Prenses ile Bezelye Tanesi Masalı


Prenses ile Bezelye Tanesi

Prenses ile Bezelye Tanesi Masalı

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzak diyarlarda iyi kalpli bir prens yaşıyormuş. Prens, evlilik çağına geldiği zaman kendine uygun bir prenses bulmak için diyar diyar dolaşmaya karar vermiş. Saraydan ayrılan prens, komşu krallıklara gitmiş ve kendine evlenebileceği güzel bir prenses aramış ama günlerce gezmesine rağmen kendine uygun bir prenses bulamamış. Aramaktan yorulan prens, artık saraya dönmeye karar vermiş ve sarayın yolunu tutmuş.

Bir gece çok büyük bir fırtına çıkmış. Yağmurlar yağmış, gök gürlemiş ve yıldırımlar düşmüş. Bu fırtınada gece geç saatte sarayın kapısı çalmış ve yaşlı kraliçe, sarayın kapısını açmış. Kapının önünde yağmurda sırılsıklam ıslanmış bir kız duruyormuş. Kraliçe “Merhaba küçük hanım. Sizde kimsiniz?” diye sormuş. Kız “Merhaba kraliçem ben bir prensesim.” diye cevap vermiş. Kraliçe, prensesi içeri davet etmiş.

Saatler geçmiş vakit çok geç olmuş. Bu sırada kraliçe sürekli prensese bakıyormuş ve içinden “Acaba gerçek bir prenses mi yoksa bizi mi kandırıyor?” diye düşünüyormuş. Prensese yatak hazırlamak için misafir odasına geçtikleri zaman kraliçenin akına bir fikir gelmiş. Prensesin yatağını hazırlamaya başladığı zaman, tam yirmi kat kaz tüyü döşek onun üstüne yirmi kat ipek çarşaf ve hepsinin en altına ufacık bir bezelye tanesi koymuş. Prenses bu çok katlı yatağın üstünde uyumuş.

Sabah olduğunda;

Kraliçe, prensese “Rahat uyuyabildin mi?” diye sormuş. Prenses “Hayır kraliçem maalesef rahat uyuyamadım. Sağa döndüm, sola döndüm gözüme uyku girmedi. Yatağın altında beni rahatsız eden bir şey vardı.” diye cevap vermiş. Kraliçe o zaman anlamış ve “Bu kadar ufak bir bezelye tanesi ancak narin bir prensesi rahatsız edebilirdi. Demek ki bu kız gerçek bir prenses.” diye düşünmüş. Kraliçe hemen evlenme çağındaki oğlu olan prensi çağırmış. Prenses ile prensi tanıştırmış ve birbirlerine aşık olmuşlar, evlenip mutlu mesut yaşamışlar.

Prenses ile Bezelye Tanesi Masalı : Hans Christian Andersen

admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir