Okul Öncesi Eğitim Kaç Yaşında Başlar?


Okul Öncesi Eğitim Kaç Yaşında Başlar

Okul Öncesi Eğitim Kaç Yaşında Başlar?

Küçük bir çocuğunuz olduğunda, kreşe verme gerekliliği beklediğinizden daha hızlı bir şekilde devreye girebilir. “Çocuğunuzun kreşe başlayabileceği en iyi yaş kaçtır?” gibi sorular sürekli zihninizde yer edebilir. Bugün, bir çocuğun kreşten en fazla ne zaman yararlanabileceğini, kreşte ne kadar kalmaları gerekebileceğini ve kayıt yaptırmanın faydalarını inceleyeceğiz. Küçük çocuğunuzu kreş veya anaokuluna kaydettirmek istiyorsanız, çocuğunuzun hayatındaki ilk adımlarından biri olan kreş konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KAÇ YAŞINDA BAŞLAR ?

Araştırmalar, bir çocuğun kreşe başlaması için en uygun yaşın en az 12 aylık olduğunu göstermiştir. Şimdi, bunun çoğu insanın kabul edebileceği en erken yaş olduğu için kabul edilebilir, bu, çocuğunuzun o kadar erken kreş için hazır olacağı anlamına gelmez. Akılda tutmanız gereken en önemli husus, çocuğunuz sizden uzak olduğunda nasıl tepki vereceğidir. Bazı araştırmalar, kreşe erken yaşta başlamanın bebeklerin stres seviyelerinin arttığını göstermiştir, bu yüzden vereceğiniz kararı iyi gözlemlemelisiniz. Kendinize sormanız gereken önemli iki soru, 1) “Çocuğum her gün kreşte ne kadar kalacak?” Ve 2) “Çocuğumun doğal stres seviyesi nedir?”

KREŞTE KAÇ SAAT GEÇİRMELİLER?

Üç yaşına kadar, bebekler tam gün boyunca günlük bakıma bırakıldıklarında çok daha yüksek stres seviyeleri yaşayabilir. Tabi burada esas nokta kreşin profesyonellik düzeyi ve ilgi profesyoneller en önemli etken olacaktır. Çoğu çocuk için, mümkün olduğunca (gerekli bir durum olmadığı takdirde) en az üç yaşına gelene kadar yarım güne kadar kalmaları önerilir.

ÇOCUĞUNUZUN DOĞAL STRES DÜZEYİ NEDİR?

Her çocuk farklıdır, bu nedenle çocuğunuzun stresi ve tavrının en iyi yargıcısınız. Tipik olarak kolay ve sakin olan bir çocuk, çocuk bakımına uyum sağlamak ve uyum sağlamak için çok daha kolay bir zamana sahip olacaktır. Çocuğunuz kolayca endişelenirse, sizden uzaktayken çok daha fazla ayrılık kaygısı yaşayacaklar. Emin olmadığınız zaman, sadece nasıl tepki verdiklerini görmek için haftada birkaç gün yarım gün deneyebilir, sonra yavaş yavaş tam güne kadar uzatabilirsiniz.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN FAYDALARI NELERDİR?

Çocuğunuz hazır olduğunda kreşe gitmesinde hem onlar hem de sizin için kazanılacak birçok fayda vardır.

Çocuklarla erken yaşta sosyalleşmeyi, daha sonra yaşamda kullanılacak değerli sosyal becerileri kazanmayı öğrenirler. Daha sonra okulda ve hayatta başarılarını sağlamak için takım çalışmasını, paylaşma duygusunu, sorunları çözmeyi ve çalışma yeteneğini öğreneceklerdir.

Hayatlarının başındayken arkadaş edinmek, yalnız kalmamaları ve sosyalleşmeleri için çok önemli bir fırsat olacaktır.

Diğer çocukların yanında olmaları, daha güçlü bir bağışıklık sistemi kurmalarına yardımcı olacaktır. Bu, çocuğunuzun kreşe başladığı zaman, birkaç kez hastalanabilecekleri anlamına gelir, ancak aslında bağışık sistemleri kuvvetleniyordur. Bu, daha az soğuk algınlığı ve büyüdükçe daha az görülen hastalıklar anlamına gelir.

Eğitime erken başlayarak, ileriye dönük öğrenme yetenekleri daha hızlı gelişecektir.

Çocuğunuzun kreşe gitmesi sizler için de fayda sağlayacaktır. Evet ilk başlarda biraz zor gelse de olması gereken budur. Sizler yetişkin etkileşimine daha fazla zaman ayıracaksınız.

Çocuğunuzu kreşe kaydetmenin inanılmaz yararları olabilir, ancak tüm bunları göz önünde bulundurmak önemlidir. Küçük çocuğunuza kreş ararken profesyonellere danışabilir, etrafınızda aynı yaş grubundan bu deneyimi yaşayanlardan öneriler alabilirsiniz. Ama son karar her zaman sizin olacaktır!

Okul Öncesi Eğitim Kaç Yaşında Başlar ? – Makaleler

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir