Pinokyo Masalı


pinokyo-masalı

Pinokyo Masalı

Uzun seneler önce ufak bir kasabada Geppetto adında fakir bir marangoz ustası yaşarmış. Ağaç parçalarından kendine kuklalar yaparmış. Geppetto Ustanın hiç çocuğu yokmuş. Bir gece uyumadan önce kendi yapmış olduğu ve en sevdiği kuklası olan Pinokyo’ya bakmış ve içinden “Keşke gerçek olsaydın da benim evladım olsaydın Pinokyo”diye iç geçirmiş ve uyumuş.

pinokyo-masalı

Gepetto çok istemişti;

O gece Gepetto uyuduktan sonra Geppetto ustanın dileğini duyan iyilik perisi Ustanın dileğini yerine getirmiş ve Pinokyo’yu sihirle hareket eden ve konuşabilen bir kuklaya çevirmiş. Geppetto Usta sabah uyandığında Pinokyo’nun hareket ettiğini görünce ilk başta korkmuş sonra çok sevinmiş. Onunla oyunlar oynamış, şarkılar söylemiş. Günler sonra Geppetto Pinokyo’yu okula yollamak için para aramış. Geppetto Usta hiç parası olmadığı için kendi ceketini eskiciye satmış ve parayı Pinokyo’ya vermiş “Al demiş oğlum bu parayla okula git”. Pinokyo parayı alıp okulun yolunu tutmuş.

pinokyo-masalı

Okul yolunda giderken toplanmış bir kalabalık görmüş ve merak etmiş.Kalabalığın oraya vardığı zaman bir sirk görmüş. Sirkin kapısında iri bir adam duruyor ve halka “Hadi! İçeri gelin içeride kukla gösterisi sizleri bekliyor.” diye sesleniyormuş. Pinokyo içeri girmek için adım atmış ama adam önüne geçip “Hey ufaklık!Eğer cebinde paran yoksa bu gösteriyi izleyemezsin. ” demiş. Pinokyo şaşırmış ama içeri girmeyi çok istiyormuş aklına babasının okula gitmesi için verdiği para gelmiş çıkarıp adama vermiş. İçeri girdiğinde çok değişik ve renkli bir ortam bulmuş.Birbirinden güzel kuklalar gösteri yapıyorlarmış bu onu çok sevindirmiş ve koşa koşa sahneye gidip dans etmeye başlamış.

pinokyo-masalı

Kuklacı gözlerine inanamadı;

Bunu gören kötü kalpli kuklacı “AA! Canlı bir kukla. Bu kukla bana çok para kazandırır.” demiş. Pinokyo’yu yakalayıp kafese hapsetmiş.

pinokyo-masalı

Pinokyo bir dilek tutmuş “Keşke dışarıda olsaydım ve babamın verdiği parayla okula gitseydim.” demiş. Bunu duyan iyilik Perisi Pinokyo’nun yardımına koşmuş “Al Pinokyo demiş. Bu babanın verdiği para bunu sakın okul dışında harcayıp yanlış şeyler yapma” demiş. Pinokyo tekrardan okul yolunda yürümeye başlamış ve şarkılar söyleyip kahkahalar atıp yürüyormuş. Bunu gören kurnaz tilki Pinokyo’nun bu kadar neşeli olmasına şaşırmış uzaktan onu izlemiş elinde para olduğunu görmüş. Pinokyo’nun yanına gitmiş ve “Ufaklık seni Tilki Adası’na götürmemi ister misin? Orada çok eğlenebilirsin fakat bunun için elindeki parayı bana vermelisin.” demiş. Paraları Tilkiye vermiş ama tilki oyun yapmış ve paraları alıp kaçmış.

pinokyo-masalı

Pinokyo daha sonra üzülmüş ve ağlamaya başlamış. Bunu duyan iyilik Perisi Pinokyo’nun yanına gelmiş ona sormuş “Ne oldu Pinokyo Defter kitap aldın mı okul için paralarla?” demiş. Pinokyo periye yalan söylemiş “Evet Peri aldım onları okula bıraktım.” demiş. Peri bunun yalan olduğunu biliyormuş. Pinokyo’ya “Yalan söylediğin zaman seni cezalandıracağım.” demiş.Her yalan söylediğinde burnu uzamış. Uzamış uzamış öyle bir hale gelmiş ki kafasını hareket ettirememiş.

pinokyo-masalı

Peri “Bak Pinokyo! seni defalarca kurtardım artık hakların doluyor. Lütfen okula git ve babanı üzme.” demiş. Peri, Pinokyo’nun burnunu düzeltmiş, kaybettiği parasını vermiş okula gitmesi için onu yollamış. Pinokyo okula giderken, deniz kenarından geçerken kötü kalpli kuklacıyı görmüş kuklacı buna “Seni hain nasıl kaçtın sen bakayım” demiş ve kolundan tuttuğu gibi Pinokyo’yu denize fırlatmış. Sahile doğru yüzmeye başlamış ne olduysa o zaman olmuş kocaman bir balina Pinokyo’yu yutmuş ve Pinokyo balinanın midesinde, karanlıkta gözünü açmış.

Nerede olduğuna çok şaşırdı;

Saatler geçmiş Geppetto Usta, Pinokyo’yu çok merak etmiş bütün kasabayı aramış en son sahile gittiği zaman bir adam “Pinokyo’yu kötü kalpli kuklacı denize attı.” demiş. Bunu duyan Geppetto Usta çok üzülmüş. Hemen bir kayık kiralayıp denize açılmış fakat fırtına bu kayığı batırmış. Gepetto Usta ağır ağır suların dibine inerken Koca Balina Gepetto Ustayı da yutmuş. Balinanın midesi çok karanlıkmış. Geppetto Usta burada bir çocuğun ağlama sesini duymuş “Keşke babamı dinleseydim. Keşke onun sözünden çıkmasaydım. ” diye ağlıyormuş. Geppetto, bu sesi tanımış bu Pinokyo’nun sesiymiş. Onu görebilmek için balinanın midesinde bir ateş yakmaya karar vermiş. Ateşi yaktığı zaman balina öksürmüş Geppetto ve Pinokyo ağzından dışarı fırlamışlar.

pinokyo-masalı

Yüzmüşler yüzmüşler;

Sahile yüze yüze gitmişler ve evlerine dönmüşler. Günlerce yaramazlık yapmamış. Bunu gören iyilik perisi Pinokyo’yu ödüllendirmek için onu gerçek bir çocuğa dönüştürmüş. Pinokyo ve Geppetto Usta ömürlerinin sonuna kadar mutlu yaşamışlar.

pinokyo-masalı

Pinokyo Masalı-Masal Oku-Yazar :Carlo Collodi

admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir