Keklik,Tavşan ve Kedi Masalı


Keklik,Tavşan ve Kedi Masalı

Keklik,Tavşan ve Kedi Masalı

Yıllar önce büyük bir ormanın içinde kocaman bir meşe ağacı varmış. Bu meşe ağacı içinde bir kekliğin yuvası varmış. Keklik her gün yuvasından ayrılır, kendine yiyecek bulmak için tarlalara uçarmış. Tarlalarda bol miktarda yiyecek toplayana kadar günlerce kalırmış.

Keklik yine yiyecek bulmak için tarlalara uçtuğu bir gün, tavşan gidip kekliğin meşe ağacı içindeki yuvasına yerleşmiş. “Oh kendime sahibi olmayan çok güzel bir yuva buldum. Artık burada günlerce yaşayabilirim.” diye düşünmüş.

Günler geçmiş;

Keklik yeterli yiyeceği topladığını düşünüp eve dönmeye karar vermiş. Ancak evine döndüğü zaman, içinde yaşayan bir Tavşan bulmuş. Keklik, tavşana “Burası benim evim. Senin burada ne işin var? Çabuk burayı terk et.” demiş. Tavşan, “Evi ben geldiğimde boş buldum. Artık benim evim oldu burası. Sen git kendine yeni bir ev bul.” demiş. Keklik ve tavşan birbirlerine bağırıp, kavga etmeye başlamışlar.

O sırada meşe ağacının önünden geçen bir kedi, ağaçta kavga eden keklik ve tavşanın seslerini duymuş. Kedi, ağacın tepesine bakıp seslenmiş “Hey oradakiler! Neden kavga ediyorsunuz?”. Keklik aşağıya bakıp Kediye “Bu yaramaz tavşan benim evimi elimden almaya çalışıyor. Kendisiyle anlaşamıyoruz. Lütfen bu problemi çözmek için bize yardım edin.” demiş.

Kedi biraz düşünmüş ;

Kedi kabul etmiş ama asıl amacı kekliğin topladığı yiyecekleri yemekmiş. Yavaş yavaş ağaca tırmanmış, Keklik ile tavşanın yanına gitmiş.

Keklik bir yandan evin kendisinin olduğunu anlatıyormuş. Tavşan da bir yandan evi boş bulduğunu ve artık kendisinin olduğunu anlatıyormuş. Kedinin de gözü yiyeceklerdeymiş bu yüzden onları dinlemiyormuş. Kedinin aklına bir plan gelmiş ve keklik ile tavşana dönüp “Bakın ikinizde çok bağırıyorsunuz bu yüzden sizi anlamıyorum. Biraz yanıma yaklaşın ve sakince anlatın. Belki o zaman sorunu çözebiliriz.” demiş. Keklik ve tavşan kedinin iyice yakınına gitmişler. Tam o sırada kedi pençelerini kaldırmış ve miyavlamaya başlamış. Keklik ile tavşan çok korkmuşlar ve hemen oradan kaçmışlar.

Ev de yiyecekler de kediye kalmış. Kedi ilk önce yiyecekleri yemiş daha sonra evde yaşamaya başlamış.

İki kişi kavga ettiğinde, üçüncüsü avantaj elde eder.

Keklik,Tavşan ve Kedi Masalı : Masal Oku


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir