Sinirli Çocuğu Sakinleştirmek İçin 13 Yol


sinirli çocuğu sakinleştirmek

Sinirli Çocuğu Sakinleştirmek İçin 13 Yol

Kapılar çarpıyor, dişler gıcırdatılıyor, ayaklar sert bir şekilde yere vuruluyor ve ağızlarda gene bir ifade “Senden nefret ediyorum!”. Bu öfke öylesine küçücük bir bedenden fışkırıyor ki siz kendinizi çaresiz hissediyorsunuz. Düzeltmek için elinden geleni yapıyorsunuz. “Tamam geçecek”, diye teselli veriyorsunuz ama nafile. Çocuğunuz, dünyanın kendisine karşı olduğunu ve bunun kesinlikle düzelmeyeceğine inanıyor. İşte çocuğunuzun geçirdiği bu sinir krizi anları için birbirinden değerli 13 tavsiye.

Yalnız değilsin!Aslında, çoğu zaman, birçoğumuz öfkeli bir çocuğu sakinleştirmek için söylenecek sözleri düşünmekle çok uğraşmışızdır.

Her çocuğa bir yetişkinle böyle sinirli konuşmaması öğretiliyor fakat derinlerde onların açısından bakıp olaylara öyle yaklaşmamız bizleri bu kriz anlarında kurtarabilir.

Sinirli Bir Çocuğu Sakinleştirmek için 13 Güçlü Cümle:

 1. “Seni seviyorum.” Kızgın çocuğunuza hala onları sevdiğinizi hatırlatmak inanılmaz derecede önemlidir. Sana ne söylediklerinin önemi yok, gerçekten onları seveceksin. Bu iki kelime çocuğunuzun sizi duyacağı sıklıkta sakin bir şekilde tekrarlanmalıdır.
 2. “Görüyorum ki üzgünsün.”  Bir çocuğun öfkesini fiziksel olarak görebileceğinizi bilmesini sağlamak, sinirlendiklerinde vücutlarına neler olduğunun farkında olmalarına yardımcı olur. Sorunu hemen çözmeye çalışmadan, onlarla durum hakkında konuşma şansı verir.
 3. “Kızgın olman sorun değil”. Duygularını doğrula. Evet, gerçekten anlamadığınız bir şey yüzünden ya da saçma sapan bir şey yüzünden kızıyor olabilir, ama şu anda önemli değil. Akılcı yetişkinin duygularını doğruladığını görmeleri gerekir.
 4. “Yardımımı ister misin?” Öfkeli bir çocuk için en iyi önerinin onlara sarılmak olduğunu söylemiş olabilirsiniz. Ancak, bazı çocuklar düpedüz duygularını dokunmama veya yardım etmeyi reddedeceklerdir. Onlara seçim vermek, onlara karakter tercihi verir ve stratejilerinizi ve yardımlarınızı kabul etmelerini veya reddetmelerini sağlar.
 5. “Acaba…” Çocuklar her zaman neden sinirlendiklerini ve hayal kırıklıklarının altında yatan sebeplerin ne olduğunu bilme yeteneğine sahip değillerdir. Gibi bir fikir sunun “Bir şeyler yemek ister misin acaba?”, “Uyumak ister misin acaba?”, “Sana sarılmamı ister misin acaba?”.
 6. Ben gidiyorum…”  Çocuğunuz size bağırırken ya da sinirliyken, genellikle tepkinizi ölçmeye çalışır. Sakin ve dirayetli kalmak esastır. Ancak çocuğunuzun hamlelerini ve planlarını bilmesini sağlamak, daha sonra ne olacağını bilmelerinde de anahtardır. “Hazır olana kadar burada bekleyeceğim. Ben sana daha yakın olacağım, böylece nerede olduğumu biliyorsun. Çığlık atmayı bitirene kadar salonda bekleyeceğim. “
 7. “Denemek ister misin?” Çocuğunuzun sinir anında dikkatini dağıtacak, mutlu olacağı aktivitelere yönlendirmek sizi kurtarabilir. Çoğu zaman bir çocuk aşırı bir sinir gösterdiğinde, gözü hiçbir şeyi görmez. Yardım için birçok sakinleştirici strateji veya öneri sunabilirsiniz. Sadece bir tane önerip sonra tekrar konuşmadan önce biraz beklemenizi öneririm.
 8. Baştan başlayabilir miyiz?” Bazen, çocuğumuzun sinirlendiğinin farkına da varamayabiliriz. Bu gayet normal bir durumdur çünkü bizler de insanız ve kafamızda çocuğumuzun yanında binlerce düşünce birbiriyle çarpışmaktadır. Sinirlendiği olayı tekrar anlatması için çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Basit bir tekrar yapma önerisi, hayal kırıklıklarından kurtulmanın harika bir yolu olabilir.
 9. Daha sonra bir çözüm bulabileceğimize eminim.” Şimdi çocuğunuzla düşünmeye çalışmanın zamanı değil. O, sizden bir cevap istiyor ama sizin de tahammülünüz kalmamış durumda olabilir. Sizinle hemen tartışmak isteyebilir ama şimdi zamanı değil. Sakin olduklarında, ilk etapta onları bu kadar üzen şeyi ele almaya başlayabilir daha sonra çözümü aramayı çalışabilirsiniz.
 10. Tamam değil!” Sınırları koymak ve tutarlı olmak çok önemlidir. Çocuğunuza bu kadar sinirli olmasının normal olduğunu ve bu sinirine rağmen onu çok seveceğinizi söyleyin, fakat eşyalara vurmasının, kırmasının, çarpmasının veya başkalarına zarar vermesinin asla uygun olmadığını açıklayıp, sınırınızı çizin.
 11. Korkma Güvendesin!” Çocukların öfkeyle hareket etmelerine neden olan bir şey de korku hissidir. Sinir krizi süresinin sona erdiğinde ne olacağından korkabilirler, onlara kızgın olacağından endişelenebilirler ya da güvenlikleri için gerçekten endişelenebileceklerinden daha kötü olabilirler. Sakin ve toplanmış bir sesle onlara güvende olduklarını hatırlatın.
 12. En son ne zaman denediğimizde işe yaramıştı” Çocuğunuz bu büyük duygular yolculuğuna ve duygularını incitmeye yeni başlıyorsa, şimdiye kadar denediğiniz her şeyi hatırlayabilir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını hatırlatmaları gerekebilir. Daha önce sakinleştirdiğiniz bir seçenek yeniden işe yarayabilir.
 13. Sinirin geçtiğinde burada olacağım” Her şeyden önce, çocuğunuza onlardan ayrılmadığınızı hatırlatın. Bazen, ebeveynler olarak da molalara ihtiyacımız var! Yatıştırmak için durumdan uzak durmamız gerekiyor, ancak çocuklarımızın onlar için orada olduğumuzu bilmeleri gerekiyor. Tam olarak nereye gittiğinizi ve hazır olduklarında sizi nasıl bulabileceklerini bilmelerini sağlamak, onlara güvence verecektir.

Sinirli Çocuğu Sakinleştirmek İçin 13 Yol : MAKALELER


admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir