Çocuk Oyuncakları Seçimi Nasıl Olmalıdır?


Çocuklar Oyuncakları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Oyuncakları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocukların gelişimde oyuncakların büyük bir rolü vardır.Her ebeveyn çocuğu için en kaliteli malzeme arayışına girer fakat mağaza rafı önüne geldiğinde kafa karışıklığı yaşayabilirler.Bunun sebebi ürün çeşitliliği ve  fiyat tutarsızlığıdır. Bize kalırsa ilk olarak çocuğunuz gelişimi için oyuncak seçerken diğer ebeveynlere yada çocuk eğitimi uzmanlarına (ana okulu yada kreş öğretmenleri v.b.) danışılmalıdır. Sizlere bireysel oyuncak alışverişinizde işinize yarayabilecek 4 önemli ipucunu paylaşıyoruz.

OYUNCAKLAR GÜVENİLİR OLMAK ZORUNDADIR

Belkide en önemli madde bu olabilir. Oyuncaklar, kesinlikle çocuğun sağlığına uygun olmalıdır, yıkanabilir, dayanıklı, köşeleri yuvarlak ve sağlam olmalıdır. Oyuncakları aldığımız zaman hemen ambalajından çıkarıp çocuğun eline böyle verilmelidir aksi takdirde bu oyuncaklar küçük çocuklar için ölüm tehlikesi yaratacak birer madde haline gelebilir. Bir yaşında ve daha küçük çocuklar için renkli, hafif ve zehirli olmayan ham maddeden yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir. Bu yaştaki çocuklar bütün duyuları oyuncak üzerinde geliştirdiklerinden görerek, dokunarak, işiterek ve tadarak öğrenirler ve sıklıkla oyuncakları ağızlarına götürürler. Küçük çocuklara ayrılabilir ya da parçaları çıkabilen küçük parçalı oyuncaklar vermemeliyiz, boğulma tehlikesine neden olabilirler. Siz ne kadar kendinize güvenseniz de olabilecek bütün ihtimalleri ortadan kaldırmanız gerekir.

İDEAL OYUN YAŞINA UYGUN OLMALIDIR

Alacağımız oyuncukların çocuk gelişiminde olumlu katkı bırakmasını istiyorsak mutlaka yaşına ve gelişim dönemlerine uygun oyuncaklar almalıyız. Eğer aldığınız oyuncaklar çocuğun yaş grubunun altındaysa, çocuğun ilgi süresi çok az ya da olmayacağından sıkılma hissi yaratabilir. Oyuncak çocuğun yaş grubunun üstündeyse, kendine koyduğu hedefe ulaşamayınca hırçınlık ve psikolojik yandan olumsuzluklar yaratabilir. Oyuncak, çocuğun fiziksel gelişimine göre seçilmelidir ağır, büyük, yüksek oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

DAYANIKLI OLMALIDIR

Çocukların oyuncaklarla oynayışı yetişkinler gibi olmadığından verdikleri zarar daha fazla olacaktır. Bu sebepten çocukların sağlığı açısında seçeceğiniz oyuncaklarda ham madde ve benzeri etkenler çok önemlidir. Çocuklarımız oyun sırasında herhangi bir parçalama, eritme ve benzeri unsurları oyuncaklarda yaşamaları durumunda hayati sonuçlar doğurabilir.Bu sebeplerden oyuncak seçiminde çok dikkat edip dayanıklı malzemeleri seçmemiz gerekir.

İŞLEVSEL OLMALIDIR

Çocuklarımıza aldığımız oyuncaklar işlevsel olmasının yanında hayal gücünü ve yaratıcılığını sınırlamamalıdır. Çocuklar oyuncakla oynarken, oyuncağın oynanış şeklini kavrayabilmeli ve yaratıcılığını sürekli yeni metotlar koyup geliştirebilmelidir.

Çocuk Oyuncakları Seçimi Nasıl Olmalıdır? – Makaleler

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
56
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
28
kahkaha attım
sevdim sevdim
38
sevdim
şaşırdım şaşırdım
95
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı