Çocuk Masalları Neden Önemlidir?


Çocuk Masalları Neden Önemlidir?

Masallar ve hikayeler, çocukların büyümesinde ve gelişiminde önemli bir rol oynar. Çocuklar, çocuk masalları yada çocuk hikayeleri okuduğu zaman karakteri kendilerine yakın ya da arkadaşları gibi görebilirler. Masalların ve hikayelerin verdiği ana fikirler, çocukların karakter gelişiminde büyük etken olurken aynı zamanda çocukların öz güven gelişimine de yardımcı olur.

Masal Oku : Kategorimizde çocuk masalları okuyabilirsiniz.

Hikaye Oku: Kategorimizde çocuk hikayeleri okuyabilirsiniz.

Masal Dinle: Kategorimizde çocuk masalları dinleyebilirsiniz.

 *Öz güvenlerinde ki Artış

Masal yada hikaye dinleyen çocukların öz güven düzeylerinde gözle görülür bir artış olur. Çocuk masalları yada çocuk hikayeleri okuyan çocuklar kendi zihinlerindeki hayali kahramanları kolayca yaratabildikleri için okuldaki etkinlikler ya da benzeri etkinliklere daha kolay adapte olabilirler. Bu adaptasyon ve de öz güven gelişimi, çocukların ufak yaşta gelişmeye başlayan karakterlerinde önemli bir role sahip olacaklardır.

*Anadili, Öğrenme Ve Konuşma

Masallar ve hikayeler, çocuğa yeni kelimeler öğretmek için bulunmaz bir hazinedir. Bu süreç çocukların bebekliğinden başlayıp (resimli kitaplar) gençlik çağlarına (hikaye, öykü, roman) kadar geçen süreçte sürekli öğretici niteliktedir. Sürekli çocuk masalı ve çocuk hikayesi dinleyen ya da okuyan çocukların telaffuzlarında da gözle görülen olumlu değişikliklere rastlanır.

*Rahatlama (Uyku)

Masallar ve hikayeler , çocukların uykuya dalmasında önemli role sahiptirler. Tam anlamıyla enerjisini atamamış çocuklarda günün stresini ve gerginliğini üzerlerinden alırlar. Resimli masal kitabındaki yada hikaye kitabındaki resimler, sürekli tekrarlanan bir kafiye, ya da masal ve hikaye kahramanın yerine kendilerini koydukları zaman dış dünyayla bağlantılarını kesip rahat uykuya geçiş sağlarlar.

*Hayal Güçlerinin Gelişimi

Masallar ve hikayeler, çocukların hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olurlar. Masal yada hikaye dinleyen ya da okuyan çocuklar zihinlerinde istedikleri şeyi hayal edebildiklerinin farkına varırlar. İstedikleri yerde olabilir, istedikleri zamana gidebilir ve istedikleri kişilerle ya da hayali şeylerle iletişime geçebilirler.

*Duygularla Başa Çıkmak

Çocuklar duyguları içeren masalları ve hikayeleri okurken, onların kendi duygularını anlamalarına ve kabul etmelerine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde hissettikleri ve yalnız olmadıkları, başka çocukların da olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Bu, çocuğun duygularının normal olduğunu ve ifade edebilmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olur. Çocuk masallarında yada çocuk hikayelerindeki karakterlerin duygularına verdikleri tepkileri izlemek, bir çocuğun belirli durumlarda veya duyguları hakkında nasıl hissettiği hakkında size bir fikir verecektir. Çocuğunuzun masaldaki yada hikayedeki karaktere nasıl tepki verdiğine bakarak (üzülme, sevinme, acıma vb.) çocuğunuzun nasıl düşündüğü hakkında size bir fikir verecektir.

Çocuk Masalları Neden Önemlidir? Makale Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
44
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
9
kahkaha attım
sevdim sevdim
121
sevdim
şaşırdım şaşırdım
78
şaşırdım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı