Karınca ve Ağustos Böceği Masalı


Karınca ve Ağustos Böceği Masalı

Karınca ve Ağustos Böceği Masalı

Bir zamanlar ormanın içinde çok çalışkan bir karınca yaşarmış. Mevsimlerden yaz ayıymış ve güneş etrafı kavururcasına ısıtıyormuş. Minik karınca sıcağa rağmen sürekli çalışıyor, evine bulabildiği yiyecekleri taşıyormuş.

Karınca ormandan geçerken büyük ağacın altında uzanmakta olan ağustos böceğini görmüş. Ağustos böceği, ağacın altında saz çalıp keyifli keyifli şarkılar söylüyormuş.

Ağustos böceği de karıncayı görmüş ve hemen seslenmiş “Hey minik karınca bu sıcakta o kocaman yiyecekleri neden taşıyorsun?Gel sen de benim gibi eğlensene burada.” demiş. Karınca “Böcek Bey benim çalışmam lazım ben de isterdim sizin gibi eğlenmeyi ama hayatta sorumluluklarım var ve her şeyin bir sırası var.” demiş ve yiyecekleri taşımaya devam etmiş.

Karınca bütün yaz boyunca çalışmış ve o ağacın altından her geçtiğinde ağustos böceğini hep aynı şekilde eğlenirken görmüş.

Mevsim değişmiş ve kış gelmiş havalar soğumaya,kar yağmaya başlamış. Ağustos böceği havalar soğuduğu için dışarı da çıkamaz olmuş karnı çok acıkmış ama evinde yiyecek bir şey kalmamış. Aklına çalışkan minik karınca gelmiş “Bu karınca bütün yaz yiyecek taşıdı ona fazla gelir bu yiyecekler gidip ondan istersem herhalde bana da verir” diye düşünmüş.

Ağustos böceği montunu giymiş çizmelerini ayağına geçirmiş ve karıncanın evine gitmiş. Kapıyı çalmış ve dışarıdan seslenmiş “Karınca kardeş kapıyı aç lütfen ben ağustos böceği.”

Karınca kapıyı açmış ve karşısında açlıktan gücü kalmayan ağustos böceğini görmüş. Karınca “Ne oldu Böcek Bey ne istiyorsunuz benden?”diye sormuş. Ağustos böceği “Karınca senden bir şey rica edeceğim. Evimde yiyecek yok sen bütün yaz evine yiyecek taşıdın. Bana da biraz verir misin?”demiş.Karınca bunu duyunca kahkaha atmış.” Böcek Bey yazın benle dalga geçiyordunuz ben çalışıyorum diye, siz ise eğlence peşinde yan gelip yatıyordunuz. Şimdi gelmiş benden yiyeceklerimi istiyorsunuz kusura bakmayın ama size verebileceğim yiyeceğim yok. Tembelliğinizin sonuçlarını çekmeniz lazım.” demiş ve kapıyı suratına kapatmış.

Bu lafları duyan ağustos böceği çok utanmış kendi kendine “Bir daha tembellik yapıp başkalarını kırmayacağım, çok çalışıp bu çalışma sayesinde ben de rahat yaşayacağım”demiş.

Mevsim değişmiş yaz gelmiş, karınca ve ağustos böceği beraber yiyecek toplamışlar ve geri kalan yaşamlarını rahat ve keyifli bir şekilde geçirmişler.

Hazine eziyet çekene gözükür. Mevlana
Yazar Ezop

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
24
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
87
kahkaha attım
sevdim sevdim
96
sevdim
şaşırdım şaşırdım
56
şaşırdım
admin

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı