Çocuk Masalları Neden Önemlidir?


Çocuk Masalları Neden Önemlidir?

Masallar ve hikayeler, çocukların büyümesinde ve gelişiminde önemli bir rol oynar. Çocuklar, çocuk masalları yada çocuk hikayeleri okuduğu zaman karakteri kendilerine yakın ya da arkadaşları gibi görebilirler. Masalların ve hikayelerin verdiği ana fikirler, çocukların karakter gelişiminde büyük etken olurken aynı zamanda çocukların öz güven gelişimine de yardımcı olur.

Masal Oku : Kategorimizde çocuk masalları okuyabilirsiniz.

Hikaye Oku: Kategorimizde çocuk hikayeleri okuyabilirsiniz.

Masal Dinle: Kategorimizde çocuk masalları dinleyebilirsiniz.

 *Öz güvenlerinde ki Artış

Masal yada hikaye dinleyen çocukların öz güven düzeylerinde gözle görülür bir artış olur. Çocuk masalları yada çocuk hikayeleri okuyan çocuklar kendi zihinlerindeki hayali kahramanları kolayca yaratabildikleri için okuldaki etkinlikler ya da benzeri etkinliklere daha kolay adapte olabilirler. Bu adaptasyon ve de öz güven gelişimi, çocukların ufak yaşta gelişmeye başlayan karakterlerinde önemli bir role sahip olacaklardır.

*Anadili, Öğrenme Ve Konuşma

Masallar ve hikayeler, çocuğa yeni kelimeler öğretmek için bulunmaz bir hazinedir. Bu süreç çocukların bebekliğinden başlayıp (resimli kitaplar) gençlik çağlarına (hikaye, öykü, roman) kadar geçen süreçte sürekli öğretici niteliktedir. Sürekli çocuk masalı ve çocuk hikayesi dinleyen ya da okuyan çocukların telaffuzlarında da gözle görülen olumlu değişikliklere rastlanır.

*Rahatlama (Uyku)

Masallar ve hikayeler , çocukların uykuya dalmasında önemli role sahiptirler. Tam anlamıyla enerjisini atamamış çocuklarda günün stresini ve gerginliğini üzerlerinden alırlar. Resimli masal kitabındaki yada hikaye kitabındaki resimler, sürekli tekrarlanan bir kafiye, ya da masal ve hikaye kahramanın yerine kendilerini koydukları zaman dış dünyayla bağlantılarını kesip rahat uykuya geçiş sağlarlar.

*Hayal Güçlerinin Gelişimi

Masallar ve hikayeler, çocukların hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olurlar. Masal yada hikaye dinleyen ya da okuyan çocuklar zihinlerinde istedikleri şeyi hayal edebildiklerinin farkına varırlar. İstedikleri yerde olabilir, istedikleri zamana gidebilir ve istedikleri kişilerle ya da hayali şeylerle iletişime geçebilirler.

*Duygularla Başa Çıkmak

Çocuklar duyguları içeren masalları ve hikayeleri okurken, onların kendi duygularını anlamalarına ve kabul etmelerine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde hissettikleri ve yalnız olmadıkları, başka çocukların da olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Bu, çocuğun duygularının normal olduğunu ve ifade edebilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur. Çocuk masallarında yada çocuk hikayelerindeki karakterlerin duygularına verdikleri tepkileri izlemek, bir çocuğun belirli durumlarda veya duyguları hakkında nasıl hissettiği hakkında size bir fikir verecektir. Çocuğunuzun masaldaki yada hikayedeki karaktere nasıl tepki verdiğine bakarak (üzülme, sevinme, acıma vb.) çocuğunuzun nasıl düşündüğü hakkında size bir fikir verecektir.

Çocuk Masalları Neden Önemlidir? Makale Oku

admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir