OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


okullarda yeni dönem

Okullar Ne Zaman Açılacak? Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Günlerdir velilerin ve öğrencilerin kafasını kurcalayan bu soru nihayet cevap buldu. Günlerdir Bilim Kurulu tavsiyesi bekleniyordu.

Bilim Kurulu kararı öncesi MEB’den flaş hamle

MEB’e bağlı il, ilçe milli eğitim müdürlükleri okulların açılıp açılmayacağı sorularına cevap olabilecek bir çalışma başlattı. Öğretmenlere, e-nabız sistemi üzerinde tanımlanmış kronik hastalığı olup-olmadığı sorulurken, öğrencilerin de bilgisayarlarının olup- olmadığının tespit edilmesinin istenildiği öğrenildi.

Türkiye’de alınan önemli tedbirler sonucunda corona virüsü vaka sayılarının hızla düşmesi yüzleri güldürmüştü. Son haftalarda vatandaşların sosyal mesafe ve maske kuralı kurallarına uymaması nedeniyle ise corona virüsü vaka sayılarında artış yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığında Bilim Kurulu Toplantısı’nda koronavirüs (kovid-19) salgınına ilişkin yeni kararların alınması beklenirken, okulların açılış tarihi ile ilgili de önemli tavsiyelerin verilmesi bekleniyor. Okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtını merakla araştıran öğrencilerin gözü de kritik toplantı sonrası Ziya Selçuk’un yapacağı açıklamaya çevrildi. Peki, 2020 – 2021 eğitim yılında 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı?

BAKAN SELÇUK OKULLARIN NE ZAMAN AÇILACAĞINI AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarla ilgili alınan son kararı açıklıyor. Selçuk, “Bilim kurulunun tavsiye kararı neticesinde 2020-2021 eğitim yılına başlıyoruz. Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz.” dedi.

  • 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz.
  • 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.
  • Dileyen özel okullar 17 Ağustos itibarıyla uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek.
  • Hangi yaş grubunun okula ne zaman başlayacağını Bilim Kurulu karar verecek.
  • Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarımızda olacağız.
  • Bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda hangi grupların okula başlayacağını belirleyeceğiz. Sınava girecek öğrencilerimizle ilgili de planlamalar yapılıyor.
  • Toplumun her bir bireyini salgınla mücadele kapsamında sorumluluk almaya davet ediyorum.
  • Seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık, uzaktan eğitimle, canlı dersler, EBA TV vasıtasıyla giderilecek.

Çocuk Haberleri


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir