Kralın Yeni Kıyafeti Masalı


kralin-yeni-kiyafeti

Kralın Yeni Kıyafeti Masalı

Çok eskiden gösterişi çok seven bir kral yaşarmış. Bu kral bütün parasını yeni kıyafetler satın almak için kullanır her saat başı kıyafetlerini değiştirir ve halkına gösteriş yaparmış. O kadar çok kıyafeti varmış ki giyinme odası neredeyse sarayın yarısını kaplıyormuş.

Bir gün bu kralın ülkesine iki dolandırıcı gelmiş. Saraydakilere terzi olduklarını ve kralla görüşmek için çok uzaktan geldiklerini söylemişler. Kral terzi olduklarını duyunca “Hemen yanıma gelsinler, bakalım nasıl kıyafetler yapıyorlarmış?” demiş ve dolandırıcıları yanına çağırtmış.

Dolandırıcılar kralın yanına doğru yola çıkmış ;

Dolandırıcılar, kralın odasına girince ilk önce kralı selamlamışlar sonra kralın yanına gidip “Efendim biz çok özel terzileriz, bizim yaptığımız kıyafetlerin dünyada eşi benzeri yoktur.” demişler. Kral “Nasıl oluyormuş öyle? Bana da anlatın ben de bileyim sonra halkıma rezil olmayayım.” demiş. Terziler “Biz yaptığımız kıyafetleri çok özel bir kumaştan dikiyoruz bu kumaş sayesinde aptalların göremeyeceği sadece zeki insanların görebileceği kıyafetler yapıyoruz.” demişler. Kral bunu duyunca zevkten dört köşe olmuş çünkü kendini dünyanın en zeki insanı zannediyormuş. Hemen terzilere para verip kıyafetlerin siparişini vermiş.

Dolandırıcılar, hemen dokuma tezgahlarını kurmuşlar ve hiç var olmayan ama sanki oradaymış gibi davrandıkları kumaşları birer birer sermeye başlamışlar. Kralın yardımcıları ve saraydakiler kumaşların orada olmadığını gördükleri halde “Ya başkaları görüyorsa da ben görmüyorsam. Herkes benimle aptal diye dalga geçer” diye düşünüp seslerini çıkaramıyorlarmış.

Birkaç gün geçtikten sonra Kral kıyafetlerin imalatının nasıl gittiğini görmek için terzilerin odasına gitmiş. Ama o da ne? O da kıyafetleri göremiyormuş hemen vezirine dönüp “Vezir! Sence nasıl olmuş?” demiş. Vezir, bozuntuya vermemiş “Kralım tam size göre mükemmel bir kıyafet. Çok beğendim.” demiş. Kral şaşkınlıktan ilk önce bir şey söylememiş fakat o da dönüp terzilere “Teşekkür ederim. Çok güzel oluyor bitince giymek için sabırsızlanıyorum.” demiş. Çünkü kıyafeti göremezlerse herkesin onlarla aptal diye dalga geçeceğinden korkuyorlarmış.

kralin-yeni-kiyafeti2

5 gün sonra terziler, kralın yanına çıkmışlar. “Kralım kıyafetiniz hazır arzu ederseniz buraya getirelim.” demişler. Kral “Tabii tabii dört gözle onu bekliyordum getirin de giyinip halkıma göstereyim.” demiş. Dolandırıcılar kendi aralarında “Kral bu halde halkın içine çıkarsa halk, kralın bu komik halini görecek ve kral kendisini dolandırdığımızı anlayacak. Biz hemen paramız alıp kaçalım.” demişler ve krala dönüp “Kralım biz kıyafetlerin parasını alalım, kıyafetinizi de size teslim edelim çünkü daha sırada kıyafet yapacağımız krallıklar var.” demişler ve parayı alıp gitmişler.

Kral, yardımcılarından halkını selamlamak için yeni kıyafetlerini getirmelerini istemiş. Yardımcıları hiç var olmayan kıyafeti sanki gerçek bir kıyafet taşır gibi getirip krala giydirmişler. Kral, aynanın karşısına geçip “Çok yakıştı tam bana göre yapmışlar.” demiş ve sarayın önüne çıkmış.

Kral sarayından dışarı çıkmış ;

Kral, kalabalığın içinde ağır adımlarla yürümeye başlamış ama herkesin yüzünde hafiften bir gülümse belirmiş. İnsanlar, kahkaha atmamak için kendilerini zor tutuyorlarmış. Biraz yürüdükten sonra ufak bir çocuk kralın arkasından “Kral çıplak! Kral çıplak.” diye bağırmış bunu duyan bütün halk dayanamamış ve kahkahalar eşliğinde “Kral çıplak! Kral çıplak” diye haykırmışlar. Kral, çok utanmış ve kendi kibiri yüzünden gerçeği göremediğini ve bu yüzden dolandırıldığını anlamış.

kralin-yeni-kiyafeti3
Kralın Yeni Kıyafeti – Yazar: Hans Christian Andersen

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
87
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
52
kahkaha attım
sevdim sevdim
65
sevdim
şaşırdım şaşırdım
20
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı