Yaşlı Timsah ve Maymun Masalı


yaşlı-timsah-ve-maymun-masalıYaşlı Timsah Ve Maymun Masalı

Bir varmış bir yokmuş çok büyük bir ormanın içinde masmavi pırıl pırıl akan bir nehir varmış. Bu nehirde yaşlı bir timsah yaşarmış. Yaşlı timsah artık o kadar güçsüzleşmiş ki ava çıkamaz hale gelmiş. Günlerden bir gün yaşlı timsahın karni çok acıkmış. “Şimdi su nehrin dibine yüzeyim de birkaç balık yakalayayım.” diye düşünmüş ve nehrin içine girmiş.

Dipte yüzerken balıkları görmüş, hemen peşlerinden yüzmeye başlamış ama timsah çok yaşlı olduğu için balıklar timsahtan hızlı yüzüp kaçmışlar. Timsah çok yorulmuş ve dinlenmek için nehrin dışına çıkmış.

Kocaman bir ağaç bulmuş ve yaslanıp dinlenirken kafasına bir tane üzüm tanesi düşmüş. ” Hayda bu nereden düştü?” diye içinden geçirmiş ve kafasını kaldırıp ağacın üstüne bakmış. Çok şaşırmış orada bir tane maymun oturmuş kocaman bir üzüm salkımını tek başına yiyormuş. Aç olduğu için canı çok çekmiş ve “Hey maymun! Karnım çok aç, rica etsem bana da biraz üzüm verir misin?” diye seslenmiş ağaçtaki maymuna.

Maymun dönüp cevap vermiş “Madem çok acıktın tabi verebilirim üzümleri.” demiş ve üzümleri ağaçtan timsaha uzatmış. Timsah, hemen üzümleri yemiş ve karnını doyurmuş. Maymuna seslenip “Teşekkür ederim Maymun. Artık seni arkadaşım olarak görüyorum benimle arkadaş olur musun?” demiş. Maymun “Tabi arkadaşın olurum Timsah.” demiş ve çok yakın arkadaş olmuşlar.

Timsah ne zaman acıksa maymunun yaşadığı ağaca gidiyormuş ve karnını üzümler ile doyuruyormuş. Çok yakın arkadaş oldukları için beraber oyunlar oynayıp nehre gidip yüzme yarışı yapıyorlarmış. Bazen maymun, timsahın üstüne binip nehirde dolaşıyormuş. Her gün eğleniyorlarmış ve birbirlerini çok seviyorlarmış.

Günler geçtikten sonra bir gün timsah maymuna dönüp “Maymun arkadaşım senden bir şey isteyebilir miyim?” diye sormuş. Maymun cevap vermiş “İste bakalım Timsah.” demiş. Timsah “Benim karnım senin yanında doyuyor bunun için sana minnettarım fakat benim karım üzüm yemediği için aklım onda kalıyor. Acaba rica etsem üzümlerinden karıma da götürebilir miyim?” diye sormuş maymuna.

Maymun hemen bir salkım üzüm ağaçtan koparmış ve timsaha vermiş. “Al bu üzümleri sevgili eşine götür ve benden selam söyle.” demiş. Timsah çok sevinmiş hemen nehre girip yüze yüze karısının yanına gitmiş.

Timsah evine geldiğinde karısına seslenmiş “Hayatım! Sana çok lezzetli üzümler getirdim.” Timsahın eşi, üzümleri görünce çok sevinmiş ve oturup hepsini tek başına yemiş. Timsaha dönüp “Nereden buldun bu güzel üzümleri?” diye sormuş. Timsah, “Çok yakın arkadaşım olan Maymundan aldım.” diye cevap vermiş.

Timsahın karısı şaşırmış ve “Senin en yakın arkadaşın bir maymun mu?” diye sormuş. Timsah “Evet ne olmuş ki?” diye cevap vermiş. Timsahın eşi “Sen iyice yaşlandın. Bizim gibi kocaman hayvanlar minik bir maymunla arkadaş olamaz.” demiş kibirli bir ses tonuyla. Timsah bunu duyunca çok üzülmüş.

Timsahın karısı “Çabuk git o maymunu buraya getir artık sadece bizim için üzüm yetiştirsin. Ona ne kadar kuvvetli bir hayvan olduğunu hatırlat ve merhamet etme.” demiş. Timsahın aklından maymunla geçirdiği güzel günler geçmiş ve üzgün bir şekilde istemeye istemeye maymunu yakalayıp karısına getirmek için yola çıkmış.

Timsah, nehri yüzerek geçmiş ve karşı kıyıdaki maymunun yaşadığı büyük ağacın altına kadar gitmiş. Ağacın altından seslenmiş “Maymun arkadaş, maymun arkadaş! Bana bakabilir misin?”. Maymun, ağacın dalında koşa koşa gelmiş ve timsahı görmüş. “Ne oldu timsah yine mi acıktın?” diye seslenmiş. Timsah “Hayır ben acıkmadım ama karım üzümleri çok beğendi ve sana teşekkür etmek için sen evimize yemeğe çağırıyor.” demiş. Ufak maymun, timsahın kötü planını anlamadığı için sevinçle bu teklifi kabul etmiş.

Timsahın evine gitmek için yola çıkmışlar;

Maymun, timsahın sırtına binmiş ve koca nehirde yüzmeye başlamışlar. Tam yolu yarılamışken timsah üzüntüsüne dayanamamış ve maymuna gerçeği söylemeye karar vermiş. Maymuna dönüp karısının nasıl açgözlü biri olduğunu ve daha çok üzüm yiyebilmek için maymunu kaçırdığını anlatmış ve “Lütfen bana kızma. Bu, karımın planı benim bir suçum yok. Eğer seni eve götürmezsem bana çok kızar.” demiş.

Maymun duyduklarına çok şaşırmış;

Timsahtan böyle bir şey beklemiyormuş. Timsahı en iyi arkadaşı sanan maymun, timsahın bu hareketi karşısında çok üzülmüş. Ama kendi hayatını kurtarması gerektiği için Maymun da bir plan yapmış. Timsaha dönüp “Hey timsah size yemeğe gidiyoruz ve madem karın beni orada sürekli çalıştıracak. Öyleyse benim ağacımdan biraz üzüm alalım da onu ekelim. Böylece ektiğimiz üzümler de benimkiler gibi tatlı ve lezzetli olur.” demiş.

Timsah bu fikri çok beğenmiş ve maymunun ağacına doğu geri dönmüşler.

Kıyıya varmışlar;

maymun hızlıca ağaca tırmanmış ve yukarıdan timsaha seslenmiş “Timsah Sen tek gidebilirsin ben gelmeyeceğim. Sizler benim iyiliklerime laik değilsiniz ben sizin aç karnınızı doyurdum fakat sizler daha fazlasını istediniz ve açgözlülük yaptınız. Bundan sonra bu ağacın etrafına sakın gelme sana üzüm de vermeyeceğim ve arkadaşlık da yapmayacağım.”

Timsah hem maymunu elinden kaçırmanın üzüntüsünü hem de karısının kendisine kızacağı için korkuyu yaşamış ve yoluna devam etmiş. Artık karnı hep aç olarak dolaşmış ve yakın arkadaşı olmamış.

Açgözlülük derin bir mutsuzluğun en şaşmaz işaretlerinden biridir. Thomas More

Yaşlı Timsah Ve Maymun Masalı –Masal Oku

admin

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba; Çocuklarımıza sitenizden hikayeler ve masallar okuyoruz.Dikkatimizi ceken konu masallari çocuklara daha uygun hale getirip düzenleme yapmışsınız. Çok da iyi yapmissiniz bunun için size teşekkür ederim.