Yalancı Çoban ve Kurt Masalı


Yalancı Çoban ve Kurt Masalı

Yalancı Çoban ve Kurt Masalı

Bir zamanlar ufak bir köyde yaşayan bir çoban çocuk varmış. Bu çoban çocuk her gün koyunlarını bir tepeye çıkarır ve orada koyunların otlamalarını beklermiş. Hayatı hep aynı şekilde geçiyormuş ve her gün aynı şeyleri yapıyormuş.

Çoban çocuk aynı şeyleri yapmaktan çok sıkılmış ve hayatında bir macera olsun diye yeni bir şey yaşamaya karar vermiş. Aklınca köylüleri kandıracak ve kendi de bu duruma çok gülecekmiş. Yine bir gün koyunları otlatmaya gittiği sırada birden köylülere “Yardım edin, yardım edin! Kurt geldi, koyunlarıma saldıracak çabuk koşun!” diye bağırmaya başlamış. Çoban çocuğun yardım isteğini duyan köylüler, hemen kurdu kovalamak için tepeye koşmuşlar, fakat gittiklerinde kurt yokmuş. Köylüleri nefes nefese gören çoban çocuk, “Ha ha ha Nasıl kandırdım sizi?” diye köylülere gülmeye başlamış. Bunu gören köylüler çocuğa “Bizim o kadar işimiz var sen bizi yalan söyleyerek buraya çağırıyorsun. Bir daha sakın bunu yapma!” diye kızıp köye geri dönmüşler.

Birkaç gün geçmiş ve çoban çocuğun canı sıkılınca aynı şakayı tekrar yapmaya karar vermiş. Tekrar “Yardım edin, yardım edin! Kurt geldi, koyunlarıma saldıracak çabuk koşun!” diye bağırmaya başlamış. Bu sefer köyden daha az insan bir kurt olup olmadığını görmeye gelmiş ve bir kez daha kurt bulamamışlar. Köylüler, çoban çocuğa bu sefer daha sert kızıp oradan ayrılmışlar.

Ertesi günlerde, çoban çocuk koyunları otlatırken, gerçek bir kurt geldi. Bunu gören çoban çocuk çok korktu bir ağacın üzerine tırmanıp çığlık atmaya ve bağırmaya başladı “Yardım edin,yardım edin! Lütfen bana yardım edin! Bir kurt var yemin ederim bu sefer doğru söylüyorum. Koşun, beni kurtarın.! ” Ama bu sefer kimse gelmemiş,çünkü köylüler ona inanmamış. Çocuk kurt gidene kadar saatlerce ağacın tepesinde beklemiş ve kurt gittikten sonra köye gidebilmiş. Kendi hatasını anlamış ve yalanın ne kadar kötü bir şey olduğunu ve bir daha kimseye yalan söylememesi gerektiğini asla unutmamış.

Az yalan söylenmez; yalan söyleyen her yalanı söyler.
Victor Hugo

Yalancı Çoban ve Kurt Masalı – Masal Oku

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir