Küçük Tavşan Ay’a Yürüyor Masalı İzle


Küçük Tavşan Ay’a Yürüyor Masalı İzle

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzak ormanların birinde küçük bir tavşan yaşarmış. Küçük tavşan çok mutluymuş. Gün içinde bir oraya bir buraya zıplaya zıplaya gidermiş ve çok eğlenirmiş. Küçük tavşan gece olunca çok sıkılıyormuş “Keşke hep gündüz olsa arkadaşlarımla oyun oynamam hiç bitmese.” diye düşünüyormuş.

Günün birinde ormana bir sihirbaz gelmiş. Bütün hayvanlar çok heyecanlanmış ve mutlu olmuşlar. Küçük tavşan da izlemek için en önden yer bulmuş, geçmiş, oturmuş ve sihirbazı beklemiş. Sihirbaz sahneye çıktığında herkes alkışlamış. Sihirbaz ilk olarak eline bir şapka almış “Hokus pokus” demiş ve şapkasından bir güvercin çıkarmış. Herkes çok şaşırmış ve beğenmiş. Daha sonra elinde ufak bir ip parçası göstermiş tekrar “Hokus pokus” demiş ve ip parçasını çeke çeke uzun bir ipe dönüştürmüş. Küçük tavşan ve diğer hayvanları bu numaraları nasıl yaptığını merak etmiş. Küçük tavşan sihirbazın gerçekten büyü yaptığını sanmış fakat yapılan gösterinin aslında göz yanılgısı olduğunu bilmiyormuş. Tavşan, sihirbazın gösterisinin bitmesini beklemiş çünkü bitince yanına gidip sihirbazdan büyü yapmayı öğrenmek istiyormuş.

Sihirbazın gösterisi bittiği zaman, tavşan zıplaya zıplaya sihirbazın yanına gitmiş ve “Merhaba Sihirbaz Bey! Ben de sizin gibi büyü yapmak istiyorum. Bana da öğretebilir misiniz?” diye sormuş. Sihirbaz “Bak ufaklık gerçekte büyü diye bir şey yoktur. Bu yaptığım gösteri sadece ufak numaralar.” demiş. Tavşan çok ısrarcıymış “Lütfen Bay Sihirbaz bana yardımcı olun. Ben ormanda gece olmasını hiç sevmiyorum. Gece olunca arkadaşlarımla oyun oynayamıyorum. Hep gündüz olsun istiyorum.” demiş. Sihirbaz, küçük tavşanın bu ısrarcı halinden sıkılmış ve onu başından yollamak için “Küçük tavşan o zaman gece olduğunda gökyüzündeki Ay’ı yakala ve onu bir çuvala sakla. Böylece Ay olmadığı için hiç gece olmaz.” demiş ve oradan ayrılmış.

Gece olduğunda tavşan evin dışına çıkmış ve gökyüzündeki Ay’a bakmış. Sihirbazın dediği aklından hiç çıkmamış ve “Eğer Ay’ı yakalayıp bir çuvalın içine koyarsam hep gündüz olacak.” demiş kendi kendine. Evin bahçesinden bir çuval bulmuş ve başlamış Ay’a doğru yürümeye.

Küçük tavşan yürümüş saatlerce yürümüş.;

Hiç durmamış ama o yürüdükçe Ay hiç yakınlaşmıyormuş. Tavşan yürümekten çok yorulmuş az ileride bir kulübe görmüş. Kulübenin yanına gelen tavşan, dinlenmek için bahçe duvarının üstüne oturmuş. Kulübenin içinden bir kaplumbağa çıkmış ve “Küçük tavşan gecenin bu saatinde dışarıda ne arıyorsun?” diye sormuş. Tavşan “Ay’a doğru yürüyorum. Onu yakalayıp çuvala koyacağım böylece bir daha hiç gece olmayacak.” diye cevap vermiş. Kaplumbağa “O zaman ben de seninle geleyim. Bu saatte tek başına yürümen çok tehlikeli.” demiş. Beraber yürümeye başlamışlar.

Saatlerce yürüdükten sonra çok yorulmuşlar ama Ay’a hiç yaklaşamamışlar. Yolda büyük bir ağaç bulup, altında dinlenmeye karar vermişler. Ağacın altında dinlenirlerken, ağacın içinden bir kirpi çıkmış. Kirpi “Gecenin bu saatinde dışarıda ne arıyorsunuz?” diye sormuş. Minik tavşan “Biz Ay’ı yakalamaya gidiyoruz. Onu yakalayıp çuvala koyacağız böylece bir daha hiç gece olmayacak.” diye cevap vermiş. Kirpi “O halde ben de sizinle geleceğim ve yardım edeceğim.” demiş.

Küçük tavşan ve arkadaşları durmadan yürümüşler;

Hiç durmadan yollarına devam ettikleri sırada artık ümitleri azalmış çünkü Ay hiç yakınlaşmıyor, hep aynı mesafe uzaklıkta duruyormuş. Tam o sırada gökyüzünde dolaşan bir baykuş, tavşan ve arkadaşlarını görüp yanlarına gitmiş. Baykuş “Ne arıyorsunuz gecenin bu saatinde?” diye sormuş. Tavşan “Saatlerdir Ay’a gitmeye çalışıyoruz ama beceremiyoruz. Eğer Ay’ın yanına gidersek onu çuvala koyacağız böylece gece olmayacak.” demiş. Baykuş küçük tavşanın bu söylediklerini duyunca kahkaha atmış ve “Hiç Ay’a yürünür mü? Bu saçma fikri kimden duydun sen? Ay gökyüzündedir yerde değil ki.” demiş. Baykuş “Hem gece güzeldir. Gece olmazsa, ben dışarılara çıkıp uçamam ve benim gibi daha birçok hayvan yaşamında çok zorluk çeker.” demiş. Tavşanın hayalleri yıkılsa da gecenin aslında kötü olmadığını öğrenmesi onu sevindirmiş. Baykuş “Bak küçük tavşan gece olduğunda oyun oynayamıyor olabilirsin ama bunun yerine dinlenebilirsin. Böylece ertesi günün sabahı daha enerjik olup daha çok oyun oynayabilirsin.” demiş.

Baykuş daha sonra kirpiyi, kaplumbağayı ve küçük tavşanı evlerine geri götürmüş. Tavşan artık geceyi çok sevmeye ve kıymetini bilmeye başlamış.


Küçük Tavşan Ay’a Yürüyor Masalı İzle-Yazan :cocukmasal


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir