İkinci Çocuğun Zorlukları


İkinci Çocuğun Zorlukları

İkinci Çocuğun Zorlukları

İlk çocuğumuzun doğumu henüz dün gibi… Hangi ara 3 yaşını doldurdu da, hangi ara abla oldu anlaması güç. Hamileyken 9 aylık süreçte yeni düzene uyum sağlayabilmesi için elimden geldiği kadar telkinde bulunsam da kardeşinin olacağını idrak edebilmesi ve bunu sindirmesi, kardeşi doğmadan imkansızmış. Bu gerçekle doğumdan sonra karşılaştım. Aslında az çok düzeninin bozulacağını tahmin ediyor insan ama 3 yaşına kadar kurulan düzenin tamamen bozulacağını düşünemiyor.

Araştırmak, okumak, hazırlıklı olmak da insanı bir yere kadar idare edebiliyor. Zira yeni doğum yapmış bir annenin psikolojisi zaten yerle bir olmuşken, bir de henüz kendisi küçücük olan çocuğunuzun psikolojisini düşünmek çok zor… Çocuğunuzun birden olgunlaşmasını ve bu durumu kabullenmesini beklemek tamamen haksızlık, bunun bilincindeyim elbette ama gel de bunu yıpranan sinirlerine anlat. 🙂

Oğlum emmek için gece uyandığında, saat 03:00 bir de bakıyorum ki kızım uyanmış o da geliyor yanımıza. Uykum yok! Uyumak istemiyorum! Anne sen uyut beni! Saçımı okşa! Masal oku! Ninni söyle! Süt istiyorum! Tuvaletim geldi! Bu ve bunun gibi pek çok istek… En son beni de emzir dedi ki sanırım bu isteklerinin nirvanası oldu..:))

Sırf kızım ihmal edilmiş hissetmesin diye, oğlum emzirmeden emzirmeye kucağıma gelir oldu.. Ama tüm bunlara rağmen hırçınlığı günden güne artmaya ve uyku sorunları ise içinden çıkamayacağım bir hal almaya devam etti. 2 Yaş Sendromu bunun yanında çiçek gibi kaldı.

Doğum yapalı 3 ay oldu ve oğlum ablasına bayılıyor. Umarım ablasının da kardeşli düzene uyum sağlaması çok uzun sürmez. Oyun terapistine götürmemi tavsiye ettiler. Bir de bunu deneyeceğim. Bakalım hayırlısı artık. Allah sağlıklarını daim etsin de dünyaya gelen bir şekilde büyüyor eskilerin dediği gibi. Biliyorum ki aynı sorunları yaşayan pek çok anne var ve yalnız değilim. Önemli olan güçlü olmak ve yakınlarımızın da olabildiğince bu zor durumu aşabilmemiz için destek olması. Gerisi zamanla çözülecektir. İki çocuklu yaşantınızın biran önce rayına oturması dileğiyle. Sevgiler…

İkinci Çocuğun Zorlukları : Makale Oku


Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
93
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
66
kahkaha attım
sevdim sevdim
73
sevdim
şaşırdım şaşırdım
38
şaşırdım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı