Masal Nedir?


masal nedir?

Masal Nedir?

Masal, genellikle çocuklar için tasarlanan, periler, devler, cadılar, konuşan hayvanlar, sihirbazlar, prensler, prensesler, krallar, kraliçeler ve bunlar gibi benzeri hayali karakterler barındıran anlatı türüdür. Masallarda anlatılan olayların tamamen gerçek dışı olduğu, yer ve zaman ögesinin ise daima belirsiz olduğunu söyleyebiliriz. Masallar genellikle Kalıplaşmış bir tekerleme ile başlar, kalıplaşmış tekerlemelerle biter. Çoğunlukla mutlu sonla biter. Ahlâka dayalı öğütler verirler Geçmişte masal anlatımları yetişkinler için de yapılsa da günümüzde yerini çocuk edebiyatına ve çocuklar için masallara bırakmıştır. Genel de çocukları uyutmak için ( Neden çocuklarımıza yatmadan önce masal okumamız gerekir?), çocukları sakinleştirmek için ve çocuklara öğüt ve ahlak örnekleri vermek için (Çocuk Masalları Neden Önemlidir?) anlatılır.

Masal Örnekleri:

Masalları, bulmak ve okumak kolaydır. Aklınızda, evdeki kitaplığınızda, televizyonunuzda, internette ve daha birçok ortamda bulup, okuyup, dinleyebilirsiniz.

Dünyaca ünlü bazı masalar;

Hepsi birer ünlü masaldır. Bu çocuk masalları sayısız kere anlatıldılar.

Masalların geçerli olması için yazıya aktarılmasına gerek yoktur. Ebeveynlerinizin veya büyük anne ve büyük babalarınızın küçükken başucunuzda sizlere anlattıkları da masaldır. Örneğin, diş perisi Noel Baba vb. anlatılar.

Masal Çeşitleri:

Masal okumayı ve masal dinlemeyi tanımlayan hiçbir kural yoktur. Bu nedenle, unsurları, türleri veya motifleri kendi dinlediklerimize göre kategori edebiliriz.

Masal Okumanın Önemi:

Çocuk masallarının önemi için Çocuk Masalları Neden Önemlidir? İsimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Edebiyatta Masalın Önemi:

Dünyanın her kültüründe masallar vardır. Batı kültüründe, bazı masal yazarlarının önemli edebi değerleri vardır. Bunlardan birkaçı;

Şeklindedir.Yazarların en ünlü masallarını okumak için Masal Oku kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Popüler Kültürde Masal Örnekleri:

Kültürümüzün her öğesinde masal bulabiliriz. Kitaplarda, filmlerde, müzikte ve sanatta görünürler. Masalların böyle yaratıcı bir sanat biçimi olduğu için, kendisinin tüm yaratıcı ortamlarda görüneceği anlaşılabilir bir durumdur. Her yeni yorumlamada veya bir masal anlatımında, masal yada hikaye anlatıcısı sayesinde, seyircide değişik izlenimler edindirdiğini görürüz.

Günümüzün en çok tanınan masal üreticisi Walt Disney. Disney, çocuk masallarını bir endüstriye dönüştürmüştür; filmler, kitaplar, oyuncaklar, giysiler ve düşünebildiğiniz ve masal karakterleriyle markalaştırabileceğiniz hemen hemen her şeyi üretti.

Son zamanlarda, ünlü çocuk masallarının daha çok yetişkinler için yaratılan versiyonlarını da görebiliyoruz. Pamuk Prenses ve Avcı, Maleficent ve Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları bunlardan birkaçıdır.

Sanatta, her yerde masal karakterlerinin görüntülerini de buluruz. Çocuk resimli kitaplar bu işler için bol miktarda bulunan bir kaynaktır. Resimli kitaplar, masalların görüntüleri ile canlanmasını sağlıyor.

Masal Nedir?- Makaleler

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
93
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
65
kahkaha attım
sevdim sevdim
67
sevdim
şaşırdım şaşırdım
44
şaşırdım
admin

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı