Yolunu Kaybeden Horoz Masalı


yolunu kaybeden horoz masalı

Yolunu Kaybeden Horoz Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde koca bir çiftliğin içinde çeşitli hayvanlar yaşarmış. Bu çiftlikte sabah erkenden kalkan ve herkesi uyandıran bir horoz varmış.

Bu horoz günlerden bir gün yine erkenden uyanmış “Üürüüü üüüü” diye bağırmış, bakmış uyanan yok. Etrafta biraz dolaşmaya karar vermiş. Çiftliğinin arka taraflarına doğru ağır adamlarla yürümeye başlamış ama yolunu kaybetmiş.

Kocaman bir kapından içeri girmiş ama burası kendi kümesine hiç benzemiyormuş. Kafasını kaldırıp bakmış ve kocaman atları görmüş. O an yanlışlıkla atların ahırına girdiğini anlamış. Çok kormuş çünkü atlar kendinden çok iriymiş ve hiçbirini tanımıyormuş.

Horoz “Buradan nasıl çıkabilirim? Umarım biri bana yardım eder.” diye düşünüyorken birden bir ses duymuş. Tepesinde kocaman bir at bir dikilmiş horoza bakıyormuş. At, horoza “Hey küçük tavuk bizim evimizde ne yapıyorsun?” diye sormuş. Horoz kendisine “tavuk” denmesine çok bozulmuş ama at çok iri olduğu için bir şey söylemeye de cesaret edememiş ama kibarca “Merhaba At Bey, buradan nasıl çıkabilirim acaba? Ailemin yanına dönmek zorundayım.” demiş. At “Nasıl geldiysen öyle git. Burası bizim evimiz senin burada işin yok.” demiş. Horoz, içinden “Ne kadar kaba canlılar çünkü bana hiç yardımcı olmuyorlar.” diye düşünmüş.

Horoz çıkmak için içerde dolaşmış ama atlar sürekli yürüyorlarmış. Ezilmemek için bir sağa bir sola kaçmış. Horoz biraz dolaştıktan sonra girdiği kapıyı bulmuş ve gideceği için çok sevinmiş. Atlar yemlerini yemekle meşgulken kapıya doğru koşmuş. Sonunda çıkabilmiş ama atlara hatalarını anlatmak için kapının oradan kafasını uzatmış “Hey at arkadaşlar! Bundan sonra lütfen daha dikkatli olun. Eğer evinize bir misafir geliyorsa ona daha kibar davranın ve yardımcı olun. Günün birinde sizde ondan yardım isteyebilirsiniz.” demiş.

Horoz, kümesine geri dönmüş ve bilmediği yerlere asla gitmemeye karar vermiş.

Yolunu Kaybeden Horoz Masalı : Masal Oku

admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir