Kaplumbağa ile Tavşan Masalı


Kaplumbağa İle Tavşan Masalı

Kaplumbağa ile Tavşan Masalı

Bir varmış bir yokmuş, çeşitli hayvanların yaşadığı büyük bir orman varmış. Günlerden bir gün ormanda yaşayan tavşan yolda yürüyen kaplumbağaya rastlamış. Tavşan, kaplumbağayla “Sen bu hızla hiç gideceğin yere zamanında yetişebildin mi?” diye dalga geçmiş ve kahkaha atmış. Kaplumbağa “Benim için sorun değil bir yere gitmeyi istiyorsam geç de olsa sonunda istediğim yere ulaşabiliyorum. Bence önemli olan belirlediğim hedefe ulaşmaktır.”demiş.

Tavşan, “Kaplumbağa var mısın benimle yarış yapmaya? Seni yenmem çok zor olmayacak ama gel seninle yarışalım.” demiş. Kaplumbağa “Olur tavşan gel yarışalım ormanın sonuna ilk varan yarışı kazanır.” demiş. Kendine çok güvenen tavşan, kaplumbağayı yeneceğinden o kadar eminmiş ki kahkaha atarak kaplumbağanın yanında yarışa başlayacakları yere gelmiş.

3’e kadar saymışlar ve yarışa başlamışlar. Tavşan, kaplumbağayla dalga geçerek hızlıca yürümüş ve gözden kaybolmuş. Ormanın sonunda yarışın biteceğe yere varmadan “Daha bu kaplumbağanın gelmesi çok sürer. Ben burada biraz uzanıp onu bekleyeceğim, zaten gördüğüm anda yürüyerek yarışı kazanırım.” diye düşünmüş ve büyük bir ağacın altında uzanmış.

Fakat tavşan ağacın altında uyuya kalmış ve dakikalarca mışıl mışıl uyumuş. Sonra aniden gelen bir sesle uyanmış, bu ses alkış sesiymiş etrafına bakmış diğer hayvanların hepsi kaplumbağayı alkışlayıp tebrik ediyorlarmış. Ne olduğunu anlamadan etrafı incelemiş ama anlam verememiş.

Kaplumbağa İle Tavşan Masalı

Kaplumbağa, tavşanın yanına gelmiş ve “Tavşan bak yarışı ben kazandım. Kendine bu kadar güveniyordun ama rakibini çok hafife aldın bu sebepten yarışı kaybettin.” demiş. Tavşan çok utanmış ve kaplumbağayı tebrik edip “Doğru söylüyorsun kaplumbağa kardeş fazla kendini beğenmişlik beni yanlış yönlendirdi ve amacımı unutturdu. Bundan sonra kimseyi küçümsemeden kendi hedeflerime ulaşmaya çalışacağım.”demiş.

Egonu yenmeyi başardığın zaman içindeki bütün karanlıklar aydınlığa dönüşecektir. Mevlana
Kaplumbağa İle Tavşan Masalı- Yazar Jean de La Fontaine

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir