Fareli Köyün Kavalcısı Masalı


Fareli Köyün Kavalcısı


Fareli Köyün Kavalcısı Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde çok uzak bir ülkede küçük bir köy varmış. Eskiden bu köyde insanlar çok mutlu bir şekilde yaşarmış ama günün birinde köyü fareler basmış. Köy halkı nereye baksa fare görüyorlarmış. Evlerin içinde, yollarda, hatta çatılarda bile fareler dolaşıyormuş. Fareleri gören insanlar farelerden kaçıyorlarmış en sonunda köyün muhtarının yanına gitmişler ve yardım istemişler.

farelikoykavalcisi2


Muhtar, bu sorunu çözmek için sık sık köylülerle toplantılar düzenlemiş. Başlangıçta, kedilerin fareleri uzaklaştıracağını düşünmüşler ama farelerin sayısı çok olduğu için yeterli sayıda kediyi bulamamışlar.

 Bir gün köye elinde kaval olan, sert bakışlı, uzun boylu bir yabancı adam gelmiş. Herkes “Bu adamda kim?” diye düşünürken yabancı adam muhtarın yanına doğru gitmiş. Adam, muhtara “Merhaba Muhtar Bey! Sanırım fareler köyünüzü işgal etmiş durumda eğer isterseniz sizi bu durumdan kurtarabilirim, tabi bunun bir karşılığı olmalı ve sizden bu görev için tam 100 altın isterim.” demiş. Muhtar, ilk başta adama inanmamış ama adamın teklifini “Denemekten bir zarar gelmez. Sonuçta bu adam fareleri nasıl tek başına götürebilir? Bence bu imkânsız.” diye düşünüp kabul etmiş.


 Yabancı adam sokağa çıkmış, kavalını çıkarmış ve çalmaya başlamış. Kavalın sesi o kadar güzelmiş ki bütün köyde yankılanmaya başlamış. Köy halkı bu güzel melodiyi daha yakından dinlemek için camlara çıkmışlar. 

farelikoykavalcisi


 Birdenbire, adamın arkasında 2 fare koşmaya başlamış daha sonra fareler kalabalıklaşmaya başlamışlar yüzlerce hatta binlerce fare adamı takip ediyormuş. Kavalcı adam önde fareler arkada yürüyorlarmış. Fareler, sanki kavalın sesiyle büyülenmiş gibi gözüküyorlarmış. Köy halkı şaşkın bir şekilde adamı ve adamı takip eden fareleri izliyormuş. Adam, köyden gidene kadar köylüler adama bakmış en sonunda adam ve fareler görünürden kaybolmuşlar. Köy halkı ve muhtar farelerden kurtulduklarına çok sevinmişler.

Aradan iki gün geçmiş adam köye geri dönmüş.

 Doğruca muhtarın yanına gitmiş, “Evet Muhtar Bey paramı almaya geldim bana söz verdiğin 100 altını almam lazım.” demiş. Muhtar, alaycı bir tavırla “Alt tarafı birkaç fareyi köyden götürdün sana 100 değil anca 10 altın verebilirim.” demiş. Kavalcı adam çok sinirlenmiş ve hiçbir şey söylemeden dışarı çıkmış.

Kavalcı, sokakta kavalını tekrar çıkarmış ve çalmaya başlamış. Bu sefer kavaldan gelen ses farklı ve ürkütücüymüş. Herkesin şaşkın bakışları arasında biranda köyün bütün çocukları kavalcıyı takip etmeye başlamışlar. Köylüler çocuklara bağırıyorlarmış “Gitmeyin! Buraya dönün” diye fakat çocuklar büyülenmiş gibi kavalcıyı takip ediyorlarmış. Kavalcı ve çocuklar yürüye yürüye köyün dışına çıkmışlar ve kimse onları bulamamış.

farelikoykavalcisi3

 Ertesi gün kavalcı köye geri dönmüş ve tekrar muhtarın yanına gitmiş. Kavalcı, muhtara “Bak muhtar! Yaptığın çok yanlıştı eğer insanlara bir söz verdiysen bunu yerine getirmelisin aksi takdirde insanların gözünde yalancı konumuna düşersin. Sana ders vermek için çocukları götürdüm şimdi bana söz verdiğin 100 altını ver hemen çocukları geri getireyim.” demiş. Muhtar, hemen adamın hakkı olan 100 altını adama vermiş ve kavalcı köyü terk etmiş.  Bir saat sonra çocuklar köye dönmüş.

farelikoykavalcisi4

Muhtar dersini almış ve sözlerinin hepsini tutmuş. Köy halkı, hem farelerden kurtulmanın mutluluğu hem çocukların sevinciyle mutlu bir şekilde yaşamlarına devam etmişler

Fareli Köyün Kavalcısı – Yazar : Grimm Kardeşler


Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
44
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
12
kahkaha attım
sevdim sevdim
120
sevdim
şaşırdım şaşırdım
74
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı