım.” demiş. Sincap, “İstediğin miktarda fındığımı seninle paylaşacağım.” demiş. Kuşlar ötmeye başlamışlar, “İstediğiniz kadar size şarkı söyleyeceğiz.” demişler.

Sonunda, çiftçi çılgınlığını fark etmiş ve baltasını indirmiş. Ağacın kendisine birçok şey sağlayan birçok sevimli hayvana ev sahipliği yaptığını anlamış. Küçük oğlunun, kendisinin sahip olduğu çocukluğa sahip olmasını istemiş.

Çiftçi elma ağacının o kadar yaşlı olmadığını fark etmiş ve onu kurtarabileceğini anlamış. Ağacı budamış, bakımını yapmış ve iyileştirmiş

Baltayı elinden atmış ve küçük hayvanlara şöyle demiş: “Bu ağacı asla kesmeyeceğime söz veriyorum. Hatamı fark ettim ve şimdi hepiniz huzur ve mutluluk içinde yaşayabilirsiniz.”

Küçük hayvanların hepsi arıya teşekkür etmişler. Çiftçi, arı kovanını eğer bulamasaymış bütün minik hayvanlar evsiz kalacaklarmış.

 Bütün minik hayvanlar ve böcekler eski elma ağacında mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler.

Masal Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
98
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
67
kahkaha attım
sevdim sevdim
68
sevdim
şaşırdım şaşırdım
37
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı