Zengin miyiz Fakir miyiz? Masalı


fakir-zengin

Zengin miyiz Fakir miyiz?

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken, pireler berber iken, ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, çok uzak diyarlarda bir adam yaşıyormuş. Bu adam çok zenginmiş ve arkadaşlarına ya da akrabalarına serveti hakkında sürekli övünürmüş.

Bu adamın şehir dışında okuyan bir de oğlu varmış ve tatil için evine geri dönmüş. Zengin adam, kendi zenginliğini görmesi için oğluna bile çeşitli şovlar yapıyor ve sürekli paradan bahsediyormuş. Fakat oğlu lüks bir yaşamın çok da önemli olmadığını düşündüğü için adam çocuğun çok dikkatini çekemiyormuş. Birkaç gün uğraşmış oğlu da zenginliğe çok önem versin, onun gibi zengin olmayı istesin diye ama başaramamış.

Düşünmüş, taşınmış ve kendi kendine “Ben bu çocuğa fakirlerin nasıl zor yaşadıklarını gösterirsem oğlumun fikirlerini değiştirebilirim.” demiş. Adam oğluna seslenmiş “Hazırlan seninle ufak bir gezintiye çıkacağız.” . Oğlu sormuş “Nereye gidiyoruz babacığım?”. Adam cevaplamış “Sana fakirlerin hayatını göstermek için onların yaşadıkları yerlere gidip bakacağız.” demiş.

Hazırlanmışlar ve adamın son model olan pahalı arabasıyla fakir mahallelerini gezmeye gitmişler. Bütün gün dolaşmışlar, fakir insanların hayatlarını izlemişler. Akşam olmuş, hava kararmış ve yorulup adamın büyük köşküne dönmüşler.

Adam oğluna sormuş “Gördün mü fakirler nasıl zor bir hayat yaşıyorlar? Bir de bize bak ne istersek alabiliyoruz. Şimdi anladın mı zenginliğin neden bu kadar önemli olduğunu?”. Çocuk “Hayır baba biz zengin değiliz. Sadece bunu anladım.” diye cevaplamış. Adam çok şaşırmış ve öfkelenmiş “Nasıl zengin değiliz? Anlatsana ben de anlayayım.” demiş.

Çocuk “Görmedin mi baba? Bizim sadece 2 köpeğimiz var ama onlarda bir sürü köpek vardı. Bizim köşkümüzde 1 tane büyük havuzumuz var ama onların hiç sonu gözükmeyen devasa bir denizleri var. Bizim köşkümüzde çok güzel ve pahalı lambalarımız var ama onların karanlık geceyi bile aydınlatan sayısız yıldızları var. Bizi dışarıdan bu devasa duvarlar ve güçlü duvarlar koruyor ama onları kendi dostlukları koruyor ve birbirlerine sahip çıkıyorlar. Biz onlardan yiyecek satın almak zorundayız ama onlar kendi yiyeceklerini yetiştirecek kadar zenginler.” diye cevap vermiş babasına.

Zengin baba oğlunun bu sözleri karşısında cevap veremeden sessiz kalmış. Çocuk, “Babacığım yine de kimin zengin kimin fakir olduğunu gösterdiğin için sana çok teşekkür ederim. Sayende aslında ne kadar fakir olduğumuzu anladım” demiş.

Gerçek servet para ve mülk ile
ölçülmez! Gerçek servet iyi arkadaşlıklarda ve sağlam dostluklarda gizlidir.
Zengin miyiz Fakir miyiz? Masalı Oku

Sizin Tepkiniz Nedir?

eğlenceli eğlenceli
96
eğlenceli
kahkaha attım kahkaha attım
68
kahkaha attım
sevdim sevdim
83
sevdim
şaşırdım şaşırdım
38
şaşırdım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı