Karga ve Terzi Baykuş Masalı


Karga ve Terzi Baykuş

Karga ve Terzi Baykuş Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzak ormanların birinde bir Karga yaşarmış. Bu karganın tüyleri sim siyahmış ve karanlıkta onu kimse göremiyormuş. Karga geceleri gözükememekten çok sıkılmış. Kendisi de diğer renkli hayvanlar gibi rengarenk tüyleri olsun ve bir bakan bir daha baksın istiyormuş. Aklına Terzi Baykuş gelmiş ve “Kendime renkli tüyler yaptırırsam herkes beni çok beğenir.” diye düşünmüş. Evinden ayrılan Karga, Terzi Baykuş’un yanına gitmek için yola çıkmış.

Karga, terzinin yanına geldiği zaman apar topar, terzinin kapısını bile çalmadan içeri girmiş. Terzi Baykuş, Karganın bu kadar acele gelmesine şaşırmış ve “Ne oldu Bay Karga bir sorun mu var? Çok aceleci gördüm sizi.” diye sormuş. Karga “Artık bu siyah tüylerden bıktım. Çok acele yeni rengarenk tüyler istiyorum.” diye cevaplamış. Terzi, “Maalesef bu mümkün değil daha yetiştirmem gereken çok iç var elimde. Kaplumbağanın kabuğu boyanacak, sincabın uzun tüyleri kısaltılacak, tavşanın yırtılan montu dikilecek. Bütün işler sırada beni bekliyor bu yüzden senin işini acele yapmam mümkün değil.” demiş.

Karga tüylerinin erken boyanamamasına çok sinirlenmiş ve terziyi “Eğer bu tüyleri hemen boyamazsan sabah kadar kapında Gaak Gaak diye bağırırım.” diye tehdit etmiş. Terzi Baykuş, bu tehdit üzerine “Tamam, tamam! Yeter ki o çirkin sesinle ötüp benim başımı ağrıtma.” diye karganın isteğini yerine getirmeye karar vermiş.

Başlamışlar kargayı boyamaya. Terzi sormuş “Ne renge boyayalım seni?” diye. Karga “Kanatlarım mavi, gagam sarı, kuyruğum turuncu, bacaklarım mor olsun.” diye cevaplamış. Terzi dakikalarca boyamış kargayı, işi bitmiş sormuş “Nasıl oldu beğendin mi?” diye. Karga, sağına bakmış, soluna bakmış “Ay bu renkler bana hiç uymadı, en iyisi biz baştan boyayalım.” Diye cevap vermiş. Bu cevabı duyan Terzi Baykuş kızarmış bozarmış ama bir şey diyememiş çünkü karganın gaklamasından korkmuş.

Baştan başlamışlar;

Bir daha boyamaya başlamışlar bu sefer karga farklı renkler istemiş. Dakikalarca karganın istediği renkleri boyamış en sonunda bitmiş ama Terzi Baykuş hem çok yorulmuş hem de diğer işleri yetiştiremeyeceği için çok üzülmüş. Terzi “Bu sefer beğendin mi?” diye sormuş kargaya. Karga “Ay bu renkler de çok açık oldu biz başka renkleri deneyelim.” demiş. Bunun üzerine Terzi Baykuş çok sinirlenmiş elindeki siyah boya şişesini karganın başından aşağı boşaltmış. Karga tekrar simsiyah olmuş. Terzi “Bak bu renk sana çok yakışıyor en iyisi sen hep siyah kal.” demiş kargaya. Karga hatasını anlamış ve Terzi Baykuşu çok meşgul ettiğinin farkın varmış. Karga özür dilemiş ve “Doğru söylüyorsun Terzi Baykuş her şeyin doğalı güzelmiş.” demiş ve oradan ayrılıp kendi doğal rengiyle yaşamaya karar vermiş.

Karga ve Terzi Baykuş Masalı : MASAL OKU

Yazan: cocukmasal.com


admin

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba
    Masallarınızı severek takip ediyoruz.Bu masalda bebeğimi uyutmada çok yardımcı oldu.Teşekkür ederiz.

    1. Öneriniz için çok teşekkür ederiz.Yakında yapacaklarımız planlar içinde bulunuyor.Bebekleri ve çocukları uyutan masallar konusuyla seslendirmeli masalları sitemize ekleyeceğiz.Takipte kalın.