Neden çocuklarımıza yatmadan önce masal okumamız gerekir?


Neden çocuklarımıza yatmadan önce masal okumamız gerekir?

Uyku öncesi masalları, çocuğunuzun gelişiminde önemli bir rol oynar. Uyku öncesi çocuk masalları ve çocuk hikayeleri, ebeveynlerin sadece çocuklarıyla bağ kurmalarını sağlamaz aynı zamanda onların sağlıklı bir uyku rutini oluşturmasına yardımcı olabilir. Çocuk psikologları, bebeklik ya da çocukluk evresinde masal yada hikaye okunan çocuklarda ortalamadan daha yüksek okur-yazarlık oranları izlemişlerdir. Uzmanlar, uyku öncesi çocuk masalı yada çocuk hikayesi okunan çocuklarda  düşünce yapısının, algılarının ve olayları yorumlayış şeklinin, diğer çocuklara göre daha hızlı geliştiğini işaret etmektedir.

Okuyucu Ebeveyn İçin İpuçları;

Hiçbir çocuk uyku öncesi masallar ada uyku öncesi hikayeler için çok genç değildir. Birçok uzman, anne-babaları ya da bakıcıları, yeni doğan bebeklerine masal yada hikaye okumayı ve çocuklukları boyunca masal okumaya devam etmeye teşvik eder. Avrupa ülkelerinde yapılan anketlerde, yatmadan önce masal yada hikaye okuyan çocukların 11 yaşından büyük çocuklara bile fayda sağlayabileceğini belirtilmiştir. Çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna bakılmaksızın, yaşlarına uygun okuma materyalleri çok önemlidir. Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar için okumalar oldukça basit bir kelime haznesi kullanmalı ve ayrıca resimler veya şekiller içermelidir. Çocuğunuz ilkokulda okumayı öğrenmeye başladığında, bölüm kitapları daha etkili olabilir.

İşte çocuklarına uyku öncesi masalları yada uyku öncesi hikayeleri okumayı planlayan ebeveynler için birkaç ipucu daha:

  • Yavaş okuyun. Bu, özellikle henüz okumayı öğrenmemiş çocuk dinleyiciler için önemlidir. Masal, çocuğun bilmediği kelimeler içeriyorsa, ilk okumalarda birkaç dakika ayırın ve tanımları açıklayın.

  • Çocuğunuzu masalın içine çekin. Çocuğunuz isimini ya da çocuğunuzun arkadaşlarının isimlerini masaldaki karakter isimleri ile yer değiştirin ve onların masalın bir parçası olmasına izin verin. Önemli mesajları iletmek için çocuğunuzun hayatı ile masalın dünyası arasında paralellikler çizin.

  • Dramatik ol. Duygusal anları uygun bir tonda okuyarak vurgulayın ve farklı karakterler için farklı sesler kullanın. Bu, çocuğunuzun masaldaki kişisel ilgisini arttıracak ve hayal güçlerini artıracaktır.

  • Karakterlerin rollerini açıklayın. Çocuğunuzun doğru ve yanlış bir anlayış geliştirmesine yardımcı olmak için, her bir masalın kahramanlarının karakterlerini açıklayın. Çocuğunuz bu sayede kavramları anlayabilir iyi-kötü, doğru-yanlış gibi seçimleri zihninde canlandırabilir.

  • Her masalı bir defadan fazla okuyun. Çocuğunuz muhtemelen ilk yatma seansı sırasında masalla ilgili her şeyi anlamayacaktır, bu yüzden bir kereden fazla eğer mümkünse ardışık gecelerde okumaya devam edin.

  • Aynı masalı çok sık okuma. Çocuğunuz büyük olasılıkla bazı masalları başkalarına göre daha çok sevecek ve sürekli okunmasını isteyecektir. Defalarca okumadan sonra, masalla hayali bağı azalmaya başlayacaktır. Bu hissiyatı aldığınız zaman odaklanması için masalı kesmeyin fakat ertesi gece yeni bir masalla çocuğunuzun hayal dünyasını renklendirin.

  • Doğaçlamadan korkma. Bazen bir kitaptan ya da siteden okumak yerine, çocuğunuzun masala daha fazla dahil olması için kendiniz masal oluşturabilirsiniz. Bu masalda onun hikayesini ya da kendi başınızdan geçenleri dramatize ederek dikkatini çekebilirsiniz.

Masal Oku : Kategorimizde çocuk masalları okuyabilirsiniz.

Hikayeler: Kategorimizde çocuk hikayeleri okuyabilirsiniz.

Masal Dinle: Kategorimizde çocuk masalları dinleyebilirsiniz.

Neden çocuklarımıza yatmadan önce masal okumamız gerekir? Makale Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
76
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
46
kahkaha attım
sevdim sevdim
49
sevdim
şaşırdım şaşırdım
20
şaşırdım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba Sitenizi yakından takip ediyorum gerçekten doğru tespitleri dile geliştirmişsiniz teşekkür ederim.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı