Gulliver’in Gezileri Masalı


Gulliver'in-Gezileri-Masalı

Gulliver’in Gezileri

Bir varmış bir yokmuş zamanında Gulliver adında bir denizci varmış. Gulliver gemisiyle denizlerde yol alır farklı ülkeleri ziyaret edermiş. Gulliver’in Gezileri çok meşhurmuş. Günlerden bir gün Gulliver’in seyahat ettiği gemi, çok büyük bir fırtınaya yakalanmış. Dev dalgalar metrelerce yükselmiş ve gemiyi darmadağın etmiş. Gulliver mükemmel bir yüzücü olduğu için kilometrelerce yüzmüş ve kıyıya varabilmiş. Gulliver çok yorgun düşmüş ve yatmaya karar vermiş. 

Yorgunluğunu üzerinden atan Gulliver, sabah olduğunda uyanmış. Uyandığında, güneşin kendisini sanki yanı başındaymış gibi ısıttığını hissetmiş. Hareket etmeye çalışmış fakat edememiş. Gözünün ucuyla etrafına baktığında kafasının, ellerinin, bacaklarının ve tüm vücudunun iplerle bağlandığını görmüş. Biraz daha dikkati baktığında etrafında koşan küçük adamları görmüş. Çok şaşırmış ve “Ne kadar ufak insanlar! Acaba hala rüya mı görüyorum?” diye düşünmüş. Küçük adamlardan birinin merdiveni varmış ve Gulliver’in üzerine tırmanmaya çalışıyormuş. Gulliver’in parmak tırnağından daha büyük olmayan küçük adam, Gulliver ‘in kulaklarına kadar gelmiş ve “Hey koca adam! Lilliput ülkesine hoş geldin. Biz Lilliputluyuz. Seni şimdi imparatorumuza götüreceğiz, bu yüzden lütfen bize zorluk çıkarma.” demiş. Gulliver, bu tehdit karşısında gülmüş çünkü biraz zorlasa o ipleri koparabileceğini biliyormuş, fakat bu küçük sevimli insanların amacını öğrenmek için sesini çıkarmamış. 

Lilliputlu küçük insanlar Gulliver’i taşımak için altına tekerlekler taktıkları bir kızak getirmişler. Gulliver’i zorda olsa kızağın üstüne kaydırmışlar. Yüzlerce küçük insan ipleri zar zor çeke çeke Gulliver’i taşımaya başlamışlar. Kızak, Lilliput sokaklarına yaklaştığında şehirde yaşayan binlerce küçük insan meraklı gözlerle sokaklara çıkmış ve Gulliver’i izlemeye başlamışlar. Küçük insanlar birbirlerine “Ne kadar büyük bir insan! Hayatım boyunca bu kadar büyük bir canlı görmemiştim.” gibisinden cümleler kurmuşlar.

Sonunda imparatorun sarayına gelmişler. İmparator, Gulliver’i karşılamak için oradaymış. İmparator, Gulliver’e “Merhaba koca insan. Gerçekten inanılmaz derecede bizlerden büyüksün. Seni tutsak edip bağladığımız için senden özür dilerim ama halkımın ve benim sana ihtiyacım var.” demiş. Gulliver, “Size yardım etmeyi ancak beni çözerseniz kabul ederim, aksi takdirde biraz zorlasam 2 dakika içinde bu iplerden kendi kuvvetimle kurtulabilirim.” demiş. Bunu duyan ufak insanlar hem korkmuşlar hem şaşırmışlar.

İsteğini kabul etmişler;

Gulliver’i hemen serbest bırakmışlar. Ona yiyecek ve su getirip, onun için bir ev yapmışlar. Küçük insanlar zamanla Gulliver’i çok sevmişler ve kedi halklarından biri gibi benimsemişler. Gulliver de orada küçük insanlar ile yaşamaktan çok keyif alıyormuş. Zaman zaman küçük insanlar için ağır gelen işlerin çoğunu onlar için yapıyormuş. Ama bu işler Gulliver’e çok basit geliyormuş ve “Keşke daha büyük yardımım dokunabilsem bu minik dostlarıma.” Diye kendi kendine söyleniyormuş. Sonuçta öyle de olmuş.

Lilliput ülkesinin komşusu olan bir ülke daha varmış ve orada da minik insanlar yaşıyormuş. Bu ülkenin adı Bleuse Devletiymiş. Bleuse Devleti’nin başında halkına ve komşularına çok kötü davranan bir imparator varmış ve bu imparator Gulliver’in de içinde yaşadığı Lilliput Devletine savaş açmış.


Savaş günü gelmiş. Bleuse Devleti, binlerce minik gemiyle Lilliput kıyılarında gözükmüş.

Lilliputlular yardım istemek için Gulliver’in evine koşmuşlar. İmparator, ” Gulliver; yardımına ihtiyacımız var. Bleuse Devleti’nin gaddar imparatoru bize savaş açtı. Binlerce gemiyle bizimle savaşmaya geliyor fakat bizim ordumuz o kadar kuvvetli değil.” demiş ve Gulliver’e yalvarmış. Gulliver, apar topar evinden çıkmış, denize doğru koşmaya başlamış.

Gulliver’i görmüşler ;

Bleuse Devletinin İmparatoru ve askerleri, bulundukları gemilerden sahilde koşan Gulliver’i görmüşler. Çok korkmuşlar. Onlar da ilk kez bu kadar büyük bir insanı görmenin şaşkınlığıyla ne yapacakları bilememişler ve imparatorlarına dönüp “Lütfen eve geri dönelim. Bu kadar büyük bir insan bunlara yardım ediyorken savaşı kazanmamız imkansız.” demişler. Fakat gaddar imparator askerlerinin bu isteğini kabul etmemiş ve “Ne olursa olsun savaşacağız ve kazanacağız.” demiş.

Gulliver, sahile vardığı zaman eline uzun bir ip almış, Bleuse Devletine ait yüzlerce gemiyi birbirine bağlamış ve onları denizin ilerisine fırlatmış. Bu hareket bütün askerleri ve Gaddar İmparatoru sersemletmiş ve korkutmuş. Gaddar İmparator, Gulliver’e “Bizi affet büyük bir hata yaptık. Bundan sonra Lilliput Devletiyle barış içinde yaşayacağız.” diye yalvarmış. Gulliver bu isteği kabul etmiş “Sizi affediyorum evinize dönebilirsiniz.” demiş.

Gulliver'in-Gezileri2-Masalı

Gulliver şehre geri döndüğünde Lilliput Halkı onu kahraman gibi karşılamışlar ve teşekkür etmişler. Gulliver ve Lilliput halkı mutlu mesut yaşamlarına devam etmişler.

Gulliver’in Gezileri : Yazar Jonathan Swift

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
27
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
87
kahkaha attım
sevdim sevdim
91
sevdim
şaşırdım şaşırdım
59
şaşırdım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı