Emzirme Sorunu


anne-emziren

Emzirme Sorunu

Hamile olduğunu öğrendin, sıkıntılı ya da sakin bir şekilde 9 ayı geride bıraktın ve sonunda doğum anı geldi çattı… Doğal ya da sezaryen derken bir şekilde doğum da bitti ve dünyalar güzeli bebeğini hastane odasında kollarına verdiler… Şimdi de o minnoşun karnını doyurman gerektiğini söylediler. Tabi ki buna hazırlıklısın. Hamileyken o kadar okudun, kendini hazırladın..

Kendini her şeye hazırladın ancak yanına gelen o kadar insanoğlunun soruları seni resetledi ve birden her şeyi unutuverdin.

Yanına gelen herkesin anlaşmışlarcasına sorduğu ilk ve yegane soru: “Sütün geliyor mu?” Peki cevabı?

Sen bir taraftan ufaklık ağzını açsın da emmeyi başarsın diye cebelleşirken gelen ikinci can alıcı soru da geldi; “Bebek emmeye başladı mı?

Bebek emmeye başladı, sonra yoruldu ve uyuyakaldı… Sen o minnoşu uyandırmaya kıyamazken hemşire geldi veee; “Evet, en son ne zaman emdi? İki saatte bir, 15 dakika bir göğüs, 15 dakika diğer göğüsten emzirmeniz gerekiyor.” deyip, uyuyakalan minnoşun ayağını, burnunu sıkarak uyandırabileceğini söyledi.

Kendinizi bilin önemli olan o!

Şimdi sen, “En son hangi göğüstü? Kaç dakika geçti? Ne kadar emdi? hesabı yaparak biraz biraz strese girerkennn bebiş ağlamaya başladı ve en can alıcı bir diğer soru ziyarete gelen eş dosttan bir bir gelmeye başladı… “Acaba sütün yetmiyor da acıkıyor mu? Mama mı versen? Hemşireye soralım istersen?”

Tüm bunları yeni doğum yapan annelerin hemen hemen hepsinin yaşadığından ve ister istemez sıkıntı yaptıklarından eminim. İki doğumda da aynı şeyleri yaşamış olmamın bu düşünceye sahip olmamda etkisi büyük tabi ki…

Öncelikle derin bir nefes al ve rahatlamaya çalış, taze anne. Etrafında sana yardımcı olmayan ve strese sokan insanlar varsa, mümkünse odadan uzaklaştır. Yanında mümkünse senin en yakın hissettiğin ve seni rahatlatan birileri kalsın.

Merak etme kolostrum azar azar gelir ama bebeğini doyurur. Mümkün olduğunca sık emzir, bırak 15 dakikaya, 2 saate takılıp kalmayı. Yeni doğan bebeğin sarılık düzeyinin düşmesi için sık sık emmesi gerekecektir. Tüm bu soruların beynini kemirmesine asla izin verme, zira sütün üretilmesinde başrolde beynin var. Bebek ne kadar emerse o kadar süt üretilir. Beyin sütün bittiğini algıladığında vücut üretime başlar. Sorulara takılı kalıp kendine de bebeğine de işkence yapma.

Unutma!

Unutma ki bu sıkıntılı sürecin de bir sonu var. Evine gidip bebeğinle baş başa kaldığında ikiniz de aynı dili konuşacaksınız. Telepatik bir bağ oluşacak ve öyle güzel anlaşacaksınız ki… Sen yalnızca her şeyin güzel olacağına ve yolunda gideceğine inan. Dünyalar güzeli bebeğini sağlıkla büyütmen dileğiyle. Sevgiler taze anne…

(Not: Sağlık sorunları nedeniyle bebeklerini emziremeyen tüm annelere sevgilerimi sunuyorum.)
Emzirme Sorunu Makale Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
85
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
56
kahkaha attım
sevdim sevdim
57
sevdim
şaşırdım şaşırdım
30
şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı