Rapunzel Masalı


Rapunzel Masalı

 Bir zamanlar ufak bir kasabada mutlu bir çift yaşarmış. Bu çiftin hayatta en çok istediği şey bir bebeklerinin olmasıymış ve bunun için her gün dua ediyorlarmış. Sonunda dilekleri gerçekleşmiş ve mutlu haberi vermiş doktor. Karı ve koca çok mutlu olmuşlar, adeta sevinçten havalara uçmuşlar. Günleri mutlulukla geçmiş ta ki hamile kadıncağız hastalanana kadar. O kadar hastalanmış ki hiçbir şey yiyemez hale gelmiş ve halsizlik bütün vücuduna yayılmış. Bunu gören koca üzüntüden ne yapacağını bilememiş sürekli karısı iyileşsin diye “Hayatım lütfen bir lokma yemek yemelisin” diye yalvarmış ona. “Yandaki bahçede Rapunzel adlı bir bitki var. Onu yiyebilirsem daha iyi hissedeceğim” demiş kadın.

Koca bunu duyduğunda çok korkmuş çünkü bu bahçe kimsenin girmesine izin vermeyen kötü bir cadının bahçesiymiş. Ama adamın başka çaresi yokmuş. Cadının evde olmadığı bir gün gizlice bahçeye girmiş. Rapunzel bitkisini koparmış, tam çıkıyormuş ki cadı onu görmüş. “Seni hırsız! Bahçeme nasıl giriyorsun?” diye bağırmış.

Adam korkuyla cadıya bakmış ve “Lütfen affedin beni karım çok hasta, onun için izinsiz bahçenize girdim ve bu bitkiyi kopardım” demiş. Cadı, adamı lanetlemek ile tehdit etmiş. Adam, cadının ayaklarına kapanmış ve yalvarmış “Lütfen bizi lanetlemeyin. Eğer karım bu otu yemezse ölecek. Bir bebeğimiz olacak onun hatırına beni affedin “demiş. Cadı bir süre düşünmüş. “Bir koşulla çıkmana izin vereceğim. Bana doğduktan sonra bebeği vereceksin.” demiş. Zavallı adamın başka bir yolu yokmuş ve karısı için bu teklifi kabul etmiş.

 Adam bitkiyi götürmüş, karısına yedirmiş ve karısı mucizevi bir şekilde hemen iyileşmiş. Kısa süre sonra çiftin çok güzel bir kızları olmuş ve kızlarına kurtarıcıları olan bitkinin adını koymuşlar. Rapunzel olmuş bu güzel kızın adı. Ancak anlaşma gereğince cadı bebeği almaya gelmiş ve Rapunzel’i almış. O’nu uzakta ve yüksek bir kuleye kilitlemiş. Bu kulenin kapıları veya merdivenleri yokmuş. Kulenin en tepesinde bir pencereden başka hiçbir çıkış ya da giriş yokmuş.

Yıllar geçmiş;

Rapunzel altın renkli saçları olan çok güzel bir genç kız olmuş. Fakat bu süre zarfında gördüğü tek kişi kötü cadıymış. Rapunzel yalnızken bütün gün şarkı söyleyip, ağlarmış. Her gün, kötü cadı, kuleye yemekle gelirmiş ve kulenin dibinde durup bağırırmış. “Rapunzel! Rapunzel! Saçlarını uzat!” Rapunzel uzun, örgülü saçlarını pencereden uzatırmış ve cadı kuleye tırmanmak için saçı bir merdiven gibi kullanırmış.

Bir gün, yakışıklı bir prens kulenin yanından geçerken, içeride birinin şarkı söylediğini duymuş ve bu mükemmel sese âşık olmuş. Kulenin yanında beklerken Rapunzelin saçlarına tırmanan kötü kalpli cadıyı görmüş ve sessizce gitmesini beklemiş. Sonra kulenin dibinde durup bağırmış. “Rapunzel! Rapunzel! Saçlarını uzat! ” Rapunzel uzun, örgülü saçlarını pencereden uzatmış ve yakışıklı prens yukarı tırmanıp Rapunzelin güzelliğini görünce daha çok aşık olmuş.

Prens cadının olmadığı zamanlarda Rapunzel’in yanına gelmeye başlamış. Rapunzel cadı ile konuşurken prensin geldiğini ağzından kaçırıvermiş. Bunun üzerine cadı prensin gelmesini beklemiş, prens gelince Rapunzel’e saçını uzatmasını söylemiş. Prens yukarı tırmanmış ve cadı ile göz göze gelmiş. Cadı Prensi kuleden aşağı itmiş ve düşen prensin gözüne gül dikeni batarak kör olmuş. Rapunzel’i ise uzaktaki çöllere göndermiş.

Ayrı Düşmüşler;

Kör prens, yıllarca dolaşmış. Ormanları, dağları, yolları ve çölleri gezmiş hep “Rapunzel’in güzel sesini bir gün duyabilir miyim?” diye düşünmüş. Bir gün çölde rastlamış o güzel sese. Birbirlerine sevinç içinde sarılmışlar. Rapuzel’in mutluluk gözyaşları prensin gözlerinin üzerine düştüğü zaman prensin gözleri tekrar açılmış. Prens ile Rapunzel evlenmişler ve sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Rapunzel Masalı -Yazar : Grimm Kardeşler

admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir