En İyi Yatırım Dostluktur Hikayesi


en iyi yatırım dostluktur

En İyi Yatırım Dostluktur Hikayesi

Eski zamanlarda çok cimri bir adam yaşarmış. Bu adam o kadar cimriymiş ki parası gitmesin diye yemeği bile az yermiş. Bütün kazandığı paraları, evinin bodrumundaki küplerde saklıyormuş.

Bu adamın çok güvendiği bir de dostu varmış, ondan başka hiç kimseye güvenmez, hatta komşularıyla bile görüşmezmiş. Komşuları adamın çok zengin olduğunu bilirmiş, altınları ve paraları gözleriyle görmek için hep adamın evine gitmek isterlermiş ama adam onlara güvenmediği için evine gelmelerini asla kabul etmezmiş. Adamın evine sadece çok güvendiği dostu girip çıkabilirmiş.

Bir gece adam uyurken evin bodrumundan sesler geldiğini duymuş. Kendi kendine “Eyvah altınlarımı çalıyorlar. Hemen altınlarımı kurtarmalıyım.” demiş ve panikle bodrum katına inmiş ama burada kimse yokmuş. Adamın gözüne sabaha kadar uyku girmemiş. Hep altınlarının çalınacağından korkmuş.

Ertesi gün olan biteni en yakın dostuna anlatmış. Adamın dostu “Madem bu kadar korkuyorsun, bu altınları neden evde saklıyorsun? Götürüp kimsenin bilmediği başka bir yere saklayalım.” diye bir öneri sunmuş. Adam bu fikri beğenmiş ve aynı gün altınları nereye saklayabileceği konusunda bir araştırma yapmış. Eski bir sahaftan harita almış, bu harita üzerinde en yakın ıssız adayı işaretlemiş ve en iyi yatırım zannettiği altınlarını bu adaya gömmeye karar vermiş.

Hava karardığında, adam ve dostu yanlarına kazma ve kürekleri alıp ıssız adaya doğru yola çıkmak için bir tane sandal bulmuşlar. İçi altın ve para dolu küpleri sandala yükleyip, yavaş yavaş kürek çekip, ıssız adaya doğru yola çıkmışlar. Adaya geldiklerinde kocaman bir çınar ağacı görmüşler ve küpleri çınar ağacının altına gömmüşler. Daha sonra vakit ilerlemeden eve dönmüşler.

Adam uyurken aklı hep altınlarındaymış; “Canım altınlarım! Orada yalnız kaldılar. Keşke gözümün önünde dursalardı. Ben onlarsız ne yaparım?” diye düşünmüş. Ertesi gün durumu dostuna anlatmış ve verdikleri kararın saçma olduğunu altınların evde durmasının daha mantıklı olacağını söylemiş. Adam, dostuna “Lütfen bana yardım et! Bu gece gidip altınlarımı evime geri getirelim.” demiş.

Gecenin karanlığında, iki arkadaş, tekrar sandalla kazma kürekleri yanlarına alıp, yola çıkmışlar. Çınar ağacının altına vardıklarında, altınları gömdükleri yerden çıkartıp, sandala yüklemişler ve eve dönmek için yola çıkmışlar. Biraz kürek çektikten sonra çok büyük bir fırtınaya yakalanmışlar.

en iyi yatırım dostluktur fırtına

Fırtına, çok kuvvetliymiş;

Dalgalar, sandalın boyunu aşıyor, üzerlerinden geçiyormuş. Sandal, o kadar sallanmaya başlamış ki denize düşmemek için küpleri tutmaya çalışmışlar. Adamın dostu “Çabuk! Küpleri denize atmamız gerekiyor yoksa burada boğulacağız. Kimse bizi kurtaramaz.” demiş. Adam “Ölürüm de onlardan ayrılmam. Onlar benim her şeyim.” diye cevap vermiş. O sırada çok büyük bir dalga sandala çarpmış ve sandalı ters çevirmiş. Adam, küplerinden ayrılmamak için onlara sarılmış ve denizin dibine doğru batmaya başlamış. Tam bu sırada, karanlık suların içinde dostunu görmüş. Dostu, adam için denizin dibine dalmış ve adamı tutup yukarı çekmiş. Hemen kırık bir sandal parçasına tutunup karaya çıkarmış.

Karaya çıktıklarında; adam altınlarını kaybettiği için çok üzülmüş ama hayatta kaldığı için dostuna minnettarmış. Adam, dostuna dönüp “Bunca zaman altınlarım için yaşadım ama asıl zenginliğin bize bahşedilen yaşam olduğunun farkında değildim. Sayende bunu ve en iyi yatırımın dostluk olduğunu öğrendim.” demiş.

Cimri adam, altınları kaybettikten sonra dostuyla daha sık vakit geçirmeye başlamış. Daha önce hayattan hiç keyif almadığının farkına varmış çünkü zengin de olsa o paraları harcayamadıktan sonra yaşamın hiçbir kıymeti yokmuş.

En İyi Yatırım DostlukturHİKAYE OKU

Yazar :cocukmasal.com


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir