Uyanık Eşek Masalı


Uyanık Eşek Masalı

Ufak bir köyde yaşlı bir tüccar ve eşeği yaşıyormuş. Tüccar adam, tuz üretip şehirdeki pazarda bu tuzları satarak geçimini sağlıyormuş. Şehir çok uzakta olduğundan ve tuzlar da ağır geldiğinden, taşımak için eşeği kullanıyormuş.

Bir gün yine tuzları satmak için eşeğiyle beraber yola çıkmışlar. İki çuval tuzu eşeğin sağ ve sol tarafına pay etmişler ve dağlık yolda yürümeye başlamışlar. Dağları, tepeleri aşıp şehre gitmeye çalışıyorlarmış. Şehre az yol kalmışken ne yazık ki eşeğin ayağı kaymış ve nehre düşmüş.

Eşek suya düştüğünde çuvallardaki tuzlar erimiş ve eşeğin yükü çok hafiflemiş. Fakat adamın tuzları eridiği için satacak bir şeyi kalmamış. Haliyle eve geri dönüp ertesi gün gelmek üzeri tuz üretmesi gerekmiş.

Ertesi gün olmuş;

Adam ürettiği tuzları tekrar eşeğine yükleyip yola çıkmış. Saatlerce yürüdükten sonra eşeğin düştüğü yere gelmişler. Eşek “Geçen sefer düştüğümde yüküm hafifledi bende rahatladım. En iyisi kendimi suya atayım da yorulmayayım.” diye düşünüp kendini suya atmış. Tekrar tuzlar erimiş eşek rahatlamış ama tüccar adam çok üzülmüş. Bütün emekleri tekrar yok olmuş hemde hiç para kazanamamış. Fakat adam eşeğin kendini bilerek suya attığını anlamış.

Tüccar adam, bütün gece çalışıp tuzları hazırlamış ama kendince bir plan yapmış ve bunu eşekten gizlemiş. Sabah olmuş, tüccar adam eşeğin sağına ve soluna çuvalını takmış ve yine yola çıkmışlar. Yürüyerek eşeğin kendini suya attığı nehrin yanına kadar gelmişler. Buraya gelene kadar eşek hiç yorulmamış hatta “Acaba bu çuvallar boş mu? Hiç yorulmadım.” diye kendi kendine düşünmüş. Fakat uyanık eşek “Aman buraya kadar zaten yürüdük suya atayım kendimi de hemen eve dönelim!” demiş ve kendini suya atmış.

Ama tüccar adamın eşeğin tekrar böyle bir numara yapacağını bildiği için eşeğin sırtındaki çuvallara tuz yerine sünger koymuş. Normalde tuz olsaydı suda eriyip eşeğin yükü hafifleyecek iken, süngerler içine su aldıkça ağırlaşmış ve eşeği suyun dibine batırmaya başlamış. Tüccar adam ilk başta eşeğin haline gülse de hemen suya atlayıp eşeğini kurtarmış.

Tüccar adam eşeği sudan çıkardıktan sonra eşeğe dönmüş ve “Bak eşek kendini uyanık sanıyordun ama senin numaranı anladım. Hiç kimseyi kandırmamalısın sonunda sen zararlı çıkarsın.” demiş.


Kimilerini bir defa, kimilerini yüz defa kandırabilirsiniz ama herkesi her zaman asla kandıramazsın.

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
103
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
69
kahkaha attım
sevdim sevdim
88
sevdim
şaşırdım şaşırdım
39
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı