Karga ve Tilki Masalı


Karga ve Tilki

Bir zamanlar bir karga varmış ve bu karganın karnı çok acıkmış. Ormanda dolaşırken piknik yapan çocukları görmüş ve onlara “Benim karnım çok acıktı rica etsem şuradaki peynirden biraz verir misiniz?” diye sormuş. Çocuklar, kargaya peyniri vermişler ve karga oradan uçarak uzaklaşmış. Uçmuş uçmuş çok yorulmuş ve bir ağacın dalına konmuş.

Karga peynirini gagasının ucunda tutuyormuş ve peyniri yemeye hazırlanıyormuş. Tam o sırada ağacın altından bir tilki geçiyormuş ve bu tilki ağaçta duran kargayı ve gagasının ucunda tuttuğu peyniri görmüş. Tilki “Mmm, benim karnım da çok aç bir oyun yapmalıyım ve karganın peynirini elinden almalıyım.” diye düşünmüş.

Nefis peynirin kokusunu alabilen kurnaz tilki ağaca kadar yürümüş ve sinsi bir sesle demiş ki,”Merhaba Bay Karga! Bugün çok güzel görünüyorsun. Bu kadar ipeksi tüyleri daha önce hiç görmedim! Renginiz de çok koyu ve siyah size çok yakışıyor. Diğer hayvanlar sizin korkunç bir sese sahip olduğunuzu söylese de ben inanmıyorum. Çünkü bu kadar güzel ve zarif görüntüsü olan bir kuşun bahsettikleri gibi çirkin bir sesi olacağını aklım almıyor. Eminim ki sesin de görünüşün gibi muhteşemdir. Keşke o muhteşem sesini duyabilsem ve bana bir şarkı söylesen.”

Böyle sözleri duymaktan gurur duyan karga, sesini gösterme arzusuna dayanamamış. Gagasını açmış “Gaak,gaak!” demiş ve o anda peyniri aşağıya düşürmüş.

Yere düşen peyniri yakalayan kurnaz tilki “Teşekkür ederim istediğim şey buydu.” demiş ve gülerek peyniri alıp oradan kaçmış.  Karga, “Eğer birisi sizi gururlandırıyorsa, ona güvenmeden önce çok düşünmeliyim.” diye düşünmüş ve aynı hatayı bir daha yapmamış.


Küçük insanların büyük gururları olur.
Voltaire
Karga ve Tilki Masalı – Masal Oku

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir