Okula Başlama Yaşı Değişti!


okula başlama yaşı

Okula Başlama Yaşı Değişti!

Milli Eğitim Bakanlığı “Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin 10 Temmuz tarihli sayısında yayımlandı. 

Okula başlama yaşı, ara tatiller,tenefüs süreleri gibi yeni düzenlemeler içeren yönetmelik değişikliğine göre tatil süreleri uzatıldı.

İlk ve ortaokulda tenefüs süreleri 10 dakikadan en az 15’e çıkarıldı. İkili eğitim yapılan okullarda ise bu süre en az 10 dakika olacak.

Okula Başlama Yaşı :

Anaokulu, ana sınıflarına kayıtların yapıldığı yılın eylül sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılacak. Bir sonraki eğitim yılında ilkokula başlayacakların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkanları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilecek. Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylıklar aynı ana sınıfına gidebilecek. İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almayan 69-71 aylık çocuklara kayıtta öncelik tanınacak. İlkokul birinci sınıfa, kayıtların yapıldığı yılın eylül sonu itibarıyla 69 ayını dolduranlar gidecek. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da birinci sınıfa yazılabilecek. Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylıkları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirecek veya kayıtlarını bir yıl erteleyecek. Kayıt erteleme için sağlık raporu istenmeyecek.

Bu habere ek olarak Okul Öncesi Eğitim Kaç Yaşında Başlar? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.


admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok şükür biraz yukselttile minnacik cocuklar okula gidiyor anasiniflari cok ufak cocuk doluydu