Yardımcı Olmayan Arkadaşlar Masalı


Yardımcı Olmayan Arkadaşlar Masalı

Yardımcı Olmayan Arkadaşlar Masalı

Bir zamanlar ormanda yaşayan ufak bir tavşan varmış. Bu tavşanın çok arkadaşı varmış ve arkadaşlarına çok güveniyormuş.

Günlerden bir gün tavşanın evinin önünde koca koca köpekler çok ses yapıp havlamaya başlamışlar. Fakat tavşan köpeklerden çok korktuğu için yanlarına gidip bir şey söyleyememiş. Biraz beklemiş ama köpeklerin susmaya hiç niyeti yokmuş. Tavşanın aklına “Eğer arkadaşlarımdan yardım istersem gelip köpekleri kovalarlar bende rahat ederim.” fikri gelmiş. Hemen evini terk etmiş ve arkadaşlarının yanına koşmuş.

İlk önce geyiğin yanına gitmiş. “Geyik kardeş merhaba, evimin etrafında köpekler ses çıkarıyor. Rica etsem keskin boynuzlarınla o köpekleri kovalayabilir misin?” demiş. Geyik “Doğru bunu yapabilirim ama şuanda çok meşgulüm. Neden koca ayıdan yardım istemiyorsun?” diye cevaplamış. Tavşan, bu teklifi kabul etmiş ve ayının yanına gitmek için yola çıkmış.

Tavşan koşa koşa ayının yanına gitmiş. “Ayı arkadaşım sen çok güçlüsün. Rica etsem köpekleri kovalar mısın?” demiş. Ayı “Evet köpekleri kovalayabilirim buna gücüm var ama şuan çok açım ve yorgunum. Etrafta yiyecek bulmam lazım. Sen en iyisi maymundan yardım iste.” diye cevaplamış.

Tavşan çaresizce maymuna, keçiye, aslana ve diğer arkadaşlarının yanına gitmiş ama kimse yardımcı olmamış. Tavşan bu duruma çok üzülmüş ve apar topar evine geri dönmüş.

Evine döndüğü zaman hala dışarıda köpekler yüksek sesle havlıyormuş ve çok ses çıkarıyorlarmış. Tavşan, kendi kendine “Bana kimse yardım etmedi o zaman kendi işimi kendim halletmeliyim.” diye düşünmüş.

Tavşan, mutfağa gitmiş bir tencere ve bir kaşık almış. Gizlice evinden çıkıp köpeklerin havladığı yerde çalıların arkasına saklanmış. Birden tencereye kaşıkla vurmaya ve yüksek ses çıkarmaya başlamış. Bunu duyan köpekler, sesin nereden geldiğini anlamamışlar ve çok korkmuşlar. Hemen oradan koşarak uzaklaşmışlar. Tavşan köpekler gidince çok sevinmiş ve evinde rahat rahat yaşamış.


Asıl mucize kendine
inanmaktır; sonrası hep olağan şeylerdir. Goethe
Yardımcı Olmayan Arkadaşlar Masalı-Masal Oku

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir