Elmanın Faydaları Nelerdir ?Elmanın Faydaları Nelerdir ? / Meyveleri Tanıyalım  🍎🍎🍎

Çoğu meyve gibi, elmaları da en yararlı meyveler kategorisine dahil edebiliriz. Elmalar Sulu ve tatlıdır, C vitamini içerir, kalorisi düşüktür.

Ebeveynler çocuklarına soyulmamış bir elma veya bir elmayı kesip vermek yerine, genellikle soyulmuş elma, elma püresi veya elma suyunu alternatif olarak da verirler. Aslında elmayı soymak, lifinin yaklaşık yarısını kaybetmesine neden olur.

Elmanın en önemli özelliği içeriğinde iki farklı türde lif barındırıyor olmasıdır. Elma aynı anda hem çözünen hem de çözünmeyen lifleri barındırır. Bu da bağırsak hareketlerini düzenler.

Tüm dünyada toplam 7.500 elma çeşidi vardır ve günde bir elma yerseniz hepsini denemeniz 20 yıldan uzun sürecektir.

Elma ismi nereden geliyor?

Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Günümüze kadar alma ismi elma olarak değişmiştir.

Elma Ülkemizde Nerelerde Yetişir?

Ülkemiz dünyanın başlıca elma üretimi yapan ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyada, Çin ve ABD’den sonra elma üretiminde başı çeken ülke Türkiye’dir. Elma, üzümden sonra yetişme alanı en geniş olan meyvedir. Bütün bölgelerimizde yetişebilir. Ağırlıklı olarak Niğde, Nevşehir, Amasya, Tokat, Kastamonu, Bursa, Burdur, Isparta, Antalya önemli elma üretim şehirlerimizdir. Bölge olarak İç Anadolu ve Akdeniz, üretimin büyük bölümünü karşılar.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

  • Elmanın sağlık faydaları üzerine yapılan çeşitli çalışmalar, elma tüketiminin kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmalarda düzenli elma tüketenlerde inme ve kalp hastalığı riskinin ciddi manada azaldığı belirlenmiştir.
  • Günde bir ya da daha fazla elma tüketmek tip 2 diyabet riskini azaltır.
  • Elma içerdiği antioksidanlarla kanser riskini azaltmaktadır. Düzenli elma tüketimi özellikle bağırsak kanseri ve prostat kanserinden korunmaya yardımcı olur.
  • Elmanın bileşiminde bulunan pektinin sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Kabızlık ya da ishal probleminden muzdarip olan kişilerin elma tüketmesi önerilir.
elmanın faydaları nelerdir

Çocuk Masal : Çocuk Eğitim Videoları

Youtube Kanalımız :Çocuk Masal (Lütfen Abone Olmayı Unutmayalım)


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir