Güzel ve Çirkin Masalı


Güzel ve Çirkin Masalı

Güzel ve Çirkin Masalı

Bir zamanlar zengin bir adam ve üç tane kızı yaşarmış. Bir gün zengin adam iş seyahati için şehir dışına gitmek zorunda kalmış ve giderken kızlarına sormuş “Güzel kızlarım benden ne istiyorsunuz?”. İlk ve ikinci kızı güzel kıyafetler istemişler. 3. kızın adı Güzel’miş ve Güzel babasından “Babacığım benim için kendi ellerinle kopardığın bir gül getirsen bana yeter.” demiş.

Zengin adam dönüş yolunda büyük bir ormanın içinden geçmek zorunda kalmış. Hava çok karanlıkmış ve uykusu gelmiş. Uyuyacak bir yer aramış. Ormanın içinde bir kale bulmuş birilerini bulma ümidiyle içeri girmiş. Büyük bir masanın üzerinde lezzetli yemekler varmış, çoğunu yemiş daha sonra büyük bir yatak odası bulup, kabarık bir yatağın üzerinde uyuyakalmış. Sabah uyandığında kalede kimse yokmuş.

Kalenin bahçesine çıktığında büyük bir gül ağacı görmüş ve Güzel’in istediği armağanı hatırlamış bir tane güzel kırmızı gülü koparmış. Aniden iri yarı fakat ipek elbiseler giymiş bir canavar çalıların oradan fırlamış. “Sana yemek ve yatacak yer verdim karşılığında benim güllerimi mi çalıyorsun?” demiş. Adam çok korkmuş Canavar’a “Kızım Güzel benden bir gül istemişti. Ben bunu ona götürecektim.” demiş. Canavar “Tamam o halde bu gülü alıp gitmene izin vereceğim ama karşılığında kızını benim kaleme yollayacaksın.” demiş. Adam, kendi canının korkusuna Canavarın bu isteğini kabul etmiş ve yola çıkmış.

Adam eve döndüğünde;

Kızlarına olan biteni anlatmış ve Canavar’ın isteğinden bahsetmiş. Kızlar çok korkmuş ama Güzel, babasına çok düşkün olduğu için “Babacığım üzülme. Ben giderim o Canavarla o kalede yaşayabilirim.” demiş.

Canavar, Güzel’i kalenin kapısında karşılamış ve ona çok kibar davranmış Günlerce beraber yaşamışlar. Güzel, evdeki en büyük odada kalıyormuş, en büyük bahçelerde dolaşıyormuş, her isteği yerine getiriliyormuş. İlk başlarda Canavar’dan korkan Güzel zamanla Canavar’a alışıp sevmeye başlamış. İleriki günlerde Canavar, Güzel’e evlenme teklif etmiş fakat Güzel bunu kabul etmemiş. Her ne kadar onu sevse de yüzüne bakınca içini ufak bir korku kaplıyormuş. Canavar anlayışla karşılamış. Yine de ona kibar ve nazik davranıyormuş.

Güzel, Canavar’a “Ben ailemi ve babamı çok özledim.” demiş. Canavar, Güzel’e sihirli bir ayna vermiş ve “İstediğin zaman buradan aileni görebilirsin.” demiş. Bir gün Güzel, aynadan baktığı zaman babasının çok hasta olduğunu görmüş ve Canavar’a “Lütfen beni evime yolla.” diye rica etmiş. Canavar bunu duyunca çok öfkelenmiş ve bağırmış “Asla!” demiş.  “Bana bir söz verdiniz. Bu kaleden asla çıkmayacaksın.” demiş, sonra kapıyı çarpıp çıkmış. Biraz sonra geri gelmiş “Güzel, seni çok sevdiğim için sana sadece 7 gün izin verebilirim. 7 gün babanı gidip görüp geri geleceksin. Bunun sözünü veriyorsan gidebilirsin.” demiş. Güzel hemen kabul etmiş.

Güzel eve dönmüş;

Onu görünce ailesi çok sevinmiş babasının iyileşmesi 7 günden uzun sürmüş ve güzel 7 günü geçirmiş. Daha sonra Canavar’ı unutmuş ta ki bir gece rüyasında Canavar’ın çok hasta olduğunu görüp adını sayıklayıp “Güzel lütfen geri dön.” dediğini duyana kadar. Bu rüyayı gördükten sonra uyanınca hemen kaleye gitmiş.

Güzel, kaleye dönünce rüyasındaki gibi Canavar’ı çok hasta bulmuş ve Canavar’ın başında oturup ellerinden tutmuş “Lütfen ölme seni çok seviyorum.” demiş. Bu sözlerle beraber Canavar bir anda yakışıklı bir prense dönüşmüş. Canavar “Bütün bu yıllar boyunca bir lanet altındaydım. Sadece bana gerçekten birisi aşık olursa bu lanet kalkacaktı. Güzel, demek ki beni gerçekten seviyorsun. Artık canavar değilim.” demiş. Sonra Canavar ve Güzel evlenip sonsuza dek mutluca yaşamışlar.

Güzel ve Çirkin Masalı

Güzel ve Çirkin Masalı-Masal Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
87
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
59
kahkaha attım
sevdim sevdim
65
sevdim
şaşırdım şaşırdım
28
şaşırdım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı