Yaşlı Adam ve Üç Oğlu Hikayesi


Yaşlı Adam ve Üç Oğlu

Yaşlı Adam ve Üç Oğlu

Bir zamanlar, uzak bir köyde yaşlı bir adam ve üç oğlu beraber yaşarlarmış. Adamın oğulları çok çalışkanmış. Buna rağmen yine de her zaman birbirleriyle kavga ederlermiş. Yaşlı adam onları barıştırmak için çok çalışmış fakat her defasında başarısız olmuş. Köylüler, çocukların sıkı çalışma ve çabalarını takdir etmelerine rağmen, çocukların sürekli kavga etmelerinden bıkmışlar.

Aylar, yıllar geçmiş yaşlı adam çok hastalanmış ve hasta yatağındayken üç oğlunu da yanına çağırmış. Oğullarına “Bakın çocuklarım! Size sürekli barışmanızı, birbirinizle kavga etmemenizi söyledim fakat beni hiç dinlemediniz. Şimdi sizlere unutmayacağınız bir ders vereceğim.” demiş ve çocuklarını yatağın yanına kadar çağırmış.

Onlara “Size bir paket çubuk vereceğim. Her bir tek tek birbirinden ayıracaksınız ve ortadan kırmaya çalışacaksınız. İlk bitiren bu yarışı kazanacak. ” demiş .

Oğulları kabul etmiş.

Yaşlı adam, her birine 10’ar çubuk vermiş ve her bir çubuğu parçalara ayırmalarını istemiş. Çocuklar, çubukları teker teker ayırıp çok kısa süre içerisinde kırmışlar.

Ve yine, ilk kimin kırdığını göstermek için kendi aralarında kavga etmeye başlamışlar.

Yaşlı adam, “Sevgili oğullar, oyun yarış daha bitmedi. Şimdi her birinize bir paket çubuk vereceğim. Çubukları ayrı çubuklar olarak değil paket halinde kırmanız gerekiyor.” demiş.

Çocuklar anlaşmış ve içinde 10 adet çubuğun bulunduğu paketi kırmaya çalışmışlar. Ellerinden geleni yaptıkları halde, paketi kıramamışlar ve yarışmayı tamamlayamamışlar.

Üç çocuk, babalarına başarısız olduklarını ve paketteki çubukları kıramadıklarını söylemişler.

Yaşlı adam, “Sevgili oğullar, bakın! Tek çubukları kolayca parçalara ayırabildiniz, ama paketi kıramadınız! Eğer birleşmiş kalırsanız, kimse size zarar veremez. Kardeşlerinizle her zaman kavga ederseniz, herkes sizi kolayca yenebilir. Hayatınız boyunca kardeş olarak bir arada kalıp birbirinizle kavga etmemenizi istiyorum.” demiş.

Üç çocuk da babasının ne demek istediğini çok iyi şekilde anlamışlar. Babalarına bir daha asla ayrılmayacaklarını söyleyip, söz vermişler.Baş başa vermeyince taş
yerinden oynamaz. (Atasözü) 
Yazar Ezop

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir