Robinson Crusoe Hikayesi


Robinson-Crusoe-Hikayesi

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe genç bir adam olarak uzak diyarlara gemiyle seyahat etmeyi çok severdi. En büyük tutkusu farlı ülkeleri görüp, farklı kültürle tanışmaktı. Babası, Robinson’nun bir denizci olmasını hiç istemedi, Robinson’u kendisi gibi bir tüccar yapmaya çok çalıştı fakat başaramadı.

Robinson bir denizci olmak istedi ve bunu başardı. İlk yolculuğunu 19 yaşındayken gerçekleştirdi. Çok zor bir yolculuktu; yoğun bir fırtına vardı ve gemisi çok büyük zarar görmüştü. Robinson kurtuldu ama eve dönmek istemedi, bunun yerine Brezilya’ya gitti. Orada bir çiftçi oldu. 
Zamanla, Robinson Brezilya’da çok para kazandı. Çiftçiyken başladığı iş hayatına artık iş adamı olarak devam ediyordu. Kazandığı paralarla karlı yatırımlar yaptı.
Bir gün Robinson iş için Afrika’ya gitmek zorunda kaldı. Denizdeyken ilk yolculuğunda yakalandığı fırtınadan daha büyük bir fırtınaya yakalandı. Bu sefer fırtına daha şiddetliydi; Gemisi mahvoldu ve Robinson ıssız bir adaya yüzerek kendini kurtarabildi.

Robinson , adaya vardığı zaman etrafı incelemeye karar verdi. Saatlerce dolaştı ama ıssız adada insan yaşamı mevcut değildi. Kocaman adada tek başına kalmıştı. Çok zor şartlarda kendine bir kulübe inşa etmeyi başardı. Tarımdaki uzmanlığı adada beslenme sorununu çözmesine yardımcı oldu; pirinç ve arpa yetiştirmeye başladı. Et için yaban keçilerini avladı. Robinson , bu keçilerin birçoğunu tereyağı ve peynir yapmayı bildiği için yetiştirdi.

Günler geçti;

Robinson tam yirmi altı yıl bu koca adada yalnız yaşadı. Artık yalnızlıktan o kadar sıkılmıştı ki birilerinin gelip onu kurtarması için bütün dün denizi izler hale gelmişti. Bir gün sahilde ayak izleri gördü; ilk başta çok şaşırdı ama gene de korkuyordu. Kendi kendine “Bana kötülük yapacak birileri olabilir. Kendimi savunmalıyım.” diye düşündü. Robinson adaya düştüğü zamanki gemi enkazından bu yana koruduğu ve sakladığı eşyaların arasında bir silah çıkardı. Ayak izlerini takip etmeye başladı.
Robinson günlerce kimseyi görmemiş, konuşmamıştı, ama izleri takip ettikten sonra bir düzine adam gördü. Bu insanlar tahmin ettiği kötü insanlar olan “Yamyam kabilesi insanlarıydı”. Robinson hemen orada büyük bir ağaç buldu ve arkasına saklanıp yamyamları izledi. Yamyamlar birkaç saat sonra adadan ayrıldılar. 
Robinson artık kendini güvende hissediyordu ama yamyamların geri döneceğini biliyordu. 

Günler geçtikten sonra bir sabah Robinson bir geminin enkazını gördü. Hemen büyük bir merakla enkazın yanına koştu. Geminin bir İspanyol gemisi olduğunu ve içinde kurtulan biri olduğunu gördü. Bu orta yaşlı bir adamdı ve fırtınada gemisi batmıştı. Baygın halde yatıyordu. Robinson adamı kulübesine götürdü, ona yiyecek ve su verdi. Adam sağlığını düzelttikten sonra, gözlerini açtı ve karşısında Robinson’u gördü. Adam ok kortu Robinsonun kendisine bir şey yapacağını sandı. Robinson “Korkma ben dostum.Fırtınada geminiz batmıştı, seni sahilde buldum getirdim dedi.” . Ama adam farkı dilde bir şeyler söyleme başladı. Adamın farklı bir dil konuştuğunu gören Robinson çok üzüldü çünkü artık yalnız kalmayacağını adamla saatlerce konuşacağını planlamıştı.

Günler geçti Robinson ve adam el hareketleriyle sürekli birbirlerine bir şeyler anlatmaya çalıştılar fakat doğal olarak iletişim kuramadılar. Robinson daha adamın ismini bile bilmiyordu. Bir Cuma günü Robinson adamı yanına çağırdı “Bu gün günlerden Cuma bende sana Cuma ismini koyuyorum. Artık seni Cuma olarak çağıracağım.” dedi.Adamın ağzından tek bir kelime döküldü “Cuma”. Robinson adam anladığı için sevindi.

Cuma zaman geçtikçe temel iletişimi sağlayacak kadar kelime öğrendi. Bir sabah, Robinson uyandığında Cuma’yı göremedi; yamyamların geri döndüğünden ve onu ele geçirdiğinden şüphelendi. Cumayı aramaya başladı ve yamyamlar onu kaçırmak üzerelerken onu buldu. Tüm yamyamlara ateş ederek aralarına girdi ve onları onları korkutup adalarından kaçırdı. Cuma artık güvendeydi. 

Gözlerine inanamadılar;

Robinson Crusoe ve Cuma, yamyamların korkarak kaçarken unuttuğu bir tekne buldular. Robinson’un işini ve arkadaşlarını bıraktığı Brezilya’ya geri dönmeye karar verdiler. Tekneye yeterince yiyecek ve su taşıdılar ve Brezilya’ya yelken açtılar. Robinson Crusoe adada otuz beş yılını geçirmişti.

Robinson ve Cuma Brezilya’ya ulaştı. Robinson Crusoe iş hayatına tekrar döndü ve hayatının sonuna kadar Cuma onun yardımcısı oldu.

Robinson Crusoe – Yazar : Daniel Defoe

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir