Geveze Kaplumbağa Masalı


Geveze Kaplumbağa MasalıGeveze Kaplumbağa Masalı

Bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar ufak bir gölde iki ördek ve bir kaplumbağa beraber yaşarlarmış. Ördekler ve kaplumbağa çok iyi arkadaşlarmış. Sürekli beraber vakit geçirir, beraber oyunlar oynarlarmış. Kaplumbağa konuşmayı çok sever hep bir şeyler anlatırmış. Bazen ördekler kaplumbağanın bu kadar konuşmasından sıkılırlar ama kaplumbağa üzülmesin diye bir şey diyemezlermiş.

Günler çok güzel geçiyormuş fakat mevsimler değişmeye, iklim kuraklaşmaya başlamış. Yavaş yavaş göldeki su azalmış ve ördeklerle kaplumbağaya yaşayacak alan kalmamaya başlamış. Ördekler, kaplumbağaya “Kaplumbağa kardeş seninle çok güzel günlerimiz oldu ama biz su olmadan yaşayamayız. Bu yüzden buralardan uçup kendimize yaşayacak yeni bir göl bulmalıyız.” demişler. Bunu duyan kaplumbağa çok üzülmüş “Ne olur beni de yanınızda götürün ben burada tek başıma kalamam hem sizi çok özlerim.” demiş. Ördekler “Ama kaplumbağa sen uçamazsın ki! Biz gideceğimiz yere uçarak gidiyoruz sen bizimle gelemezsin demişler.”. Kaplumbağa üzüntüyle ve evine gitmiş.

Ördekler kendi aralarında kaplumbağanın üzüntüsünden bahsetmişler ve ona kıyamamışlar. Ertesi gün kaplumbağanın yanına gidip “Bak kaplumbağa biz düşündük ve bir plan yaptık. Fakat senin bu plana uyman için kesinlikle konuşmaman lazım! Aksi takdirde beraber gidemeyiz.” demişler. Kaplumbağa bunu duyunca çok sevinmiş. “Tamam size söz veriyorum yolculuk boyunca hiç konuşmayacağım.” demiş.

İki ördek, kaplumbağanın sağına ve soluna geçmişler, ağızlarına bir dal parçasını almışlar ve “Kaplumbağa yol boyunca bu dalı ısırman gerekiyor bizde böylece uçarak seni aramızda taşıyabileceğiz.” demişler. Ördekler dalı ağızlarında tutmuşlar kaplumbağa da dalı ısırmış ve uçarak yükselmeye başlamışlar. Kaplumbağa, ilk kez uçtuğu için çok heyecanlanmış ama aynı zamanda uçma duygusu onu çok mutlu etmiş.

Yolculuğun başlarında sessiz olan kaplumbağa tam “Ne kadar yüksekteyiz!” diyecekmiş ki aklına konuşursa yere düşeceği gelmiş ve susmuş. Bir çiftliğin üzerinden uçuyorlarmış kaplumbağa aşağıdaki inekleri görmüş tam “İneklere bakın ne kadar büyükler!” diyecekmiş ki gene konuşursa düşeceği aklına gelmiş.

Birkaç saat kaplumbağa konuşmadan dayanabilmiş ve ördeklerde buna çok şaşırmışlar. Kendi kendilerine “Kaplumbağa verdiği sözü tutuyor. Galiba istediğimiz yere onunla beraber ulaşabileceğiz.” diye düşünmüşler.

Kaplumbağa dayanamamış;

Ufak bir derenin üstünden uçarken kaplumbağa aşağıda yürüyen kendinden daha yaşlı bir kaplumbağayı görmüş ve artık dayanamayıp “Ha ha ha aşağıdaki yaşlı kaplumbağa benden bile daha yavaş yürüyor. Gördünüz mü?” diye bağırmış ama bağırırken dalı tutamadığı için yüksekten aşağıdaki dereye düşmüş.

Ördekler kaplumbağanın aşağıya düştüğünü fark etmeden uçmaya devam etmişler. Düşen kaplumbağayı dalga geçtiği yaşlı kaplumbağa dereden çıkarmış ve beraber mutlu mesut yaşamaya başlamışlar. Kaplumbağa da hem verdiği sözü tutamadığı için hem de başkasıyla dalga geçtiği için çok utanmış.İki şey aklın eksikliğini
gösterir. Konuşulacak yerde susmak, susulacak yerde konuşmak. Sadi Şirazi
Geveze Kaplumbağa Masalı : Masal Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
44
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
106
kahkaha attım
sevdim sevdim
146
sevdim
şaşırdım şaşırdım
66
şaşırdım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı