Kurnaz Tilki ve Keçi Masalı


keci-ve-tilki


Kurnaz Tilki ve Keçi Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uzak diyarlarda ucu bucağı olmayan bir çöl varmış. Bu çölde birbirinden değişik hayvanlar yaşarmış. Bu hayvanlardan biride Kurnaz Tilkiymiş.

Kurnaz tilki kendinden başka kimseyi düşünmeyen ve bütün işi aç karnını doyurup oradan oraya dolaşmak olan bir sahtekarmış. Günlerden bir gün Tilki çölde dolaşırken çok susadığını fark etmiş ama çölde su zor bulunduğu için aramış taramış su bulmamış. Dakikalarca yürümüş en sonunda çölün ortasında bir su kuyusu bulmuş. Gitmiş kuyuya bakmış çok derinmiş fakat içinde derinlerde su varmış. “Ben bu suyu nasıl içerim acaba?” diye kendine sormuş. Biraz eğilmiş ama ulaşamamış tam o anda dengesini kaybetmiş ve kuyunun içine düşmüş. Suyun içinde bir kaya parçası bulmuş üzerine çıkmış ve “Şimdi ben buradan nasıl kurtulacağım?” diye düşünmeye başlamış.

Saatler geçmiş;

Gelen giden, Tilkiye yardım edecek kimse yokmuş. Tilki, tam “Galiba buradan hiç çıkamayacağım” diye umutsuzluğa kapılmışken kuyunun tepesinde ayak sesleri duymuş. Kafasını kaldırmış ve yukarı bakmış. Kuyunun başında bir keçi durmuş tilkiye bakıyormuş. Tilki düşünmüş “Ben bu keçiden yardım istesem beni buradan çıkaracak gücü yok. Ama keçiyi de yanıma çekersem bir şekilde kendimi kurtarabilirim.”. Hemen Keçiye seslenmiş “Hey güzel Keçi sende mi çok susadın? Bak burada ikimize yetecek kadar su var gelip içmek istemez misin?”. Keçi, tilkinin bu cömert teklifine hemen inanmış ve çok susadığı için kuyunun içine atlamış.

Zavallı keçi suyunu içerken tilki keçinin sırtına çıkmış yukarı zıplamış ve kuyudan kurtulmuş. Yukarıdan keçiye dönüp “Hey keçi! Sayende kuyudan kurtuldum.” demiş ve kahkaha atıp oradan uzaklaşmış. Keçi çok üzgün bir şekilde kuyuda tek başına kalakalmış. Fakat birkaç dakika sonra kuyunun tepesinden bir ses duymuş. “Keçi sen ne yapıyorsun kuyunun içinde?” diye bir ses duyunca kafasını kaldırınca bir bakmış kocaman bir at keçiye bakıyor. Keçi, atı görünce çok sevinmiş ve “Lütfen yardım edin tilkinin oyununa geldim burada kaldım.” demiş. At, hemen oradaki ağaçlardan birinden uzun bir dal bulmuş ve keçiye uzatmış, keçi dalı tutarak yukarı çıkmış. Keçi, “Çok teşekkür ederim hayatımı kurtardınız.” demiş. At, “Bak ufak keçi herkesin sana sunduğu iyilikler karşılıksız değildir bu iyilikleri kabul ederken karşındakinin güvenilir biri olması çok önemlidir. Aksi takdirde kendi menfaatleri için sana sundukları iyilikleri aslında sana kötülük olarak kullanabilirler.” demiş ve evlerine dönüp mutlu mesut yaşamışlar.

Kurnaz Tilki ve Keçi Masalı OkuSizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
79
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
47
kahkaha attım
sevdim sevdim
64
sevdim
şaşırdım şaşırdım
20
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı