Kıvırcık Saçlı Kız Masalı


kıvırcık saçlı kız masalı


Kıvırcık Saçlı Kız Masalı

Bir varmış bir yokmuş uzak diyarlarda, yemyeşil çayırların içinde çok ufak ve güzel bir köy varmış. Bu güzel köyün içinde neredeyse yıkılmak üzere olan, eski püskü bir ev varmış. Bu eski evde saçları sanki makarna gibi olan kıvırcık saçlı bir kız ve yaşı annesi yaşarmış. Saçları o kadar güzel ve kıvır kıvırmış ki köylüler kızı “Kıvırcık” diye çağırırlarmış.

Kıvırcık saçlı kız arkadaşlarıyla oynayacağı yerde, sabahın erken saatlerinde gün bile ışımadan annesiyle birlikte uyanır, kahvaltılarını yaparlar ve anne kız yemyeşil ağaçlarla kaplı ormana gitmek için uzunca bir yolu yürümeye başlarlarmış.

Kıvırcık, ormana gittiği zaman çok mutlu olurmuş. Annesi odunları toplarken o, kuşların seslerini dinler, renk renk çiçeklerin her birini koklarmış. Saatlerce şarkılar söyleyip, çiçekler ile konuşan Kıvırcık, akşam olduğu zaman, Kıvırcık ve annesi topladıkları odunları birbirlerinin sırtlarına yükleyip eve dönüş yoluna geçerlermiş.

Kıvırcık Kız, annesini çok seviyormuş.

Gece olunca bile annesini koynunda uyuyor ona sarılıp sevgisini belli ediyormuş.

Her gün olduğu gibi kıvırcık saçlı kız ve annesi ormana odun toplamak için yola koyulmuşlar.

Küçük kız yürürken çok yorulmuş ve büyük bir ağacın altına oturmuş. Yanında kırmızı tomurcuklu yer yer beyaz yaprakları açmış bir çiçek varmış. Eşsiz güzelliğe sahip çiçekle konuşmaya başlamış kıvırcık saçlı kız.

“Merhaba sevgili çiçek, şu önde yürüyen yaşlı kadın benim annem. Kışın soğuktan korunmak için odun topluyoruz. Evimiz çok eski…İçeriye her yerinden soğuk giriyor. Ne güzel seni saran bir toprak var. Senin evin kök salmış derinliklere, sen üşümüyorsun değil mi?”. Tam o sırada karşıdan yaşlı bir kadın gözükmüş. Ayakkabıları yırtılmış, iki büklüm çok yaşlı bir nine zar zor yürümeye çalışıyormuş. Kıvırcık, ninenin yanına gitmiş. Nine “Kızım karnım çok aç bir lokma ekmekle bir damla suyun var mı?” diye sormuş. Küçük kız heybesini açmış annesi ile ikisine yetecek kadar olan ekmeğe ve suya bakmış. Eğer yemeğini verirse kendisi de annesi de aç kalacakmış. Yaşlı kadının gözlerine bakmış ve onun gerçekten çok aç olduğunu hissetmiş. Ekmeğini ve suyunu kadına vermiş. Nine “Çok teşekkür ederim güzel kızım.” demiş. Kıvırcık, boş heybesini sırtına atıp annesine yetişmek için yola koyulmuş.

Ormana vardığında annesi bir köşe oturmuş başını ağaca yaslamış kızını bekliyormuş. Annesi; “Canım kızım ver şu ekmeği de boğazımızdan iki lokma geçsin.” demiş. Küçük kıvırcık saçlı kız annesine heybedeki tüm yemeği ve suyu yaşlı bir neneye verdiğini heybesinin artık boş olduğunu söylemiş. Annesi küçük kızına hiç kızmamış hatta yaptığı iyilikten dolayı onunla gurur duymuş. Karınları aç olan anne kız eve dönmek için yola koyulmuşlar.

Güneş yerini hafifçe çiseleyen yağmur damlalarına bırakmış. Küçük kız güneşe arkasını döndüğünde gökkuşağının muhteşem renkleriyle karşılaşmış. Sanki kırmızı renk maviyi, turuncu ise sarı rengi kucaklıyormuş.

Eve varmışlar;

Küçük kıvırcık saçlı kız ve annesi evlerine vardıklarında gördükleri karşısında şaşkına dönmüşler. Eski, yıkılmak üzere olan harabe evlerinin yerinde beyaz boyalı, yepyeni, duvarları ışıl ışıl parlayan, bahçesi beyaz güllerle süslenmiş kocaman bir ev varmış. İçerden ise mis gibi yemek kokuları geliyormuş. Sobanın üstünde kaynayan bir çorba, masanın üzerinde ise ekmek, su ve göz kamaştırıcı kocaman kızarmış bir tavuk duruyormuş.

Kıvırcık saçlı kız ve annesi şaşkınlıkla olup biteni anlamaya çalışıyormuş. O sırada küçük kızın yolda karşılaştığı yaşlı nine içeri girmiş ve “Küçük kız, sen bana, annene ve sana ait olan ekmeği ve suyu verdin. Bende senin bu iyiliğin karşısında sana kışın asla üşümeyeceğiniz evi ve bütün ömür yiyebileceğiniz kadar yiyecek hediye ediyorum. Her iyilik elbet bir gün karşılığını bulur güzel kızım’ demiş

Küçük kız ve annesi bütün ömür mutlu yaşamışlar.

Kıvırcık Saçlı Kız Masalı : Masal Oku


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir